Pedagogové ZŠ na ul. Dobrovského Pavel Resler a Oldřich Strnad absolvovali 4. až 12. května stáž při příležitosti mezinárodní soutěže vědeckých a technických projektů pro středoškoláky I-SWEEEP v americkém Houstonu. Jejich pobyt v Texasu souvisel s vynikajícími výsledky žáků školy v osmi ročnících Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež a se zapojením do organizace této soutěže.
Soutěž I-SWEEEP pořádá společnost Harmony Public Schools, která je zaměřena na projekty z oblasti energie, životního prostředí a inženýrství.
Po návratu z týdenního pobytu v Americe jsme se obou pedagogů zeptali na jejich dojmy a poznatky ze stáže:
Co vás zaujalo při zahájení soutěže I-SWEEEP, kterého jste se účastnili?
Pavel Resler: Při zahájení I-SWEEEP měl mimo jiné vystoupení americký lékař a kosmonaut Scott Edward Parazynski, který se v raketoplánech dostal na oběžnou dráhu celkem pětkrát s funkcí letový specialista. Pracoval na orbitálních stanicích ruské Mir i mezinárodní ISS. Své půlhodinové povídání o cestách do vesmíru průběžně prokládal videem a fotografiemi. A protože má také rád horolezectví, předváděl snímky z roku 2008, kdy se pokusil zdolat Mount Everest. V této expedici skončil těsně pod vrcholem a měl pro studenty takové poselství: „Že se nemají vzdávat pod vrcholem, že i když člověk nedosáhne cíle, tak v další etapě toho cíle dosáhnout může.“ Což bylo pro děti velmi motivující. Vrcholu Mount Everestu dosáhl o rok později.
Mohli byste vysvětlit, čím jsou zařízení společnosti Harmony Public Schools výjimečné?
Pavel Resler: Pro tyto školy je typické, že mají spojenou mateřskou, základní a střední školu. My jsme byli na třech školách. První škola, kterou jsme navštívili, byla v Houstonu ve čtvrti Sugerland. Zde se nacházela základní a střední škola. Druhou školu jsme navštívili v hlavním městě Tesaxu v Austinu. Na této škole byly spojeny všechny tři stupně, jak škola mateřská, základní, tak i střední. Vypadalo pěkně, když jsme procházeli po chodbách a najednou jsme přišli do třídy, kde byly děti z mateřské školky. Žákům toto propojení dává zase něco jiného, než když jsou jenom mezi vrstevníky. Třetí školu jsme navštívili opět v Houstonu a zde byla spojena škola základní a střední.
Tyto školy se zaměřují vždycky na dva konkrétní obory. My jsme byli třeba na škole zaměřené na techniku a keramiku, další se profilovala zase na robotiku a výtvarnou výchovu.
Návštěvám škol byla věnována asi největší část vašeho programu. Jaký jste z nich měli dojem?
Oldřich Strnad: Bylo to nádherný, zažili jsme toho víc, než kdybychom přijeli jako turisté s cestovkou. Poznali jsme život na polosoukromých školách. Viděli jsme, co tady v Evropě vidět nelze. Taková ta sounáležitost různých kultur. Byli tam Turkmenistánci, Turci, Španělé, Hispánci… a všechny tyhle kultury, pohromadě.
Je něco, čím by vás americké polosoukromé školy mohly inspirovat? Co by se třeba dalo převzít?
Oldřich Strnad: Moc toho není, ale dvě věci ano. Disciplína a pořádek. Viděli jsme, že děti nevyjdou ze třídy, dokud nejsou krásně seřazeny a v pořádku. To jsme žasli. V Americe není povinná školní docházka a oni mívají 20 tisíc žadatelů. Berou 2 tisíce žáků, které vybírají losováním, aby nedocházelo k nějakým rasovým problémům. A když žák nesplňuje kázeňské požadavky, nikoliv výukové, tak je vyloučen. Důsledně dodržují Komenského: „Škola bez kázně je mlýn bez vody.“
Je vybavení tamních škol srovnatelné s naším?
Oldřich Strnad: Školy jsou stavěny jakoby na zelené louce. A vybavení? To je suprový. V Texasu je 35 škol tohoto typu, kde je zhruba 30 tisíc žáků a všechny mají jednotné osnovy. Což u nás není. Tak to je možná třetí věc, kterou bychom mohli v našem školství obecně použít.
Měli jste příležitost vidět kromě škol i další zajímavosti? Které?
Pavel Resler: Když jsme projížděli kolem rafinerií, a to trvalo desítky kilometrů, viděli jsme to, z čeho Texas žije. Z ropy. Byli jsme také v Mexickém zálivu a třešničkou byla návštěva zasedání Texaské Sněmovny reprezentantů v hlavním městě. Měli jsme také možnost ochutnat texaskou kuchyň, a jelikož jsme byli velmi blízko Mexika, tak také kuchyň mexickou.
Váš program zahrnoval i návštěvu Johnsonova vesmírného střediska (Lyndon B. Johnson Space Centera) v Houstonu.
Pavel Resler: Ano, v neděli jsme na závěr navštívili Space Centrum, kde má NASA výcvikové centrum a sídlí zde také Středisko řízení vesmírných letů. Jsou zde veškerá zařízení, která se pohybovala ve vesmíru. Byli jsme v hale, kde byl raketoplán a jednotlivé moduly ze stanice ISS, která je v současné době jediná trvale obydlená vesmírná stanice. Prošli jsme si celou halu, viděli vozítka, co jezdila po Měsíci.
Byla škoda, že jsme měli na prohlídku jenom 3 hodiny, takže jsme to nestihli projet celé. Ale to hlavní, raketoplán, jsme viděli. Mají tam dva okruhy, které projíždí vláček. Ty jsme absolvovali oba, protože jsme si řekli, že se tam už asi nedostaneme. Zatímco artefakty, které zde jsou vystavené, můžeme vidět na výstavách i v Evropě a v současné době i na výstavě v Praze. Jeden vláček jel k raketě Saturn, která vynášela moduly programu Apollo. Druhým vláčkem jsme navštívili řídící centrum kosmických letů, viděli jsme i online záběry z vesmírné stanice ISS na zem. To bylo pěkné.
Vyzkoušeli jste si např. stav beztíže nebo něco podobného?
Pavel Resler: Ne, to ne.
Jak jste se po celou dobu pobytu pohybovali? Měli jste nějaký doprovod?
Pavel Resler: Měli jsme po celou dobu tlumočnici, paní Bělkovou z AMAVETu a také pana Murata, učitele z Harmony Public Schools. Tento učitel byl v loňském roce v ČR s několika studenty celý týden v Kamenickém Šenově na střední uměleckoprůmyslové škole sklářské. Zde se učili zpracovávat a brousit sklo. Takže my jsme byli recipročně zase tam a oni nás po celou dobu provázeli a starali se o nás.
Jedna malá perlička na závěr. Náš průvodce Murat patří mezi nejlepší malíře na keramické talíře v USA. V týdnu, kdy nás provázel, tak zakladatel Harmony Public Schools Soner Tarim předával velký keramický talíř s portrétem bývalého amerického prezidenta G. Bushe staršího přímo do rukou tohoto bývalého prezidenta USA. V tuto dobu pracuje na talíři současného amerického prezidenta.
Závěrem bychom chtěli poděkovat neziskové organizace AMAVET, jmenovitě panu ing. Medřickému, za osmileté působení v Pardubickém kraji, tedy i v Lanškrouně. Myšlenka zavedení soutěže Festivalu vědy a techniky výrazným způsobem ovlivnila mnoho technicky nadaných žáků a studentů.
Za tuto dobu se do zahraničí na zkušenou dostalo mnoho soutěžících. Velmi cenná je účast pedagogů, kteří měli možnost poznat svět a zkušenosti uplatnit ve svých školách.
Děkuji, že jste se o své zážitky, včetně zajímavých fotografických záběrů, podělili se čtenáři tohoto webu
Marie Hrynečková
Foto:
1 a 2 - Zahájení soutěže I-SWEEEP, astronaut Scott Edward Parazynski
3 - Zahájení soutěže I-SWEEEP, Pavel Resler a astronaut Scott Edward Parazynski
4 a 5 - I-SWEEEP - jednoduché pokusy
6 - I-SWEEEP - účast ČR v soutěži
7 - I-SWEEEP - vstup do soutěžní haly
8 - Harmony School Houston
9 - Skupina učitelů z ČR
10 až 15 - Sugerland - první navštívená škola: fyzikální laboratoř, hodina biologie, hodina matematiky, přestávka, vstupní prostory, škola zvenku,
16 – Texaská restaurace
17 až 19 - Austin – Capitol, vstupní hala, zasedání k Sněmovny reprezentantů
20 až 22 - Austin - druhá navštívená škola: hodina robotiky, hodina výtvarné výchovy, vedení školy,
23 - Austin - řeka Colorado
24 - Austin - Sněmovna reprezentantů
25 - Houston centrum
26 až 30 - Houston - třetí navštívená škola, hodina hudební výchovy, hodina tělocviku, chodba – výtvory žáků, chodba
31 a 32 - Houston - třetí navštívená škola a náš průvodce Murat, předání drobných dárků
34 až 36 - Houston - třetí navštívená škola: učebna keramiky - koutek učitele, učebna keramiky, vstupní hala, výrobky z keramik3
37 - Houston - třetí navštívená škola žákovský parlament
38 - Houston - uprostřed zakladatel Harmony Public Schools Soner Tarim
39 a 40 - Houston aula centrály Harmony Public Schools, vstupní hala,
41 – Houston, náš hotel
42 - Jízda pravým školním autobusem
43 - Kokpit raketoplánu
44 - Pavel Resler a Oldřich Strnad se školní vlajkou v Mexickém zálivu
45 - Moduly stanice ISS
46 a 47 – Denní a noční pohled na centrum z terasy ve 25. patře
48 a 49 - Raketa Saturn 1
50 a 51 – Raketoplán, v popředí Oldřich Strnad a na dalším snímku Pavel Resler
52 - Raketoplán
53 - Řídící centrum kosmických letů
54 - TOYOTA CENTER aréna Houston, zrovna se konalo playoff
55 - Vesmírná vozítka
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/5050-pavel-resler-a-oldrich-strnad-v-texasu#sigProIde16f5784d4