Dnes večer končí třídenní Lanškrounský Theatro Festival, který představuje amatérské činoherní, alternativní a undergroundové divadlo, ale také hudbu a výtvarné, fotografické a sochařské umění. Rok od roku je program festivalu pestřejší a návštěvnost vyšší. Letošní ročník nabídl třináct divadelních inscenací, sedm živých koncertů, muzikál, operní blok i pantomimu. Své výtvarné práce představilo devět umělců. Hlavními organizátory a průvodci festivalem jsou Šimon Knápek a Martin Blažek v roli klaunů.
Na snímcích z nedělního večera je například zachyceno prostředí lanškrounského zámku, kde se odehrávala drtivá většina divadelních inscenací, vystoupení menších hudebních těles a další doprovodné programy včetně výtvarných expozic.
Přímo na Jiráskově náměstí proběhlo fascinující vystoupení tělesa ORdrums z Letohradu, kdy hudebníci bubnovali svítícími paličkami. V kostele sv. Václava pak mohli diváci dlouho do noci sledovat muzikál i dva živé koncerty.
Každý den byl zakončen nočním programem v Apollo music clubu. V rámci festivalu vystoupili také lanškrounští amatérští herci, a to v pátek Divadelní Spolek Mušle s inscenací D. Mameta Bizon a v pondělí členové spolku Škeble s autorskou hrou J. Střechy Lovení Karlíka.
Marie Hrynečková
Foto:
1 - při Lathife bývá sál zcela zaplněn
2 - průvodci festivalem Šimon Knápek a Martin Blažek jako klauni
3 a 4 – improvizační show Kunz (Olomouc) versus Pískala (Brno)
5 a 6 – Amadis Brno v crazy komedii Souborné dílo W. Shakespeara „ve zkrácené verzi“. Na snímcích dva herci zvládají klíčové postavy ve hře Romeo a Julie.
7 a 8 – živý večerní koncert bubeníků z Ordrums Letohrad před kostelem sv. Václava uchvátil diváky
9 a 10 – kostel sv. Václava byl dalším místem, kde se hrálo i koncertovalo
11 a 12 – divadlo Jesličky z Hradce Králové předvedlo v kostele sv. Václava muzikál Krypta
13 – práce místního fotografa Radka Lepky
14 – díla akademické malířky Markéty Pošarové z Prahy
15 – zajímavými fotografiemi se představila také Jana Habalová z Hradce Králové, studentka VŠ Institutu Tvůrčí Fotografie na Slezské Univerzitě v Opavě
16 – fotografický soubor Homines (lat. Lidé) Petra Macháčka z Olomouce
17 – v popředí exponát sochaře Tomáše Otoupala (Šebkovice), za ním dvě sochy Matouše Háši (Praha) a v rohu práce Martina Žáka (Bratislava). Všechny tři studenty Lanškrounští znají z letního sochařského festivalu Hlínafest.
https://www.lanskrounsko.cz/pl/reportaz/4531-4-rocnik-lathife#sigProId8a67226d96