Srdečně vás zveme v sobotu 12. března od 14 hodin do Regionálního muzea v Litomyšli na největší výstavu o drátenictví, která se kdy v České republice konala. Hlavní prostor dostanou novodobí dráteníci, kteří svou práci posunuli do umělecké oblasti, vychází ale z tradičních technik.
Drátování nabylo nového smyslu, jeho účel je především estetický. Pokud dnes odrátujeme nádobu, není to z důvodu jejího poškození, ale proto, abychom ji ozdobili.
Jaká neuvěřitelná díla lze z drátu zhotovit vám prostřednictví své volné tvorby předvede 20 dráteníků z celé České republiky, z nichž řada je členem Cechu česko-moravských uměleckých dráteníků. Jmenovitě se účastní: Lada Borecká z Krchleb, Ladislav Šlechata z Harrachova, Monika Sochůrková z Prahy, Alena Kulhánková a Zdeněk Slavata z Kytína, Josef a Věra Pichovi z Milevska, Jaroslav Pahorecký z Volar, Ladislav Lokajíček z Plesné u Chebu, Hana Řepková z Dolních Chaber u Prahy a Věra Cestrová z Čerčan u Benešova. Z bližšího okolí bude vystavovat Dana Frydrychová z Jedlí, Petra Jůzová z Dolní Dobrouče, Věra Studená z Kuklíku, Krasava Šerkopová z Rudoltic u Lanškrouna, Miroslav Chaloupka z Neratova, Ilona Pavlíčková z Žichlínku, Iva Vanžurová z Jevíčka a místní Hanka Vrbicová.
Unikátní umělecká díla slíbila na výstavu zapůjčit i akademická malířka Blanka Šperková z Brna. Své objekty vyrábí vlastní technikou pletení bez jehlic a jiných pomůcek, a její práce jsou vyhledávaným sběratelským artiklem, zastoupeným v soukromých sbírkách u nás i v zahraničí.
Druhá část výstavy zmíní historii drátenického řemesla. Přijďte si připomenout dobu, kdy věci měly svou cenu a vyplatilo se je opravit. Rozbité nádoby chodili spravovat slovenští dráteníci. Jejich prodejním artiklem byly také pasti na myši a drobné nádobí. Rozkvět jejich řemesla nastal na přelomu 19. a 20. století. Drátenictví sahá ale až do pravěku, kdy se používalo drátu k výrobě šperků, spon, záušnic a zdobily se jimi zbraně. Nejznámějším drátěným produktem středověku je pak určitě drátěná košile, jejíž repliky se vyrábí dodnes. Kov se uplatnil také při zpevňování nádob pomocí kovových obručí. Na výstavě se také dozvíte, proč se drátovalo i nové nádobí.
V sobotu 12. března ve 14 hodin bude výstava zahájena za účasti většiny vystavujících dráteníků. V rámci vernisáže vystoupí folklorní soubor Heblata při ZUŠ Bedřicha Smetany v Litomyšli. Následovat bude ukázka drátenického řemesla v praxi, dráteníci vám vysvětlí způsob práce a možná i nechají něco vyzkoušet. K prodeji s sebou budou mít některé své výrobky, ty dražší si u nich můžete objednat. Abychom ušetřili vpeníze na případný nákup drátovaných předmětů, bude tento den vstup do muzea od 13 do 17 hodin zdarma. Výstava bude přístupná až do 15. května 2016.
Regionální muzeum v Litomyšli, Jiráskova 9, 570 01 Litomyšl, www.rml.cz, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel: 461 615 287, kurátorka výstavy Mgr. Hana Klimešová, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Výstavu pořádá Regionální muzeum v Litomyšli, zřizované Pardubickým krajem, za spolupráce s Cechem česko-moravských uměleckých dráteníků a se soukromými dráteníky.
Foto:
1 - Panna od Moniky Sochůrkové
2 - Vůz s koňmi od Ladislava Šlechty
3 - Pozvánka na výstavu
https://www.lanskrounsko.cz/pl/reportaz/5774-vystava-drateniku-litomysl-2016#sigProIdaccdfc222a