Lanškroun

Schaeffler v Lanškrouně jde příkladem v elektromobilitě i v recyklaci

Schaeffler v Lanškrouně jde příkladem v elektromobilitě i v recyklaci

28. 04. 2025 881x

Společnost Schaeffler na sociálních sítích informovala o řadě opatření, kterými v Lanškrouně snižuje svou ekologickou stopu a posiluje udržitelnost. Například vybudovala nabíjecí stanice pro elektromobily a elektrokola, které využívají zaměstnanci. Doprav...

Lanškrounsko

 Týraný kříženec labradora Rami hledá nový domov

Týraný kříženec labradora Rami hledá nový domov

16. 04. 2025 546x

Ke konci minulého roku se do útulku Pet Heroes Lanškroun dostal krásný šestiletý pes, který měl na krku rány až do masa, způsobené řetězem.

Pozvánky

30. duben - Pálení čarodějnic na fotbalovém stadionu

30. duben - Pálení čarodějnic na fotbalovém stadionu

17. 04. 2025 682x

Fotbalový oddíl Lanškroun pořádá ve středu 30. dubna od 16 hodin v areálu fotbalového stadionu Pálení čarodějnic.

170319 sochaSocha kajícího se hříšníka, umístěná před kostelem sv. Václava, byla konečně zbavena igelitového obalu a snad získala i definitivní umístění. Během loňského Hlínafestu ji vytvořil třiadvacetiletý student pražské Akademie výtvarných umění Matouš Háša. Matouš měl od začátku jasnou představu kde sochu umístit. Tehdy našemu serveru řekl:

 

"Socha hříšníka, která bude instalována na místě, kde bývala rajská zahrada kláštera Augustiánů, to znamená na postranství před zámkem a kostelem sv. Václava, je nahá, modlí se. Vidím to tak, že je to rozhovor s někým vyšším. Zásadní je to, že klečí před kostelem a ne uvnitř kostela a distancuje se od oficiální víry a zároveň v Boha věří. Je to pro mě takový dobový obraz. Obličej má zčásti zakrytý maskou, aby byl jakoby nadosobní, idealizovaný, aby to nebyl žádný konkrétní obličej. Tím, že tam je maska, tak člověk neví, kdo pod ní je. Ta maska symbolizuje takovou pózu, kterou člověk musí mít, když chce fungovat v nějaké sociální skupině. Neumíme chodit v botách druhých a koukáme se na lidi moc profilově. Pokud to není někdo hodně blízký, tak ho ve skutečnosti pod maskou, kterou si nasazuje, neznáme."

Nápad umístit sochu před kostelem vyvolal v našem městě diskusi. Někomu toto místo připadalo nevhodné, nejčastější námitkou ale bylo, že bude bránit provozu aut, která při akcích v kostele či na Zámku zaplní opravdu celé náměstí. Zdá se, že nyní bylo zvoleno místo, jež je relativně mimo parkovací stání a socha ani automobily by neměly utrpět žádnou újmu.

Matouš Háša se specializuje na lidské figury a umí je velmi dobře. V roce 2014 vytvořil při Hlínafestu monumentální mužskou figuru vztahující se k nebi, s touhou vzlétnout. V horní části těla se muž mění v malé holubice. Socha odlitá z betonu je umístěna na kovovém sloupu uprostřed Pivovarského náměstí.

Loni byla před vilou firmy Soma instalována další z Hášových soch - madona v moderním pojetí. Žena, oděná do džín a mikiny s kapucí, hledí společně s dítětem směrem k rozsáhlému komplexu firemních budov. Tady se jednalo o soukromou zakázku.

Zatímco kajícník a socha Procitání jsou odlity z betonu, madona je vytesána z pískovce.


Text: Marie Hrynečková
Foto: autorka a Stanislav Vimr

 

Foto:
1 až 3 - socha kajícího se hříšníka před kostelem sv. Václava
4 - Matouš Háša při tvorbě sochy během Hlínafestu 2016
5 - socha Procitání na Pivovarském náměstí
6 - socha madony na ulici Husova