„Věda u školy“ ZŠ Dobrovského zaujala i manažery firem a senátora

vedaKdo se v pátek 19. června dopoledne nenechal odradit nejistým počasím a přišel do areálu Základní školy Dobrovského, určitě nelitoval. Škola uspořádala ve velkém stylu již osmý ročník své akce „Věda u školy“, jakýsi doplněk únorového Festivalu vědy a techniky. A potvrdila, že to s popularizací odborných témat myslí velice vážně. Letos poprvé se jedna ze soutěžících žákyň probojovala až do celosvětového finále ve Spojených státech.

Vedení školy se připravilo na „mokrou variantu“ akce a nachystalo pro všechny účastníky a jejich exponáty stany a přístřešky. Náběh na déšť posléze skončil a za příjemného počasí jsme na začátku vyslechli přivítání Mgr. Dany Krátké za vedení školy. Mgr. Krátká připomněla, že letošek je po dohodě ministerstva školství a Svazu průmyslu a dopravy ČR „Rokem technického vzdělávání“.

Následoval pozdrav od pana místostarosty Ing. Bohumila Bernáška. Ten je spokojený s tím, jak se ZŠ Dobrovského věnuje technice a vědě. Lanškroun je průmyslové město čekající na novou generaci odborníků. Promluvili také představitelé tří velkých lanškrounských podniků – za INA Lanškroun s.r.o. pan Miroslav Dostál, dále pan Ing. Libor Peichl, vedoucí závodu Schott Electronic Packaging Lanškroun, s.r.o. a marketingový ředitel SOMA Engineering pan Ing. Petr Blaško. Ing. Blaško poukázal na prospěch z mezinárodních pobytů studentů, sám v cizině studoval a pracoval a připomněl, že firma SOMA se těší na talentované a zkušené studenty.

Během dopoledne se dostavili i další hosté, senátor pan Ing. Petr Šilar, starosta Lanškrouna pan Mgr. Radim Vetchý a ředitelé dalších škol, například SOŠ-SOU pan Ing. Jaroslav Novák. Překvapovala postupně narůstající účast zejména školní mládeže a místy až návaly u předváděných zajímavostí. Dobrým nápadem se ukázalo umístění putovní výstavy libereckého IQ Parku s hlavolamy a hříčkami podněcujícími tvořivé myšlení.

Zajímavým doprovodným programem, i když jen pro asi 25 přítomných lidí, se stalo posezení hostů akce v jedné učebně. Na začátku jsme vyslechli vyprávění Kristýny Bednářové, která se svou prací „Škola hrou pro základní školy“ pronikla až do celosvětového finále v Pittsburghu, USA. Další dvě žákyně školy, Patricie Janíčková, Kristýna Krátká, se díky ocenění své práce „Polyakrylát sodný“ mohly zúčastnit stáže ve Francii a vyprávěly o svých zážitcích například v Paříži.

Velmi inspirativní se pak stala debata zúčastněných, z níž vyjímáme tyto myšlenky: Mgr. Pavel Resler rekapitulovat dosavadní činnost. Za posledních 6-7 let se vypracovalo asi 80 projektů, většinou v týmech 2-3 žáků. Letos žákyně ZŠ Dobrovského zvítězila v soutěži „Nejlepší projekt Pardubického kraje“. Není snadné nacházet další a další témata projektů. Někdy se vyplácí navazovat na předchozí projekt. Počet deset projektů za rok je pro školu asi únosný, vzhledem k časovým možnostem pedagogů.

Představitel firmy INA doporučil co největší výměnu studentů, například s Německem, vzhledem k tamní velmi vysoké technické úrovni.

Starosta Mgr. Vetchý si uvědomuje problémy s technickým vzděláváním. Při nedávné návštěvě pana premiéra Sobotky a hejtmana Pardubického kraje Netolického se probírala průmyslová pozice Lanškrouna a zdejší mnohaletý důraz na kvalitu a rozsah odborného školství. Studujeme, jak se toto řeší v cizině, abychom postupovali přímočaře bez odboček. Město vyzve školy ke spolupráci se zahraničními partnery, teď vedení navštívilo německý Göppingen, oni toto uznávají.

Ing. Blaško označuje mezinárodní kontakty za velmi inspirující. Netřídit země podle tamního technického potenciálu, každý mezinárodní kontakt přináší užitek. Začíná to stykem s jinou kulturou a každý pocítí, jak je cizí jazyk potřebný.  Existuje velká nabídka výměnných cest.

Představitel firmy INA Ing. Dostál postrádá dostatečné vnější impulzy, ty se získají pobytem v zemích s velmi vyspělou technikou. Reálně je Německo blízko, ve srovnání s USA. Nejde jen o zahraniční pobyty. Také co nejčastější exkurze do místních firem vytvářejí u žáků silnou motivací, a odstraňují zkreslené představy o pracovištích – ta už jsou zcela jiná, než před několika desítkami let.

Starosta Mgr. Vetchý: Firmy by měly společně se žáky oslovovat i jejich rodiče. Souhlas s tím, že dnešní exkurze do firem ukazují o mnoho kulturnější prostředí, než kdysi. A mohou přinést tolik potřebné inspirace pro volbu povolání.

Místostarosta Ing. Bernášek pozoruje zlepšující se spolupráci ZŠ Dobrovského a SOŠ-SOU, školy by měly co nejvíc vzájemně sdílet i učebny.

Mgr. Lédl: Je několikaletý posun mezi školským vzdělávání a uplatněním v praxi. Měli bychom chápat, že cílem gymnázia je příprava na vysokou školou a cílem odborné školy připravit studenta pro vstup do průmyslové praxe.

Senátor Ing. Šilar: Děti se přihlašují do škol zejména na základě mínění rodičů. To stát nemůže detailně ovlivňovat. Věnujme se problematice přitažlivosti oborů a škol zde na místě, snažte se, aby školy byly co nejatraktivnější. Kraj a ministerstvo školství mohou pomáhat, ale trendy zájmů o obory jsou založené na tom, jak se rodiče svobodně rozhodují. Má osobní zkušenosti se školstvím v Letohradě.

Toto podpořil i zástupce firmy INA: Je nutno přesvědčovat rodiče. A hlavně nerušit učiliště. Mladí lidé postupně odborně rostou díky ovlivňování od pedagogů a prostředí.

Na závěr paní Mgr. Krátká poděkovala přítomným za účast a vyzvala je navštívit jednotlivé expozice.

Program pak pokračoval na travnaté ploše školy předvedením gondoly a příslušenství horkovzdušného balonu, jehož vzlet nedovolil přílišný vítr, a odpolední akcí „Veselá zahrada“.

 

Jiří Kohout