Průšvihy už nedělám, kámo. Tečka.

punktNový probační program s názvem „P.U.N.K.T.rodina (Průšvihy Už Nedělám, Kámo. Tečka.)“ je v těchto dnech realizován ve spolupráci střediska Probační a mediační služby Ústí nad Orlicí s nestátní a neziskovou organizací Rubikon Centrum.

Na ústeckoorlicku tak byl zahájen program, jehož záměrem je snižovat na minimum recidivu trestných činů dětí a mladistvých. Program se však zaměřuje i na posílení rodiny jako významného zdroje podpory mladistvých pachatelů.

Realizátorem probačního programu P.U.N.K.T.rodina je nestátní a nezisková organizace, která v oblasti prevence kriminality a efektivního řešení následků trestných činů působí v České republice již 20 let. Probační program je určen skupině mladistvých ve věku patnáct až osmnáct let, kteří se dostali do střetu se zákonem, a to v méně závažných trestních kauzách, týkajících se například drobných krádeží, poškozování cizí věci a podobně, tak i trestných činů závažnějšího charakteru, jako například ublížení na zdraví. Na základě dobrovolného souhlasu se pak tito pachatelé stávají účastníky programu, který jim později bývá uložen v rámci trestního řízení. Cílem je řešení příčin trestné činnosti mladistvých a udržení žádoucí změny směřující k odklonu od jejich potenciální kriminální kariéry.

Program vychází z předpokladu, že mladí lidé, kteří se dostali do konfliktu se zákonem, často nemají dostatečné právní vědomí a dovednosti, které by jim pomohly zvládat rizikové situace v běžném životě, a které by jinak mohly vést k páchání dalších provinění. Mladiství mnohdy nepřemýšlejí o důsledcích své trestné činnosti, kterou často v době páchání ani za trestnou nepovažují. Ke snížení případné recidivy trestných činů ve věkové kategorii mladistvých pachatelů slouží právě tento jednadvacetihodinový cyklus individuálních a skupinových setkávání.

Na ústeckoorlicku pomáhá například šestnáctiletému Lukášovi, který se dopustil provinění krádeže a poškození cizí věci, či sedmnáctiletému Honzovi za šíření poplašné zprávy, když před několika měsíci nahlásil v jednom z obchodních center bombu. Význam má i pro osmnáctiletého Davida, kterému byl program uložen za ublížení na zdraví, výtržnost a nebezpečné ohrožování, když na jedné diskotéce jinému mladistvému nejprve vyhrožoval usmrcením a nakonec jej udeřil pěstí do obličeje.

Za pomoci vyškoleného lektora budou mít mladí delikventi možnost rozvíjet odpovědnost za své jednání a intenzivně uvažovat o svém provinění i jeho důsledcích. Naučí se řešit konflikty, zvládat rizika, ovládat své chování a mít jej pod kontrolou v rizikových situacích. Budou mít možnost přemýšlet o důsledcích trestného činu pro sebe, oběť i společnost a nahlédnou na provinění z pohledu obětí. Prostřednictvím jednotlivých témat a především praktickým cvičením budou klienti vybaveni dovednostmi, které jim pomohou zvládat rizikové situace v běžném životě, a které by jinak mohly vést k páchání dalších provinění. Po absolvování probačního programu, který sestává z šesti témat, by pohled mladistvých na trestnou činnost již měl být konfrontován s těmito novými znalostmi.

Smyslem programu je nejen ochrana společnosti před opakováním trestné činnosti mladistvých a snížení recidivy trestných činů v uvedené věkové skupině na minimum, ale také prokázání nezastupitelné role alternativních způsobů řešení při prevenci rizikového chování u dětí a mladistvých.

Program je podpořen z Programu česko-švýcarské spolupráce. Probační program „P.U.N.K.T.rodina (Průšvihy Už Nedělám Kámo. Tečka.)“ je schválen ministrem spravedlnosti ČR a je zapsán v seznamu probačních programů Ministerstva spravedlnosti ČR.

Probační a mediační služba, Středisko Ústí nad Orlicí