Který kluk nechtěl být jako malý popelářem?

Který kluk nechtěl být jako malý popelářem?

Lanškrounští předškoláci si mohli prohlédnout a vyzkoušet nejen popelářské auto, ale i veškerou další techniku, kterou jim 23. března předvedli zaměstnanci technických služeb během dne otevřených dveří.

Velkou atrakcí byla plošina s ramenem, která obvykle slouží k péči o veřejné osvětlení, zdobení vánočního stromu, kácení stromů a čištění střech a okapů. Tentokrát ale měla zcela jinou roli. Vyzvedávala děti, aby se na své kamarády podívaly z ptačí perspektivy asi tří až čtyř metrů. Odvážné paní učitelky se ocitly dokonce až ve výšce kolem dvaceti metrů, zatímco jim zezdola děti nadšeně mávaly.

Celý areál technických služeb bývá trvale velmi dobře uklizen a vše tu má své místo. Tentokrát ale byla veškerá technika k dispozici dětem, od již zmíněných popelářských vozů a plošiny až po jeřáb na kontejnery, zametací vůz, různé druhy sekaček, smykový nakladač, multikáry... Dětem se věnovali zaměstnanci technických služeb, kteří vysvětlovali co k čemu slouží i to, jak se odpad třídí a jak se s jednotlivými odpady nakládá. Děti byly zvídavé, a tak se například dozvěděly, že sklo se třídí na bílé a barevné. Pokud se spletou a hodí bílou lahev do barevného skla, nic moc se nestane. Pokud by ale omylem hodily barevnou lahev do bílého skla, je to problém a v technických službách se takové lahve musí vytřídit.

Pro děti byly připraveny i soutěže - poznávání různých druhů odpadů, házení balónků na různé cíle i střílení hokejkou na branku. Odměnou pak byl balíček se sladkostmi. A jak se v technických službách líbilo dětem? Byly nadšené!

Čtvrteční dopoledne bylo vyhrazené pro děti z mateřských škol a ze ZŠ speciální, odpoledne pak pro širokou veřejnost.

Marie Hrynečková