Lanškrounsko

Nehoda se zraněními mezi Lanškrounem a Nepomuky

Nehoda se zraněními mezi Lanškrounem a Nepomuky

25. 05. 2023 2390x

Základní složky integrovaného záchranného systému ve středu 24. května v podvečer zasahovaly u dopravní nehody dvou osobních automobilů na silnici č. 311 ve směru z Lanškrouna na Nepomuky. Na místě byly zraněné osoby, které hasičské jednotky z Lanškrouna ...

Pozvánky

Od 12. června - Divadelní abonmá podzim 2023

Od 12. června - Divadelní abonmá podzim 2023

05. 06. 2023 34x

Vážení kulturní přátelé, rádi bychom vám nabídli divadelní abonmá na sezonu PODZIM 2023.

Orlickoústecko

V Litomyšli se lázní i Lanškrouňáci. Na duchu

V Litomyšli se lázní i Lanškrouňáci. Na duchu

29. 04. 2023 1092x

Návštěvníci 12. lázeňské sezóny se 29. dubna kochali originálními dobovými kostýmy, veteránskými auty a motocykly staromódními kočárky, pohledem na otužilce cákající se v kádi i dalšími zajímavostmi pojícími se k Lázním ducha v Litomyšli. ...

Zahájení výstavyKdo přišel na sobotní vernisáž do čítárny lanškrounské knihovny, měl nejen příležitost shlédnout zajímavé fotografie dokumentující jihokorejský venkov, poslechnout si vyprávění autora výstavy o jeho pobytu v Jižní i Severní Koreji, ale také ochutnat exotickou korejskou kuchyni.

Městská knihovna v Lanškrouně a Česko-korejská společnost uspořádaly výstavu Michala Vodrážky, který strávil část svého mládí v Severní Koreji, vystudoval vysokou školu v Jižní Koreji a je mimo jiné tajemníkem Česko-korejské společnosti, s cílem představit Koreu a korejskou kulturu v Lanškrouně.
Projekt Česko-korejské společnosti, jež v rámci svého 20. výročí uspořádá několik obdobných výstav mimo Prahu, podpořila ředitelka knihovny Linda Netušilová a nabídla pro výstavu fotografií vhodné prostory.
Na vernisáži se debatovalo o napjatých vztazích mezi Severní a Jižní Koreou, o životě běžných lidí v obou těchto zemích, a o cestování a dobrovolnictví  na jihokorejském venkově. Na závěr byla připravena ochutnávka nejznámějších korejských pochutin: nakládaného zelí kimči, které je proslulé svou pálivostí a velmi výraznou vůní, korejské obdoby sushi zvané kimpap, sušeného rybího masa a dalších. Hosté si taky vyzkoušeli rituál servírování tradiční korejské pálenky sodžu, které se v Jižní Koreji vypije na tři miliardy lahví ročně.

Výstava potrvá do konce června.


Text: Jana Hajzlerová
Foto: Hynek Brýdl