Mnichov, druhý týden v listopadu, veletrh electronica 2014 ve velkolepém areálu z roku 1998 vybudovaném na místě dřívějšího letiště, mírné podzimní počasí s občasným výhledem z dálnice na Alpy. Naplněných 12 stejných obrovských hal, každá s víc jak hektarem plochy. V nich 2737 vystavovatelů z 50 zemí. Předváděli elektronické součástky, systémy a aplikace. Mezi nimi v hale B5 i společnost HaS Lanškroun s.r.o. z Dolní Čermné.
Letošní statistiky uvádějí účast 73 tisíc návštěvníků z více jak 80 zemí. Polovina z nich zahraničních (tj. ne z Německa). Češi byli mezi návštěvníky na 7. místě. Plných 96 procent návštěvníků veletrh hodnotilo jako „dobrý“ až „vynikající“. Potvrzujeme. Bodejť ne. Veletrh electronica se koná v každém sudém roce, a má dlouholetou tradici. Toto byl už 26. ročník. Kdo se nemůže od shora uvedeného letopočtu 1998 dopočítat, je to proto, že první ročníky veletrhu probíhaly ještě na starém výstavišti skoro v centru Mnichova, na výšině za Theresienwiese.
Stánek HaS Lanškroun zaujímal plochu 3x4 metry, to je dostatečný prostor pro jednání. Byli jsme umístění v rohu jedné podélné uličky, dvěma stranami k nám měla přístup veřejnost. S námi sousedilo za oddělovacími stěnami 5 dalších českých a moravských firem a asi o 30 metrů dál byl ještě stánek čtveřice českých firem. Mezi nimi naši kolegové z Hradce Králové z firmy ELCERAM. Přímo naproti v uličce pak samostatná TESLA Blatná a o kousek dál ALMETO z Polné.
Celosvětová AVX měla velkou expozici v sousedním pavilonu B6 a jen o nějakých dvacet metrů dál vystavoval konkurenční KEMET. V téže skupině expozic jsme našli i s naším HaSem spřízněný berlínský microtech GmbH electronic. Velký výrobce součástek včetně tantalů – Vishay – měl obrovskou expozici v pavilonu A5.
Všechny čtyři veletržní dny to bylo na výstavišti, příznačně nazvaném Messestadt (veletržní město) München, jedno velké rejdění lidí, neustávající ani později odpoledne. V tak velkém počtu lidí se všude na výstavách obvyklé skupiny studentů docela ztrácely.
Ve stánku AVX jsme jednali podrobněji s více jak 50 návštěvami. Většinou to byli Němci, pak Češi, ale celkem naši hosté reprezentovali 13 zemí. Asi polovinu z nich tvořili dosavadní obchodní partneři. Z druhé poloviny se jednalo o inspirativní setkání s novými firmami a lidmi. Vedle toho ovšem proběhlo množství dialogů s kolemjdoucími veletržními návštěvníky.
HaS Lanškroun předváděla své služby pro odběratele elektronických součástek. Zejména metody a vybavení pro úpravy drátových vývodů součástek. Dále pak balení netypických elektronických i mechanických součástek do blistrové pásky pro uplatnění na vsazovacích strojích na povrchovou montáž. Také výrobu kusových sérií přesných mechanických dílů. Dalším tématem bylo měření a balení do pásky SMD rezistorů o standadních rozměrech, ale s mimořádnými parametry.
Letos jsme pokusně zahájili spolupráci s Infocentrem Lanškroun. Pan Mgr. Miloš Krejčí nám pro výstavní grafiku poskytl pohledovou mapu Orlických hor. Toto bylo něco pro technický veletrh velice neobvyklého a dobře to napomáhalo v situaci „návštěvník má při průchodu uličkou 3 nebo 4 vteřiny na to, aby si všimnul vašeho stánku. Musíte ho bleskově zaujmout něčím nezvyklým“.
Vedle toho jsme přidali mezi naše technické katalogové listy ve stojanu i na stolcích i brožury, mapky a skládačky o Lanškrouně. A do třetice jsme na televizoru zavěšeném na stěně pouštěli po celou provozní dobu smyčku kombinující naše firemní video o nejnovějším automatu na úpravy vývodů součástek a desetiminutové video o Lanškrouně, natočené regionální televizí. Mnohokrát jsme se na ně při jednáních podívali. Obě témata se vhodně doplňovala.
Měl to být příspěvek společnosti HaS Lanškroun s.r.o. k úvahám o budoucí péči ze strany Města Lanškroun a Infocentra o významnou a vlivnou skupinu lidí navštěvujících Lanškroun a Lanškrounsko služebně. Jsou to lidé často s velkými pravomocemi a rozhledem a měli bychom si jich hledět. Jednak je to zdvořilé a jednak nám to může v budoucnosti i v mnohém prospět.
I na veletrhu se vyplácí prezentovat město a region souběžně s technickými výrobky a službami. Zahraniční odbornou veřejnost nesporně zajímá také to, z jakého prostředí vystavující firma přichází. Dokresluje jim to, jaké máme na Lanškrounsku zázemí a jak to je s kulturností našeho prostředí.
Bydleli jsme, jako i v předchozích letech, v okresním městě Ebersberg asi 30 minut jízdy od výstaviště. Mají tam 11 tisíc obyvatel, ve svých statistikách doplňují, že z toho je 900 zahraničních. Tedy skoro přesně tak početné město, jako náš Lanškroun. Jsou zde jen malé průmyslové firmy, ale výborné spojení příměstskou železnicí S-Bahn do Mnichova a tak je zde běžné dojíždět do práce vlakem.
Město má staletími vypěstovaný kulturní a společenský ráz, silný spolkový život, v době veletrhu zde slaví celé město svátek svatého Martina, ale také zde jsou samé italské a řecké taverny a pizzerie a jedna-dvě bavorské restaurace.
Lanškroun mi připadá méně stísněný a podnikavější, ale v Ebersbergu musí být v létě velmi příjemně a přívětivě. Hotel Hölzerbräu, kde jsme bydleli, lze vřele doporučit, ale i v něm se potvrzuje, že najít dobrou bavorskou restauraci je dneska problémem.
Při práci na stánku se dá jen ojediněle utrhnout a projít se sousedními pavilony. Ve fotoreportáži najdeme několik typických záběrů našeho stánku HaS, stánků dalších českých firem a pak zajímavosti z ostatních expozic.
Jiří Kohout
https://www.lanskrounsko.cz/pl/reportaz/4594-prochazka-po-nejvetsim-veletrhu-elektrotechnickeho-prumyslu#sigProIdece03a08bb