14 žákovských a 3 studentské projekty z Lanškrouna postupují do krajského kola

festivalPo pátku 12. února máme za sebou okresní kolo soutěže „Festival vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji“ společné pro okresy Ústí nad Orlicí a Svitavy. Lanškrounští junioři (žáci ZŠ) a středoškoláci proměnili své vysoké početní zastoupení velmi dobře, jen jedna juniorská a jedna středoškolská práce nepostoupily do kraje.

Už první fotografie ukazují, jak zaplněná byla sportovní hala v pátek 12. února, den po Kalibr Cupu. Přítomných soutěžících žáků a studentů bylo bezmála dvě stě. Několik ohlášených prací nedorazilo a tak celkem posuzovala hodnotitelská komise 75 projektů v kategorii JUNIOR, z nichž 7 nepostoupilo do krajského kola, a 21 projektů kategorie STŘEDOŠKOLÁK; z těch nepostoupilo 5 projektů. Mimořádně vysoký počet prací byl odměněný vedením města a sponzorujícími podniky. Celkem soutěžící získali 30 cen. Některé projekty obdržely víc jak jednu cenu, ale i tak se ocenění dostalo téměř třetině zúčastněných. Atmosféru okresního kola soutěže nejlépe vystihují fotografie.

----------------

 

 

 

 

Povšimněme si některých zvláštností:

- Nejvíc projektů zvládlo Gymnázium A. Jiráska v Litomyšli. Představilo 20 prací v kategorii JUNIOR a další 4 práce kategorie STŘEDOŠKOLÁK, celkem tedy 24 projektů!

- Také Gymnázium Moravská Třebová zabodovalo sedmi pracemi juniorů plus čtyřmi středoškolskými.

- Cenu za zajímavost by mohl získat soubor šesti projektů juniorů ze ZŠ Svatopluka Čecha v Chocni. Opět to byl balík souvisejících témat, tentokrát z období Velké války (které dnes říkáme 1. světová válka). Projekt „Zapomenuté vzpomínky“, obdržel jednu ze dvou hlavních cen od starosty města Lanškrouna. Inspirátorkou těchto projektů je už tradičně paní učitelka Mgr. Martina Krsková.   – Loni se skupina choceňských žáků zabývala zaniklým hradem Hlavačovem. Projekty následně vystavili v místním muzeu a vydali brožuru s výsledky svých bádání. – Letos to bude obdobné, výstava bude mít vernisáž 4. května a opět vyjde brožura.

- Dalšími zajímavostmi byly „dopravní“ prostředky.

Nejvíc se určitě líbil renovovaný motocykl Kreidler florett RMC-S, práce Lukáše Bergera z osmé třídy Gymnázia A. Jiráska, Litomyšl. Tento mladý technik vystavoval svá díla už v minulých ročnících Festivalu a je přijímaný s velikým respektem. Starosta Města Lanškrouna jej odměnil hlavní cenou. Dva další projekty se předvedly v pohybu: Homemade Segway – dvoukolka Jana Svatoše z prvního ročníku SŠ Podnikání Vysoké Mýto, oceněná firmou OEZ, a létající DIY Tricopter Ladislava Pavlase a Barbory Maršíkové z devátého ročníku ZŠ Dobrovského, Lanškroun; tito žáci obdrželi dokonce dvě ceny, od firem SOMA a AVX.

Ještě jednu „dvojkolku“ v podobě malého stolního modelu předváděl David Pospíšil teprve z 5. třídy ZŠ Jiráskova v Lanškrouně pod názvem Stavba podvozku pro samobalancujícího robota. Odměnou mu byla cena firmy OEZ.

- Nejmladšími účastníky byli tři žáci z pátých tříd: již zmíněný David Pospíšil z lanškrounské ZŠ Jiráskova, a dále Adam Křivka a Jakub Dušek z lanškrounské ZŠ Dobrovského. Všichni tři dostali ceny: David od firmy OEZ a Adam s Jakubem od firmy Vondra a Vondra.

- Mimořádná úroveň a kvalita dvou prací přiměla hodnotitelskou komisi k tomu, že je z kategorie JUNIOR přeřadila do kategorie STŘEDOŠKOLÁK. Byly to projekty Jindřicha Lněničky z 9. ročníku Gymnázia A. Jiráska Litomyšl Jednoduchý radiometr pro sledování vodíkové frekvence (cena firmy AVX), a Ondřeje Cenka z 8. ročníku téže školy Natrolit a doprovodná mineralizace (cena firmy SCHOTT).

- Rekordní počet tří ocenění od firem SOMA, AVX a LUX-Ident obdržela práce Měření průběhu teploty exotermické reakce a rychlosti růstu polyuretanové pěny pomocí elektronických senzorů Oldřicha Moravce, studenta Gymnázia Lanškroun.

--------------

 

 

 

 

Oproti dřívějším ročníkům pozorujeme zvýšený zájem firem z regionu o tento Festival, a to se projevilo i osobní účastí vysokých manažerů. Zřejmě tato akce vychází vstříc tolik potřebnému trendu posilování odbornosti mladých lidí a jejich tvůrčích schopností, pro něž naše hospodářství nabízí čím dál víc příležitostí.

Organizační centrum Festivalu, občanské sdružení Asociace pro mládež, vědu a techniku AMAVET, z.s., představené neúnavným předsedou Ing. Stanislavem Medřickým, CSc., tento už devátý ročník Festivalu na okresní úrovni řídilo s vysokou profesionalitou.

Podporu měla akce především od Střední odborné školy a Středního odborného učiliště, v jejichž prostorách akce probíhala, a osobně od vedení zmíněné školy, reprezentovaného především Mgr. Milanem Lédlem, a rovněž od Mgr. Oldřicha Strnada, vedoucího organizačního výboru v tandemu se zkušeným Mgr. Pavlem Reslerem, soustředěným na administrativní problematiku.

Hodnotitelská komise se skládala ve své hlavní části ze stálých zkušených členů ze škol, firem a úřadů z obou okresů. Několik málo se pak každoročně obměňuje podle situace, ale celkový počet 24 odborníků je oporou pro dostatečně objektivní vyhodnocování jednotlivých projektů.

Nyní držme palce našim soutěžícím v pardubickém krajském kole ve dnech 10. a 11. března. Mají po dvou obhajobách svých prací dost námětů pro doladění a věřme, že se jim bude dařit.

 

Text: Jiří Kohout
Foto: Vlastimil Jureček, Vladimír Křivka, Jiří Kohout

 

 

 

Příloha

Ceny udělené významným projektům okresního kola okresů Ústí nad Orlicí a Svitavy v soutěži Festival vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji 

(Děkujeme Mgr. Pavlu Reslerovi za poskytnuté údaje) 

 

 

 

Základní školy

Cena starosty města Lanškroun:

Renovace motocyklu Kreidler florett RMC-S (Gymnázium A. Jiráska, Litomyšl)

Zapomenuté vzpomínky (Základní škola Sv. Čecha, Choceň)

 

Cena místostarosty města Lanškroun:

Šikana na naší škole (ZŠ nám. A. Jiráska 139, Lanškroun)

 

Cena firmy Vondra a Vondra:

Krystalová voda v hydrátech solí (ZŠ Jindřicha Pravečka, Výprachtice)

Využití Radiofrekvenční identifikace RFID (ZŠ nám. A. Jiráska 139, Lanškroun)

Auto myčka (ZŠ Dobrovského 630, Lanškroun)

 

Cena firmy Symbiom, s.r.o.:

Obsah železa v listové zelenině (Gymnázium Vysoké Mýto)

Éčka v životě gymnazisty (Gymnázium A. Jiráska, Litomyšl)

Ovlivnění pomalu klíčení semen papriky a rajčete mikrovlnným zářením (Gymnázium Polička)

Neobyčejné přátelství hub a rostlin (ZŠ nám. A. Jiráska 139, Lanškroun)

Život rostlin v CO2 (Gymnázium Česká Třebová)  

 

Cena firmy Schott:

Natrolit a doprovodná mineralizace (Gymnázium A. Jiráska, Litomyšl)

 

Cena firmy OEZ:

Gravírka prototyp (Gymnázium Vysoké Mýto)

Stavba podvozku pro samobalancujícího robota (ZŠ nám. A. Jiráska 139, Lanškroun)

Testování dielektrik kondenzátorů (ZŠ Komenského 269, Letohrad)

 

Cena firmy KOMFI spol. s r.o.: Měření intenzity kosmického záření (ZŠ Komenského 269, Letohrad)

 

Cena firmy SOMA:

DIY Tricopter (ZŠ Dobrovského 630, Lanškroun)

Husité v Litomyšli a ve východních Čechách (Gymnázium A. Jiráska, Litomyšl) 

 

Cena firmy AVX:

Jednoduchý radiometr pro sledování vodíkové frekvence (Gymnázium A. Jiráska, Litomyšl)

DIY Tricopter (ZŠ Dobrovského 630, Lanškroun)

 

Cena firmy LUX-Ident s.r.o.: Měření intenzity kosmického záření (ZŠ Komenského 269, Letohrad)

 

 

 

 

Střední školy

Cena místostarosty města Lanškroun:

Vývoj materiálu kolejnic průmyslové dráhy (Gymnázium Moravská Třebová)

 

Cena firmy Schott:

Počítačové simulace derivátů grafenu (Gymnázium Moravská Třebová)

 

Cena firmy OEZ:

Homemade Segway (SŠ Podnikání Vysoké Mýto)   

 

Cena firmy SOMA:

Měření průběhu teploty exotermické reakce a rychlosti růstu polyuretanové pěny pomocí elektronických senzorů (Gymnázium Lanškroun)

RC Pásák (SOŠ a SOU Lanškroun)

 

Cena firmy AVX: Měření průběhu teploty exotermické reakce a rychlosti růstu polyuretanové pěny pomocí elektronických senzorů (Gymnázium Lanškroun)

 

Cena firmy LUX-Ident s.r.o.:

Měření průběhu teploty exotermické reakce a rychlosti růstu polyuretanové pěny pomocí elektronických senzorů (Gymnázium Lanškroun)

Vliv stresových faktorů na produkci kyseliny hyaluronové (Gymnázium Vysoké Mýto)

 

Cena firmy FOREZ:

AGV-LB (Gymnázium Vysoké Mýto)