1869 - Tolik respektu a úcty jako dobrovolní hasiči, si zaslouží jen málokdo

29. června po poledni vyšel ve třicetistupňovém vedru od budovy HZS průvod hasičů ve slavnostních uniformách v čele s Dechovou hudbou Pavla Vašíčka z Dolní Čermné. Cílem bylo Jiráskovo náměstí, kde se konaly oslavy 150 let od založení sboru v Lanškrouně. Trasa průvodu byla plánována tak, aby prošel všemi místy, kde v minulosti hasiči sídlili.


Sbor dobrovolných hasičů Lanškroun byl založen v červnu roku 1869. V začátcích sídlil pravděpodobně v dřevěné kolně vedle školy na Jiráskově (tehdy Školním) náměstí. Později byl přestěhován do bývalé budovy záchranné služby ve Strážní ulici 148 (bývalé garáže SAL, v roce 2016 byly zbourané a nyní je zde parkoviště k Poliklinice). Od roku 1963 působil ve staré hasičárně na Dobrovského ulici č. 83. V roce 1999 se přestěhoval do budovy Hasičského záchranného sboru na Janáčkově ulici v č. 996, kterou sdílí společně s profesionálními hasiči.

"Oslav se vedle hasičů z Lanškrouna účastní sbory Nepomuky, Horní a Dolní Čermná, Horní a Dolní Třešňovec, Tatenice, Rudoltice, Damníkov, Žichlínek a Letohrad," uvedl starosta sboru Vladislav Kristek. Přítomni byli významní hosté na okresní i krajské úrovni.

 

 

Starosta města předal hasičům prapor, automobil i pamětní medaile

 Při této slavnostní příležitosti předal zdejšímu sboru dobrovolných hasičů starosta města Radim Vetchý ručně vyšívaný prapor a také klíče k novému vozu DA - VW Transporter.

Osmi dlouholetým členům sboru Rada města udělila pamětní medaili za příkladnou činnost v oblasti požární ochrany a rozvoj hasičstva v Lanškrouně, a to Jaroslavu Černohousovi, Josefu Duškovi, Jiřímu Hanišovi, Zdeňku Markovi, Janu Morávkovi, Jiřímu Rybkovi, Vladimíru Štěpánkovi a Karlu Ulrichovi. Všichni ocenění se významně podíleli na výstavbě dnes již bývalé hasičárny, a to ve svém volném čase a bez jakékoliv finanční kompenzace. "V neposlední řadě vzorně reprezentovali a propagovali hasičský sbor i město Lanškroun na různých soutěžích po celém regionu. Toto vše vykonávají na úkor svého volného času, proto patří část ocenění i jejich rodinám," řekl Radim Vetchý při předávání medailí.

 Nejzávažnější požáry, u nichž zasahovali lanškrounští "dobráci"

Tomáš Klaban je velitelem lanškrounských dobrovolných hasičů už 19 let. Za nejzávažnější událost, na jejíž likvidaci se jeho jednotka podílela, považuje požár galvanovny ve staré Tesle v roce 2014. Druhým největším byl požár bytovky na Zámečku, kde došlo k velkému ohrožení lidí i materiálních hodnot. Nejvíce postiženo bylo vrchní patro bytovky, kde požár vznikl, ale voda napáchala škody i ve spodnějších patrech. "Pokud jde o zranění našich hasičů při zásazích, tak na nějaký velký úraz si nevzpomínám, ale samozřejmě běžně dochází k menším zraněním jako je šlápnutí na hřebík, roztržení o nějaké plechy a podobně."
Z historických pramenů víme, že Lanškroun byl vystavěn z dřevěných budov, takže v daleké minulosti těch velkých požárů v centru bylo hned několik. V první třetině 20. století byl jedním z největších požárů ve městě v hotelu Benoni (dnešní Hvězda), kde došlo k výbuchu kerosinu, kterým se tehdy svítilo. Několik hasičů tam bylo dokonce zraněno. V 60. letech minulého století došlo také k velkému požáru ve Východočeských papírnách.
"Za sebe bych z pozice velitele jednotky chtěl poděkovat všem, kteří v denních i nočních hodinách vyjíždějí ve svém volném čase k požárům. Protože to je činnost, která musí být v srdci. To nemůže dělat člověk jen tak," dodal Tomáš Klaban.

Na nádvoří zámku pak hasiči i návštěvníci slavnosti poseděli u občerstvení. K dispozici byly ukázky hasičské techniky včetně odborných výkladů, ukázky ČČK ÚO, HZS Lanškroun, ukázky hašení hořícího oleje, hry pro děti, ukázky činnosti kroužku mladých hasičů a ukázka práce Městské policie Lanškroun.

Marie Hrynečková