Na jednání Rady města byl 25. května přizván zástupce firmy LT PROJEKT ing. Luděk Tomek, jehož firma byla pověřena zpracováním studie proveditelnosti záměru rekonstrukce, případně přístavby stávající polikliniky.
Vedení města využilo přítomnosti ing. Tomka v Lanškrouně a v průběhu jednání Rady zorganizovalo improvizovanou tiskovou konferenci pro lanškrounská média (Lanškrounsko.cz, Lanškrounský infokanál a Listy Lanškrounska), aby je seznámilo s tím, jak se řešení polikliniky vyvíjí.
"Původní zadání města bylo stručné a jednoduché," uvedl novináře do situace ing. Tomek. "Najděte optimální způsob rekonstrukce, modernizace, revitalizace, je jedno jak to nazveme, stávající polikliniky. Toto zadání jsme akceptovali, ale souběžně s tím, jak jsme začali dělat návrhy možné rekonstrukce, jsme se dozvěděli výsledky průzkumů, protože oni byli kousíček před námi. A když jsme zjistili, v jak žalostném stavu budova je, dopracovali jsme druhou variantu." Ta je výhodná mimo jiné i v tom, že by značně snížila diskomfort (vibrace, hluk, prašnost) pro personál i pacienty po dobu rekonstrukce.
Tato varianta by byla dvouetapová. V první etapě by byla odbourána ze stávající budovy obě křídla, která vybíhají do dvora. Pravděpodobně čtyři odbornosti z těchto křídel by musely být přemístěny v podstatě na celou dobu stavebních prací do provizoria (zřejmě do hotelu za Společenským domem). Poté by byl za nynější budovou postaven zcela nový objekt, oddělený od stávajícího provozu. Do něj by se přestěhovaly všechny zdravotnické činnosti ze stávající polikliniky.
V druhé etapě by stávající budova byla zbourána a na jejím půdorysu postaven nový samostatný třípodlažní dům. Po dokončení by byly obě stavby propojeny, čímž by vznikl jeden obdélníkový komplex. Výtah a schodiště by byly situovány přibližně do jeho středu. V prvním a druhém podlaží by byl vytvořen dostatečný prostor pro zdravotnické provozy, které jsou ve stávající poliklinice, plus určitá rezerva. Po obvodu budovy by byly umístěny ordinace, laboratoře apod., uvnitř zázemí pro pacienty včetně halových čekáren.
Po úplném dokončení by se veškerý zdravotnický provoz vešel do dvou spodních podlaží, třetí by zůstalo jako rezerva pro případná další zdravotnická, či příbuzná pracoviště. Zároveň by v místě suterénu dosavadní polikliniky vznikla další parkovací místa.
Finanční rozdíl mezi původně uvažovanou rekonstrukcí stávající polikliniky ve třech etapách, kdy by se muselo stavět velmi komplikovaně za provozu (odhadovaná cena byla 50 milionů) a nově navrženou variantou, je dvacet milionů korun. Celkové náklady by tedy vyšly na 70 mil. Kč.
Přijetím varianty demolice a vybudování dvou nových propojených objektů, by vzniklo moderní zdravotnické centrum s velkou perspektivou do budoucna. Toto řešení bude v nejbližší době projednáno s lékaři.
Starosta Radim Vetchý na závěr tiskové konference připomněl, že Lanškroun má spádovou oblast 22 tisíc obyvatel a současná poliklinika je nedůstojným prostředím jak pro lékaře, tak pro pacienty. "Město má stále jako prioritu Společenský dům. V současné době tam pracují statici a v budoucnu se bude postupovat s časovým odstupem přibližně půl roku úplně stejně jako u Polikliniky. Pokud jde o finanční prostředky, tak město se bude muset po nějakou dobu pravděpodobně v některých investicích uskromnit," dodal starosta.
Marie Hrynečková
Foto:
1 - zástupce firmy LT Projekt ing. Luděk Tomek
2 - nová varianta předpokládá odbourání obou křídel budovy, vybíhajících do dvora
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/5021-zamer-rekonstruovat-polikliniku-dostava-presnejsi-obrysy#sigProIde4816f1232