Lanškroun

Schaeffler v Lanškrouně jde příkladem v elektromobilitě i v recyklaci

Schaeffler v Lanškrouně jde příkladem v elektromobilitě i v recyklaci

28. 04. 2025 882x

Společnost Schaeffler na sociálních sítích informovala o řadě opatření, kterými v Lanškrouně snižuje svou ekologickou stopu a posiluje udržitelnost. Například vybudovala nabíjecí stanice pro elektromobily a elektrokola, které využívají zaměstnanci. Doprav...

Lanškrounsko

 Týraný kříženec labradora Rami hledá nový domov

Týraný kříženec labradora Rami hledá nový domov

16. 04. 2025 546x

Ke konci minulého roku se do útulku Pet Heroes Lanškroun dostal krásný šestiletý pes, který měl na krku rány až do masa, způsobené řetězem.

Pozvánky

30. duben - Pálení čarodějnic na fotbalovém stadionu

30. duben - Pálení čarodějnic na fotbalovém stadionu

17. 04. 2025 682x

Fotbalový oddíl Lanškroun pořádá ve středu 30. dubna od 16 hodin v areálu fotbalového stadionu Pálení čarodějnic.

 

170308-antosMěstské muzeum v Lanškrouně ve spolupráci s panem Liborem Antošem pořádají výstavu Fotografie Josefa Antoše. Výstava bude zahájena 1. dubna 2017 za hudebního doprovodu mezzosopranistky Ester Pavlů a úvodní slovo bude patřit Báře Hovorkové.

Výstava potrvá do 7. 5. 2017.

 

Josef Antoš se narodil ve slovenské Skalici v roce 1935.

Po absolovování obecné školy ve Skalici a Měšťanské školy v Jeseníku postupně absolvoval Gymnázium Jeseník, Vyšší průmyslovou školu elektrotechnickou Pardubice a Vysokou školu ekonomickou v Brně. Na Institutu těžkého průmyslu v Praze, obor ekonomika a řízení průmyslu vystudoval čtyři semestry marketingu a propagace ukončené závěrečnou prací.

Celoživotní zálibu, fotografování, započal ve čtrnácti letech. První fotoaparát Flexaret postupně vystřídaly Practika, Yashica, Pentacon SIX-TL, Minolta až po vytoužený Nikon v digitální verzi. Od roku 1960 byl členem fotokroužku Lanškroun, v roce 1970 se stal členem Svazu českých fotografů. V roce 1971 dostal nabídku studovat na škole Famous Photographers School v Mnichově. Studium znemožnila tehdejší politická situace.

V roce 1983 absolvoval kurs dokumentární a reportážní fotografie organizovaný Svazem českých fotografů a Svazarmem. Aktivně působil jako dopisovatel-fotograf pro noviny a časopisy jako např. Květy, Československý sport, Mladý svět atd. Řadu let se specializoval na fotoreportáže v rámci legendární Velké Pardubické. Mezi jeho další záliby patřila turistika a cyklistika.

Zemřel po dlouhé nemoci v roce 2013 ve Vysokém Mýtě.

Libor Antoš, syn

 

 

 

Výstava fotografií Josefa Antoše v městském muzeu

Na výstavě fotografické tvorby Josefa Antoše najdete asi 500 barevných a černobílých fotografií. Barevné snímky byly fotografem vyfoceny se záměrem výstavy v lanškrounském muzeu v letech 2008 – 2010. Osud to však zařídil tak, že je můžete spatřit až nyní. Na fotografiích jsou zachyceny rybníky a jejich zrcadlení, krajina, živá a neživá příroda, tři odstíny modré, letečtí modeláři a železniční přípojka Lanškroun – Rudoltice.

Mnohé snímky mají výtvarnou hodnotu, působí jako abstraktní malířská plátna, zvláště ty, které zpodobňují živou a neživou přírodu včetně tří odstínů modré.

Ve fotoarchivu Městského muzea Lanškroun se nacházejí černobílé fotografie ze 70. – 80. let 20. století, které jsou věnovány oblíbeným tématům pana Josefa Antoše, jako byly jeho milované Jeseníky, Vysoké Tatry, Roháče, město Lanškroun a okolí.

Jeho srdeční záležitostí byla osobnost Jindřicha Pravečka. Díky fotografovi máme zachycena jeho nádherná dirigentská gesta, hostování na Monstrkoncertech dechových hudeb v Lanškrouně, které se pořádaly u Společenského domu.

Doslova staromilsky působí fotografie myslivců, kteří pyšně nesou své úlovky zajíce a lišku na dřevěné tyči. Na fotografiích najdete také výlov rybníků a úlovky rybářů. Zachytil zemědělské práce jako např. sklizeň lnu ve Výprachticích, jarní orbu a řemeslné činnosti – okovávání koně.

Jeho výrazný pozorovací talent se projevil v portrétní fotografii. Samozřejmě také fotografoval některé starší ročníky pochodu Lanškrounská kopa. Zachytil důležité okamžiky sportovců v mnoha sportovních odvětvích. Snad nejzdařilejší je Velká Pardubická, působivé jsou fotografie jachtingu, motokrosu, volejbalu nebo lyžování. Zajímavé jsou fotografie z nácviku spartakiády v Lanškrouně a mnohé další. Záběr fotoaparátu Josefa Antoše je velmi široký. Přijďte se podívat na výstavu, obdivovat jeho barevné snímky a na těch černobílých se někteří určitě poznáte.


PaeDr. Marie Borkovcová
ředitelka muzea

Fotografie Josefa Antoše:
1 - dřevo
2 - jaro na Kozím rybníce
3 - jaro přišlo do Orlických hor
4 - koně
5 - kulturák
6 - letadlo
7 - obloha
8 - myslivci

Na titulní fotografii Josef Antoš v roce 1981, kdy působil ve fotografickém kroužku při Společenském domě. Snímek převzat od Městského muzea Lanškrouna.