Dobrý podvečer, je čtvrtek 21.2.2019. Dnes má svátek Lenka / Eleonora, zítra Petr.

180610 vernisazMěstské muzeum Lanškroun vás srdečně zve od 16. června na výstavu s názvem Plavky ve světě módy 1890-1990 na pohlednicích a fotografiích ze soukromé sbírky Karla Uhlíře. Připomeneme také návštěvníkům koupaliště-Tereziiny lázně a plovárny v okolí Lanškrounska. Vystavena bude především plavková móda a móda z 30. let 20. století ze soukromé sbírky Zdeňky Mudrákové.

Návštěvníci mohou zhlédnout na výstavě dobové filmy, vyzkoušet si v kabinkách historické plavky. Výstava je doplněna lehátky, dekami, opalovacími krémy, kánoí a dalšími dobovými exponáty.

Na slavnostním otevření výstavy zazpívá Lanškrounský smíšený sbor a uskuteční se také módní přehlídka plavek Boutique Sabrina Lanškroun.

Historie dámských plavek je velice zajímavá. V 19. století byly dámy při koupání oblečeny do koupacích plášťů nebo košil. Do vody jezdily na vozících, ze kterých pak ve vodě vystoupily. Na přelomu století se pak ženy koupaly v šatech s délkou mírně nad kolena a v dlouhých nohavicích.

Ve 20. letech 20. století se začíná více propagovat opalování, a proto se lehce přizpůsobuje střih plavek. Byly jednodílné, s nohavičkami, které se začínají zkracovat. K celkovému koupacímu úboru se přidávají také doplňky-koupací čepice a šperky.

V roce 1946 vznikají první bikiny, které vyvolaly senzaci. Jejich návrhářem se stal francouzský designér aut a oděvů Louis Réard. Na českých koupalištích navzdory rozmachu bikin až do 60. let převažovaly plavky jednodílné. Na konfekci došlo až ve druhé polovině 60. let 20. století, kdy Triola začala používat elastan. V 70. letech se i v Československu uplatňovaly další syntetické materiály, například lakovaný nylon. Zužovala se ramínka, plavky se vykrojovaly na bocích, zmenšoval se i horní díl bikin. Když si to štíhlá dívka mohla dovolit, oděla svá prsa jen do miniaturních trojúhelníčků.

V roce 1978 uvedl národní podnik Triola na trh plavky z lycry. Od té doby se materiály už jen zdokonalovaly, ztenčovaly, měnily se střihy a barvy. Dodnes jsou stále menší a rafinovanější ve svých tvarech a materiálech podle módních trendů.

V 70. letech 20. století se staly naprostým hitem opět jednodílné plavky. V 90. letech bylo opalování stále oblíbenějším. Nosily se různé střihy jednodílných plavek, také bikiny s květinovými, geometrickými a zvířecími vzory. Postupně se stále více vykrojovaly, až se z nich nakonec stala tanga.

U pánských plavek byla standardem jednoduchost a určitá slušnost v oblékání téměř až do roku 1920. V roce 1917 americká mravnostní policie vydala plavkový řád a podle tohoto řádu musely být pánské plavky se sukní a zakrývat obrysy genitálií. Druhou možností pak bylo nosit klasické pánské plavky - flanelový pruhovaný overal až pod kolena. Zajímavostí bylo, že v této době většina lidí plavky nevlastnila, a tak si je mohli půjčit rovnou na pláži. I pánové toužili po plavkách jednodušších a hlavně po komických letech strávených v pruhovaných koupacích úborech, chtěli také vypadat trochu sexy. Tak se zrodily adamky, které byly na boku rozepínací a daly se celkem jednoduše podvléknout i pod trenýrky. Plavky byly stále menší a menší.

M. Borkovcová

 

Počátky rybníkářství na Lanškrounsku sahají do 15. století, do doby majitelů panství Kostků z Postupic. Od konce 20. let 20. století se stal rybník Dlouhý hojně navštěvovaným díky aktivitě mlynáře Gustava Müllera, který zde vystavěl pro svou ženu Terezii sluneční lázně. Návštěvníci tohoto klidného a malebného koutu přírody mají zde za každého ročního období co obdivovat. Přírodní park lanškrounské rybníky se soustavou rybníků – Krátký, Dlouhý, Olšový, Sluneční, Pšeničkův, Ostrovský a další s přilehlými loukami a lesy vytvářejí vhodné podmínky pro rekreační účely. Některé slouží ke sportovnímu rybolov, windsurfingu a jachtingu, rybník Dlouhý je přírodním koupalištěm. Toto území patří k cenným botanickým a zoologickým lokalitám na Lanškrounsku, nalezneme zde vzácné druhy rostlin a živočichů.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.