Městské muzeum zve hned na několik výstav

muzeumMěstské muzeum Lanškroun si na letní období připravilo pro své návštěvníky opravdu bohatý program. V galerii muzea se v sobotu 27. června v 15 hodin uskuteční vernisáž výstavy Okouzlení přírodou. V rámci výstavy bude možnost shlédnout obrazy Jarmily Uhlířové a kochat se řezbářskou tvorbou Bedřicha Šilara seniora a juniora. Vernisáž hudebně doprovodí Hana Tvrdá – housle, Otakar Tvrdý – klavír a ZUŠ J. Pravečka Lanškroun.

Výstava bude veřejnosti přístupná do 30. srpna.


To však není vše, co můžete v lanškrounském muzeu navštívit. Více již PaedDr. Marie Borkovcová, ředitelka Městského muzea Lanškroun:

„Ve vstupní hale muzea bude také nová výstava, která je zároveň výstavou prodejní s názvem Drátenická inspirace. Vystaveny budou práce hned několika mistrů dráteníků z celé České republiky. V rámci sobotní vernisáže obou výstav bude uveden Zábavný průvodce Městským muzeem pro děti. Průvodce seznamuje nejmenší návštěvníky muzea s jeho historií, exponáty a symboly města. Podporuje rozvoj kreativity dětí prostřednictvím kulturních zážitků v oblasti muzejnictví a jejich vztah k místu, kde žijí nebo které navštívily. Tiskovina je vhodná pro děti od 5 do 12 let a pro školní třídy ze základních škol. Brožura je ilustrovaná akademickou malířkou Veronikou Balcarovou a propojená kvízy, rébusy, křížovkami, omalovánkami a dalšími zábavnými prvky. Průvodcem je postava skřítka, která dětem formou zábavných úkolů přibližuje jednotlivé části expozice a zajímavé exponáty. Seznamuje je s důležitými fakty z historie města, s jeho osobnostmi, s pověstmi i etnografií. V závěru průvodce najdou děti informace o muzeu a kontakty.  Projekt byl podpořen dotací Ministerstva kultury České republiky z programu Podpory výchovně vzdělávacích aktivit v muzejnictví.“


tisková zpráva MÚ

 

Výtvarnice Jarmila Uhlířová (nar. 1945 ve Výprachticích) je absolventkou Pedagogické fakulty v Hradci Králové, obor výtvarná výchova. Desítky let se věnovala svým žákům. Má dva velké koníčky – hudbu a výtvarné umění. Cituji její slova „Žijeme jen tehdy, pokud něco tvoříme.“ Po mnoho let vedla ženský pěvecký sbor a chrámový sbor při kostele sv. Václava. Na závěr své pedagogické činnosti uskutečnila v galerii muzea zdařilou výstavu prací svých žáků na téma Naše město.


V roce 2003 ji městské muzeum uspořádalo první výstavu.  Představila se dosud na několika výstavách jako je Lanškrounský umělecký salon 2005, uspořádaný lanškrounským muzeem a Výtvarnále 2004.


Jejími častými náměty v její malířské tvorbě jsou věci, mýtus zrození, žena mnoha tváří a v neposlední řadě ji okouzluje příroda. Květiny, listy stonků, různá zátiší, podmořský svět se objevují na jejích obrazech v posledních letech 2013 – 2015. V Orientu, zejména v Číně a Japonsku, se květiny jako námět výtvarného umění používal po celá staletí. Na Západě je nacházíme jako dekorativní prvky fresek a mozaik. Nesmíme zapomenout na Albrechta Dürera jako zakladatele tohoto žánru. Malování květin má v historii klasické olejomalby dlouholetou nezastupitelnou tradici. V období mezi 16. - 18. stoletím došlo především v holandském výtvarném umění k zásadnímu rozmachu  malování květin a květinových zátiší. Všichni velcí malíři květin byli zároveň vynikající kreslíři. Zobrazovali je až do neuvěřitelných detailů.  Malování květin přináší výtvarnici Jarmile Uhlířové pocit optimismu a radosti. Její olejomalby, tempery, akryly mají barevnou zářivost a jednoduchou kompozici. Jsou spojením realistických představ, podpořené určitou špetkou fantazie a zarámované v jednolitý celek. Oblíbené orchideje, tulipány, pomněnky a šípky, podmořské sasanky či korály Jarmily Uhlířové v nás vyvolávají pocit krásy z přírody tohoto světa. Pokud žijeme, měli bychom ji vnímat ve všech detailech, obdivovat její nesmírnou pestrost a nekonečnou různorodost, s úctou k tvůrci ji chránit, tak jak si jí všímá autorka.


Jarmile Uhlířové patří dík za to, že nám zprostředkovává krásu svými uměleckými výrazovými prostředky. Přejeme jí duchovní uspokojení z tvůrčí činnosti. Jsme rádi, že jsme jí mohli k jejím kulatým narozeninám uspořádat tuto výstavu.

 

 

 

 

 


Řezbář Bedřich Šilar (nar. 1959 v Lanškrouně) je uznávaný v celé republice. Věnuje se prastarému řemeslu, řemeslnou dovednost spojuje s uměním.


V současné době je ruční práce stále vzácnější. Nejčastěji pracuje s oblíbeným lipovým dřevem, které umí „rozeznít“.  Od poraženého kmene k soše existuje dlouhá cesta – myšlenka, hledání linie, oblosti, kresba, fantazie. Bedřich Šilar vyřezává betlémy, marionety, reliéfy, sochy, perníkové formy a další dekorační předměty. Věnuje se také soustružení, včelaření a chovu ptactva. Pro Městské muzeum Lanškroun vyřezává od roku 2000 Lanškrounský betlém osobností, který čítá asi 60 figur. Ve sbírkách muzea je zastoupen mnoha dalšími díly. Účastní se řezbářských sympozií, má za sebou několik výstav ať autorských nebo kolektivních. Jeho umělecké výtvory putují do celého světa.


V současnosti nám představuje svou rozsáhlou tvorbu na téma příroda – sochy, reliéfy, marionety a dekorativní předměty. Vystaveno bude také kolorované reliéfní pozadí se zimní krajinou a vesnicí vytvořené k novému rozsáhlému betlému. Jeho práce jsou řemeslně dokonalé a obdivuhodné. Děkujeme za krásu a potěšení ze dřeva.


K výstavě svého otce byl přizván také jeho syn, Bedřich Šilar jun. (1991). Od roku 2013 s ním pracuje v jeho ateliéru na soukromých zakázkách. Učil se truhlářem na SOŠ a SOU v České Třebové, poté následovala škola života v zahraničí. Navrací se k práci se dřevem a nabývá řemeslné dovednosti a zkušenosti. Na výstavě je zastoupen svými několika zdařilými pracemi. Máme radost nad předáváním řezbářského řemesla z otce na syna.


Marie Borkovcová