Náměstí i zámek zaplavilo moře

moreHappeningové výtvarné akci Moře solí země, jejímž domovským přístavem byla dnes odpoledne fontána na Jiráskově náměstí, počasí přálo, a tak se milovníků moře sešlo opravdu hodně. Na setkání s nimi dokonce připlul pravý mořeplavec Ruda  Krautschneider (http://www.moreplavecruda.cz). Od něj se děti například dozvěděly, že vodáci na celém světě se zdraví AHOJ, a i to, jak pozdrav vznikl.

Žáci výtvarného oboru ZUŠ připravili pro návštěvníky překvapení snad na každém kroku, od obrazů, přes plastiky až po vodní objekty. Celá výprava i s doprovodem později „přeplula“ na první zámecké nádvoří, kde byla připravena další výstava, vystoupení žáků hudebního a tanečního oboru, hry, soutěže i báječné občerstvení.

Jako dárek převzal Ruda svůj vlastní portrét. V něm se celkem poznal, jedinou výhradu měl k počtu vlasů na hlavě.

Marie Hrynečková

Ahoj (v angličtině Ahoy) je neformální pozdrav používaný při vítání se i při loučení. Původně šlo o námořnický pozdrav (doložen od roku 1751).Do střední Evropy pronikl nejprve mezi vodáky a později byl akceptován širokou populací.

Ve vodácké komunitě panuje obecně akceptovaný úzus, že ahoj je jediným adekvátním pozdravem na řece při zdravení lodě. Použít jakýkoliv jiný pozdrav se považuje za faux pas. Totéž platí i pro námořnickou komunitu všude po světě.

Pozdrav je často využíván v křesťanské komunitě, v níž je používán a chápán jako zkratkové slovo k latinské frázi ad honorem Jesu (česky ke slávě Ježíše).

Zdroj: Wikipedie