V době od 28. června do 29. července bude v Lanškrouně probíhat první ročník sochařského festivalu Lanškrounská hlína, čili Hlína fest. V sobotu 28. června bude festival slavnostně zahájen v nově otevřených Zámeckých zahradách, součástí zahájení budou doprovodné akce včetně kulturního programu.
Během července budou studenti tvořit na zámeckém nádvoří sochy, prostor bude volně přístupný veřejnosti, která bude moci jejich tvorbu sledovat. Účastníky festivalu jsou začínající tvůrci a studenti.
Autor myšlenky festivalu městský architekt Přemysl Kokeš vybral samotná místa a spolupracuje s vysokoškolskými pedagogy na konečném výběru vítězných studentských návrhů.
V rámci festivalu budou prezentovány návrhy úprav některých lanškrounských „zákoutí“, které zpracovali studenti zahradní architektury z Lednice. Jedná se o parčík v průsečíku ulic Máchova – Strážní – Hradební, křižovatku ulic Seifertova a Opletalova, zatravněný prostor naproti Krčmy a kruhový objezd. Podrobnější informace včetně vizualizací těchto úprav najdete na www.hlinafest.cz.
Nás zaujal návrh úpravy kruhového objezdu, kde by mělo dojít k zásadní změně dosavadního vzhledu. Návrh autoři popisují takto:
„Plocha vnímaná nejvíce z auta, pro pěší izolovaná a pozorovaná spíše zpovzdálí. Výrazný orientační bod byl pojat jako zhmotněná koruna, a plní tak roli poutače při vjezdu do města. Spojující červený element je v tomto případě podklad, na němž objekt spočívá – červená drť ze střešních tašek, která symbolizuje pochroumanou historii, z níž vyrůstá koruna, představující současnost. Samotný objekt je tvořen řadou betonových desek o síle 10 cm. Pro docílení určité dynamiky jednotlivé desky výškově gradují od 70 centimetrům až téměř ke dvěma metrům. Čtyři jsou pak v místech ústí komunikací do objezdu ozdobeny perforovanou iniciálou Lanškrouna - dekorativním písmenem „L" s korunkou, tak aby byly vnímatelné ze všech komunikací ústících do objezdu. Pro zvýšení vizuální atraktivity a podpoření červeného výrazu je kruhový objezd doplněn výsadbou suchomilných rostlin s červenými květy. Noční působivost je zajištěna efektním nasvětlením.“
Po seznámení se s návrhem úpravy kruhového objezdu reagoval zahradník Technických služeb Miroslav Svoboda, který nám napsal: „Na mě tato proměna kruhového objezdu působí velmi smutným dojmem a připomíná mi spíše hřbitov. Jsem autorem současné i když přiznávám, že provizorní úpravy zeleně na kruhovém objezdu a ostrůvcích kolem. Mým cílem bylo vytvořit v rámci možností veselé místo z výrazných plných barev, které u lidí, jenž jedou ráno do práce, vytvoří úsměv a i za deště se toto místo rozsvítí a vzbudí trochu lepší náladu. Také si myslím že kruhový objezd by potřeboval celkovou obnovu, a to hlavně keřů uprostřed, ale vytvořit z něho "hřbitov"? Dle mého názoru by bylo optimální řešení kombinace trvalek, letniček, cibulovin a keřů kvetoucích od brzkého jara do podzimu a v zimě alespoň pár nízkých jehličnanů. "
Při pohledu na návrh se také nabízí obava, že umístěním až dva metry vysokých desek dojde ke znepřehlednění situace na kruhovém objezdu a tím ke snížení bezpečnosti. Řidič, který se dívá zhruba z úrovně do 1,5 metru nad zemí, uvidí auta (i chodce přecházející po přilehlých přechodech) až na poslední chvíli.
Co říkáte tomuto návrhu vy?
Marie Hrynečková
Foto:
1a 2 – současný kruhový objezd
3 až 8 – vizualizace kruhového objezdu, jež jsou majetkem Ústavu zahradní a krajinářské architektury, ZF Mendelovy univerzity
https://www.lanskrounsko.cz/pl/reportaz/4285-na-hlina-festu-budou-predstaveny-upravy-tzv-zakouti-a-kruhoveho-objezdu#sigProId3b4ee79121