Dobré ráno, je úterý 15.10.2019. Dnes má svátek Tereza, zítra Havel.

180716 lazekPrvní víkend v červenci se již tradičně lanškrounští radioamatéři sjeli na Lázek nedaleko Lanškrouna. Zúčastnili se celoevropského mezinárodního závodu na velmi krátkých vlnách, kterým je 3. subregionální contest. V Čechách se mu říká „VKV polní den“. Závod trvá 24 hodin a soutěží se v navazování spojení s evropskými radioamatérskými stanicemi.

Sčítají se překlenuté vzdálenosti v km a za každý km se uděluje jeden bod. Vyhodnocení je mezinárodní a to umožňuje porovnání s evropskou konkurencí. V letošním roce dokázali na všech pásmech získat více než 100 tis bodů (km navázaných spojení).

Před hlavním závodem je pořadatelem vypsán národní závod mládeže do 18-ti let. Letos poprvé se jej také aktivně zúčastnili. Za radioklub OK1KTW závodila Eliška (teprve 8 let). Vedla si znamenitě a v konkurenci starších a zkušenějších závodníků se dá předpokládat, že obsadí místo v první desítce. Vyhodnocení bývá zpravidla do měsíce.

Hlavní mezinárodní závod lanškrounští amatéři absolvovali hned na několika pásmech a pracovištích. Během roku dobudovali pevné pracoviště na pásmo 144MHz. Další pracoviště na 432 Mhz a 1230 MHz byla vytvořena jako mobilní s patřičnou soustavou antén. K dispozici bylo ještě záložní pracoviště na 1230MHz zbudované venku na stolku. V současné době se zpracovávají výsledky a po odeslání vyhodnocovateli cca do měsíce bude známo umístění radioklubu v závodě. Již teď, ale je možno konstatovat, že některá spojení s Bulharskem, Velkou Británií, Chorvatskem, Itálií, Francií, Holandskem nebo Belgií zajistí dobrý výsledek.

Lanškrounský radioklub reprezentovali amatéři: OK5RA-Radek, Ok1II-Honza, OK1DPA-Láďa, OK1DKA-Bob, OK1DEZ-Jirka, OK1VRW-Luďek, OK1MMM-Petr, OK1MFS-Franta a v neposlední řadě nejmladší reprezentantka Eliška.

Počasí radioamatérům přálo a tentokrát žádná bouřka ani větrná smršť nepokazila pěkný víkend při provozování jejich koníčka. Snad jedinou stinnou stránkou zůstává uzavřený Lázek s novým dvojnásobným oplocením.

Ing. Svetlík Jozef
předseda radioklubu OK1KTW

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.