Lanškroun

Lanškroun připravuje stavbu sportovní haly

Lanškroun připravuje stavbu sportovní haly

24. 04. 2024 622x

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a radní pro oblast školství Josef Kozel jednali s vedením města Lanškroun o záměru na vybudování městské sportovní haly v předpokládané hodnotě 120 milionů korun. Ta by potenciálně mohla sloužit také středním šk...

Lanškrounsko

Rekovi na operaci přispělo přes sto lidí. Z útulku se přesunul do domova pro psí seniory

Rekovi na operaci přispělo přes sto lidí. Z útulku se přesunul do domova pro psí seniory

16. 04. 2024 661x

Rek se dostal do péče útulku Pet Heroes Lanškroun poté, co ho úřady odebraly majitelům kvůli týrání. Místo obojku měl kolem krku řetěz, na první pohled byl zanedbaný a mezi zadníma nohama měl velký nádor, který mu tlačil na střeva a překážel při chůzi i m...

Pozvánky

25. duben - Město Lanškroun ve světle archeologie

25. duben - Město Lanškroun ve světle archeologie

17. 03. 2024 460x

Přednáška, 17 hodin, salonek Rudolf, Multifunkční centrum L´ArtPřednáší Mgr. Lucie Žáková.

Orlickoústecko

Alejí roku je ta v Dolní Hedči u Králík

Alejí roku je ta v Dolní Hedči u Králík

21. 02. 2024 779x

Královnou alejí celé České republiky, tedy nejoblíbenější alejí za rok 2023, se stala Alej ke klášteru a na poutní místo Hora Matky Boží v Dolní Hedči (Králíky) v Pardubickém kraji.

Český lékař, fyzik, astronom a renesanční filosof, osobní lékař Ferdinanda III. a rektor Karlovy Univerzity v Praze. Zabýval se rázem pružných koulí, před I.Newtonem otázkami lomu a rozpadu světla. Je považován za zakladatele spektroskopie. Využil kyvadlo k měření času.

Jan Marek Marci se narodil 13.června 1595 v domě, který stával v blízkosti dnešní budovy gymnázia. Roku 1601 se rodina odstěhovala do Litomyšle, kde se otec stal purkrabím zámku pánů z Pernštějna. Po dalších sedmi letech Markovi odešli do Jindřichova Hradce, kde byl Jan zapsán v jezuitské koleji. Chatrné zdraví (plicní choroba a oční neduh) způsobilo, že nebyl přijat do Tovaryšstva Ježíšova a odešel studovat filozofii a teologii do Olomouce. V roce 1615 se stal promovaným filozofem. Při této příležitosti demonstroval svoji sounáležitost s Čechy, když k jménu "Ioanus Marcus Lanczkrounský" připojil přídomek "Boemus."

Jan Marek MarciOd roku 1618 studoval Marek v Praze lékařství, v roce 1626 byl promován na doktora medicíny a stal se profesorem pražské univerzity. V dobovém sporu o samostatnost světských fakult stál v opozici k svým bývalým učitelům - jezuitům a důsledně hájil práva starobylého učení Karlova. Krátce zasáhl i do bojů třicetileté války, zapojil se do obrany Prahy před Königsmarkovými vojsky. V říjnu 1654 byl Markovi udělen titul falckraběte, byl povýšen do stavu "vladyckého a zemského" s přídomkem "z Kronlandu." V letech 1654-1664 zastával osmkrát úřad děkana lékařské fakulty, roku 1662 byl zvolen rektorem pražské univerzity. Vedle své profesorské činnosti provozoval i vlastní lékařskou praxi, v níž měl nevídané úspěchy, takže byl dokonce jmenován osobním lékařem samotného císaře. Od poloviny 50.let 17.století se datuje důvěrné přátelství Jana Marka s vlasteneckým jezuitou Bohuslavem Balbínem, které svědčí o širokém spektru zájmů a činností uznávaného lékaře a vědce. Kromě znalostí v oblasti medicíny a fyziky, kde se nejvíce proslavil, je třeba zmínit i jeho úctyhodné schopnosti jazykové: kromě své mateřštiny ovládal přirozeně němčinu, latinu a řečtinu, naučil se však také hebrejsky, arabsky, italsky a španělsky, svoji pozornost věnoval dokonce i studiu jazyka syrského a chaldejského.

V posledních letech svého života ztrácel Marek zrak, až oslepl úplně. 16.dubna 1667 tehdy nejstarší profesor pražské univerzity zemřel. Jeho žák a nástupce Jan Václav Dobřanský z Černého Mostu o něm napsal: "Oplakáváme smrt muže, který, ač dosáhl vysokého věku, přece nám byl záhy oderván. Nemaje v úmyslu zkracovati jakékoliv zásluhy jiných výtečných lidí, tvrdím přece, že Čechy ztratily muže, který byl u nás narozen, vychován a vyučen, který znám byl celému světu."