Good morning, it is Friday 18.10.2019. It is the nameday of Lukáš, tommorow is the nameday of Michaela.

Vláda na středečním zasedání schválila pobídku přibližně 255 milionů korun pro společnost INA Lanškroun. Firma chce investovat 2,5 miliardy korun do rozšíření výroby modulů pro řízení teploty pro automobilový průmysl. Ve Svitavách a Lanškrouně má vzniknout 900 nových pracovních míst.

„Jsme velice rádi, že to tak dopadlo. Rozhodnutí zároveň otvírá možnost stavby dalšího závodu do budoucna. Když jsme to prezentovali německým kolegům, byli také velice nadšeni. Pro nás všechny je to pozitivní signál, že má vláda o tuto investici zájem,“ reagoval Jan Goláň, ředitel firmy INA Lanškroun, která je součástí německého strojírenského koncernu Schäffler.

Nový provoz ve Svitavách má být dokončen už na podzim a vláda o něm byla informována i díky návštěvě premiéra Bohuslava Sobotky v lanškrounském sídle výrobce automobilových dílů.

„S vedením společnosti jsem v loňském roce o nové investici a rozšíření stávající výroby osobně jednal. Získávání nových investic, které v České republice generují nová pracovní místa, je vládní prioritou,“ uvedl Sobotka po jednání vlády.

Kromě nového závodu ve Svitavách se počítá i s rozšířením výroby v Lanškrouně. Projekt je reakcí na zvyšující se poptávku po modulech řízení teploty. Investice se má uskutečnit do roku 2019.

„Příjem státního rozpočtu za odvody zdravotního a sociálního pojištění za jeden rok při vytvoření devíti set nových pracovních míst lze odhadnout až na 100 milionů korun. Za předpokladu zachování pracovních míst po dobu deseti let lze odvody očekávat ve výši téměř jedné miliardy korun. Nejdůležitější ale pro nás je vytvoření nových pracovních míst v regionu,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Čtvrtmiliardová investiční pobídka způsobila minulý týden hádku mezi dvěma členy vlády. Podle Mládka peníze pro lanškrounskou firmu zablokoval ministr financí Andrej Babiš. Ten mu opáčil, že požaduje navýšit rozpočet v rozporu s jednacím řádem. Zároveň tvrdil, že se peníze najdou.

 

Autor: Jaroslav Hubený

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.