Good morning, it is Saturday 23.8.2025, it is the nameday of Sandra, tommorow is the nameday of Bartoloměj.

facebookinstagramyoutube

K prameni Tiché Orlice bez davů: Putování Hanušovickou vrchovinou

K prameni Tiché Orlice bez davů: Putování Hanušovickou vrchovinou

Králíky jsou od Lanškrouna co by kamenem dohodil a nepředstavují pouhou bránu na Dolní Moravu, jejich bezprostřední okolí nabízí mnoho lákavých míst. Naše kroky vedly za jedním z nich: Pramen Tiché Orlice se nachází pod vrcholem Jeřáb, nejvyšším bodem a zároveň jedinou „tisícovkou“ Hanušovické vrchoviny.

Cyklovýlet přes dvě údolí k bývalému hradišti

Cyklovýlet přes dvě údolí k bývalému hradišti

Tentokrát se vydáváme na kolech. Trasa začíná Sázavským údolím, kde kromě dřevěných soch, které jste už jistě zaznamenali, potkáte přes léto také asi tři tábořiště. Klidné údolí najednou trochu zní spíš jako včelí úl, ale bílá teepee rozhodně krajinu nenarušují. Naopak do ní pěkně zapadají.

Bloudění krajinou nad Bludovem – rozhledna, kostel i zřícenina

Bloudění krajinou nad Bludovem – rozhledna, kostel i zřícenina

Asi třicet kilometrů od Lanškrouna leží lázeňská obec Bludov – poměrně velká vesnice mezi Šumperkem a Zábřehem, s bohatou historií spojenou s protinacistickým i protikomunistickým odbojem. A také jedno z mnoha míst, odkud se dají podnikat pěkné výlety do přírody. Na jeden takový se dnes vydáme.

Přírodním parkem Orlice k hranicím a zpět

Přírodním parkem Orlice k hranicím a zpět

Pastvinská přehrada je v létě velkým lákadlem s nabídkou koupání pro široké okolí.
Nedaleko, za obcí Klášterec, se nachází Zemská brána, které poskytuje příležitost nenáročné procházky podél vody, ideální například pro malý pěší výlet s dětmi po koupání v nádrži.