Lanškrounsko

Polární záře i nad Lanškrounskem

Polární záře i nad Lanškrounskem

13. 05. 2024 124x

V noci z pátku na sobotu byla nad Českem polární záře. Pouhým okem byla špatně viditelná, magické světlo se naplno projevilo až po vyfocení. Podívejte se na snímky, které nám poslali obyvatelé regionu na facebooku. ...

Pozvánky

14. květen - Beseda o horách s horolezcem Jaromírem Mikešem

14. květen - Beseda o horách s horolezcem Jaromírem Mikešem

03. 05. 2024 131x

Úterý 14. května v 18 hodin Městská knihovna Lanškroun beseda o horách s horolezcem Jaromírem Mikešem.

Orlickoústecko

Lázně (ducha) Litomyšl léčí laskavou legrací

Lázně (ducha) léčí laskavou legrací

27. 04. 2024 592x

Zahájení lázeňské sezóny (27. dubna) změní vždy nedalekou Litomyšl k nepoznání. Program nabízí desítky akcí, jednu zajímavější než druhou.

Legendární brankář LTC Praha a československé reprezentace. Vypracoval pro Lanškroun dodnes inspirativní regulační plán rozvoje města. Se svou rodinou žil v Lanškrouně po 2.světové válce až do roku 1948. V padesátých letech byl po známém procesu s hokejovými reprezentanty vězněn v komunistických lágrech.


Ing. Bohumil Modrý se narodil 24.9.1916 v Praze, jeho otec byl řidičem tramvají. Rodina pana Modrého s chotí a malým synkem patřila za první republiky mezi mnohé návštěvníky koupaliště v Lanškrouně. Bydlívali tehdy u Faltových v ulici Mánesově. Paní Modrá jako cvičitelka lanškrounského Sokola připravovala jeho taneční vystoupení.

Bože ModrýIng. Bohumil Modrý byl původní profesí inženýr stavař. Po skončení 2.světové války bydlel se svojí ženou a dvěma dcerkami v Lanškrouně v dnešní ulici Nádražní č.p.419, byl národním správcem cihelny a tvůrcem regulačního plánu města Lanškouna v roce 1948.

Mezi mnohými pečlivými rozbory stavu města Lanškrouna zaujmou například jeho návrhy na přístav Lanškroun na předpokládaném vodním kanálu Labe-Dunaj, na letiště nebo propojení železniční přípojky z Rudoltic do Letohradu.

Ing. Boža Modrý začal hrát hokej v roce 1936 a o rok později již chytal za národní mužstvo na mistrovství světa. Byl odchovancem pražského klubu LTC. V roce 1947 v Praze vybojovalo hokejové mužstvo, jako první v historii, titul mistra světa pro Československo.

O rok později byli druzí na olympiádě ve Svatém Mořicí a ve Stockholmu v zimě roku 1949 se československé mužstvo stalo podruhé mistrem světa a výrazně se tak zapsalo do dějin evropského sportu.

"Odměnou" byli pak mistrům světa politické intriky, stali se obětí v době začínající studené války a československých politických procesů.

Ing. Boža Modrý byl v roce 1950 obžalován a posléze odsouzen za špionáž k 15 letům vězení.

Spis Státního soudu byl sveden pod číslem TS I/IV 47/50 . "Obvinění byli sváděni bývalým čs.hokejistou Malečkem a jeho dvěma společníky, kteří emigrovali na západ, aby zůstali jako celek v zahraničí. Někteří členové hokejového týmu čítajícího 14 členů, byli pro zůstat v zahraničí, ovšem jen jako celek. Mezi ně patřili obvinění až na Augusta Bubníka, někteří s tím nesouhlasili a byli pro návrat do ČSR. Došlo k hlasování, po kterém bylo odevzdáno 8 hlasů pro stanovisko zůstat v zahraničí a 6 proti tomuto stanovisku.

Obvinění (Modrý, Bubník, Kobranov, Roziňák, Jirka, Konopásek) hlasovali pro to, aby celé mužstvo zůstalo v zahraničí."

V odvolacím spise se konstatuje, že nedošlo k jednomyslné shodě zůstat za hranicemi a že se všichni hráči rozhodli pro návrat domů.

Po návratu z Curychu v roce 1949 se Záborský senior nechal ohlásit u tehdejšího ministra informací a osvěty Václava Kopeckého a oznámil mu všechny okolnosti zájezdu i rozhodnutí některých členů výpravy LTC zůstat v zahraničí.

(Není vyloučeno, že právě tehdy se už začala rodit myšlenka na přistřižení křidýlek hokejistů. Byl to rok po únorovém převratu a hokej patřil mezi tzv. buržoazní sporty.)

Obvinění hokejoví hráči byli zatčeni v březnu roku 1950, ve věznici v Plzni na Borech zavřeni až do léta 1951, poté transportováni do Jáchymova do uranových dolů.

Boža Modrý pracoval v šachtě i na povrchu. Vězňové pracovali bez jakékoliv průběžné kontroly, bez měření a sledování radioaktivního záření.

Civilní profese inženýra stavaře pomohla Bohumilu Modrému dostat se po čase z Jáchymova, nikoliv však z vězení. Pracoval v projekční skupině ministerstva vnitra, která působila ve věznicích v Opavě a v Praze na Pankráci.

Život paní Eriky Modré po zatčení jejího manžela nebyl jednoduchý, neboť zůstala sama se dvěma dcerami Blankou a Alenkou. Pět let čekala na svého muže až vyjde z kriminálu a dalších 8 let se dívala na jeho pomalé umírání.

Ing. Bohumil Modrý zemřel 21.července 1963 ve věku 47 let.

--

Dokument Případ Modrý si můžete pustit v iVysílání České televize >> https://www.ceskatelevize.cz/porady/13730758532-pripad-modry/