Ve foyer městského muzea je od soboty opět vystaven betlém osobností z dílny lanškrounského řezbáře Bedřicha Šilara. Celý betlém je velký asi 2 x 5 metrů, figury měří přibližně 30 centimetrů. Na pozadí jsou vyobrazeny historické památky města – radnice, krčma, budova restaurace, koupaliště…
Základ betlému vznikl v roce 2000 a od té doby jej Bedřich Šilar každý rok rozšiřuje o další osobnosti. Letos se jejich počet zaokrouhlil na rovných padesát. Nově oproti loňsku přibyly:
Adam Hrzán z Harasova, majitel Lanškrounsko-lanšperského panství v letech 1588 až 1619
Moritz Pam, zakladatel firmy na výrobu textilních dutinek M.Pam Co
V letadle k betlému přilétá Ing. Richard Frodl (1921 Damníkov – 2002), vojenský letec, generálporučík, štábní důstojník v ústředí NATO, předseda Hřebečského krajanského spolku v Goppingenu
Předlohu pro většinu figur řezbář čerpá z historie. Mezi postavami nesoucími dary Ježíškovi je například vědec světového významu Jan Marek Marci (1595 - 1667) věštící Ježíškovi budoucnost z hvězd. Starosta Josef Niederle (1821 - 1894), který se zasloužil o stavbu železniční přípojky do Rudoltic a zřízení Gymnázia, přináší jako dárek lokomotivu a stavební plány. Nechybí generál Laudon (1717 - 1790), který přijel do Lanškrouna ve třetím roce prusko-rakouské války. Figura legendárního brankáře Bóži Modrého bude Jezulátku učitelem při jeho prvních krůčcích na bruslích v krytém zimním stadionu. Zobrazen je například i páter Josef Kacálek (1922 - 1997) a hudební skladatel a dirigent Jindřich Praveček (1909 - 2000).
Zájem návštěvníků vzbuzují zejména figury žijících osobnosti, jejichž význam mnohdy překročil hranice města. Patří k nim akademický sochař a medailér Zdeněk Kolářský (1931), kterého řezbář zachytil ve chvíli, kdy se snaží Ježíškovi donést velkou medaili. Farář Zbigniew CzendlikJezulátku přináší symbolický klíč od dětského domova v Žichlínku a hůl z benefičního golfového turnaje, jehož výtěžek byl tomuto dětskému domovu věnován. Zpěvačka Lucie Bílá obklopená dětmi ze sboru Boni pueri zpívá koledy. Desetibojař Roman Šebrle již v mládí trénoval v Lanškrouně skákáním přes ploty.
Mnozí z nás si u betlému osobností připomenou také Františka Kocourka, skvělého lanškrounského řezníka, který nás v letošním roce již bohužel opustil.
Marie Hrynečková
https://www.lanskrounsko.cz/pl/reportaz/4603-unikatni-betlem-osobnosti-je-opet-vystaven#sigProIdddee6f25b0