Zahraniční hosté Čermenských slavností vystoupili i v Lanškrouně

slavnostiV pátek ožilo nádvoří zámku folklorem. V rámci 28. ročníku festivalu Čermenské slavnosti zavítaly některé soubory i k nám, do Lanškrouna. Dopoledne zhlédli vystoupení hlavně školáci a v podvečer proběhlo tzv. okénko hostů, v němž se představily soubory z Lotyšska, Chorvatska a Jižní Koreje.

Z Lotyšské Dundagy přijel soubor Dun-dang a orchestr Kokle. V Lotyšsku se v den vystoupení právě slavil svátek sv. Jana a jak vysvětlil průvodce programem Petr Ryba, v Lotyšsku se jedná o největší svátek, který Lotyši ctí a pořádají různé velké akce a zapalují ohně, přes které skáčí. Zajímavostí je, že ten den už i děti smějí pít pivo. Sice po malých troškách, ale každý musí ten den pivo ochutnat.

Soubor Brodosplit z chorvatského Splitu představil krásný folklor z Dalmácie a podařilo se mu připomenout podvečery na Jadranu za doprovodu rytmů kytar, houslí, harmoniky a mandolín. Jeden z tanců, předvedený v prostých krojích (ženy byly oděny do tmavých halen, černých sukní a šátků), byl velice zvláštní, protože jej nedoprovázela muzika. Jednalo se o tanec z vnitrozemí, který stylizoval dávné chorvatské zvyky na polích.

Taneční skupina WTIMES z Jižní Koreje vystoupila v tradičních korejských krojích a pro české turné si připravila také módní přehlídku těchto - pro nás nezvyklých - krojů. V druhé části svého vystoupení předvedla překrásný vějířový tanec, který je v Koreji velmi populární a tančí se na všech větších festivalech.

Protože v pátek už začala tropická vedra, přesunuli si diváci při dopoledním vystoupení židle do stínu pod stromy, na podvečerní produkci však už zůstala většina míst neobsazena. O to větší uznání zasluhují tanečníci, kteří předváděli obdivuhodné výkony ustrojeni do složitých krojů tvořených několika vrstvami látky.

 

Marie Hrynečková