Rudé náměstí, Hitlerplatz, Hauptplatz... to jsou dřívější názvy náměstí v Lanškrouně

Rudé náměstí, Hitlerplatz, Hauptplatz... to jsou dřívější názvy náměstí v Lanškrouně

Tuto i další historické zajímavosti o lanškrounských náměstích a ulicích se můžete dočíst na nových informačních cedulkách, které se postupně objevují na některých městských objektech.

Zatím jsme je vyfotografovali na budově školy na nám. J. M. Marků (patří pod ZŠ A. Jiráska), na památkově chráněném domě Piáno v ulici Hradební a na tzv. „zubárně" v ul. Strážní.

„V současné době jednáme s vlastníky jiných než městských objektů, kam by město mělo zájem tyto cedule dát," vysvětlila vedoucí odboru investic Marie Heinrichová proč zatím nejsou naistalované všechny cedule. Budovy, na nichž je jejich umístění plánováno, jsou v městské památkové zóně, a tak tato záležitost podléhá písemnému vyjádření Národního památkového ústavu.

Postupně má být umístěno celkem jedenáct informačních cedulek velikosti 30 x 60 cm. A to po dvou na náměstí J. M. Marků, ulicích Strážní, Na Valech a v ulici Hradební. Po jedné ceduli bude na Pivovarském náměstí a v ulicích Na Náhonu a U Papíren.

Jedná se o dotažení projektu rozpracovaného ještě za bývalého vedení odboru investic. Texty zajišťovalo Informační centrum Lanškroun.

Marie Hrynečková