Téma „bezdomovci“, se v odpovědích dětí na anketní otázku Co se jim v Lanškrouně nelíbí?, vyskytlo hned několikrát. Například Tomovi a Sabině, kterým je deset let, se nelíbí, že bezdomovců v Lanškrouně přibývá. Matyáš je lituje. Čtrnáctileté Barboře vadí, jak se dívají po děvčatech. Osmiletá Laura se jich bojí a nechce chodit kvůli jejich časté přítomnosti u popelnic vysypávat odpadky.
Ať chceme či nechceme, bezdomovci tady žijí s námi a jejich způsob života vyvolává spoustu otázek. Alespoň na některé z nich byli ochotni odpovědět lidé, kteří s nimi přicházejí do kontaktu a mají snahu jim pomáhat.
Prvním z nich je velitel Městské policie v Lanškrouně Stanislav Popelář:
Kolik je v současné době v Lanškrouně bezdomovců?
Přibližně kolem patnácti.
Máte jejich pohyb zmapovaný a věnujete místům, kde se vyskytují, větší pozornost?
Mluvíme-li o tom, kde nocují, pak tato místa určitě známe, případně se doptáme. Jinak během dne se v těchto místech nezdržují, chodí po městě a různě posedávají….
A kde vlastně nocují?
To bych nerad zveřejňoval. Oni mají svá místa.
A přespávají někteří z nich doslova pod širým nebem?
Myslím, že ani ne. Víme třeba, že například skupinka bezdomovců přespává u určitého pána a že tam mají střechu nad hlavou. Kde nocují, se obvykle dozvíme, když se třeba poperou v místě, kde se na noc shromažďují a daný problém tam řešíme.
Patří k řešení problémů mezi bezdomovci také pokuty?
Samozřejmě že ano. Když spáchají přestupek, tak jsou buďto postoupeni k řešení přestupkovému oddělení, anebo zaplatí pokutu.
A vy z nich ty peníze na pokutu skutečně dostanete?
Někteří z nich pokutu i zaplatí. Jak kdo, je to těžká věc. Zákon nám umožňuje udělit i nepeněžitý trest a to sankci zákaz pobytu na určitou dobu (udělit může v přestupkovém řízení pouze oddělení právní a přestupků) a tato sankce byla už i využita. Vždy záleží, jaký přestupek kdo spáchal.
Unikátem v Lanškrouně byli dva muži a žena přežívající v nepojízdném autě u vlakového nádraží. Lidé se na ně chodili dívat jako na raritu. Co se s nimi stalo? Pomohlo město nebo městská policie jejich situaci řešit?
Tam se ta situace vyřešila, paní si pronajala chatku a žije tam s partnerem. Bohužel těmto situacím většinou předchází to, že lidé si naberou půjčky, které pak nejsou schopni platit a už se lidově řečeno vezou.
Lidem, přežívajím několik měsíců v osobním autě, se snažilo pomoci také město. Starosta Radim Vetchý k tomu uvedl: V tomto případě jsem komunikoval s bytovým podnikem, zda máme možnost paní ubytovat v bytě s minimálním nájmem, bohužel byty s nízkým nájmem jsme měli obsazené. Paní Ptáčková, vedoucí odboru sociálních věcí, navrhovala i některou z ubytoven, ale ubytovny mají jasná pravidla pro ubytované a dotyčná paní sama konstatovala, že jí to nevyhovuje. Této paní jsem také osobně domluvil možnost pracovat, aby měla příjem. Jednalo se o práci u Technických služeb v rámci dotovaných míst prostřednictvím Úřadu práce. Pan Skalický, jednatel TS, byl připraven paní pomoci při jednání s úřadem. Bohužel paní tuto možnost nevyužila.
Setkáváte se pane Popeláři se stížnostmi na bezdomovce, že obtěžují občany např. žebráním o peníze?
Sem tam se to stane. Tu a tam se nějaká stížnost objeví, takže tam hned jedeme a věc řešíme.
Mám zkušenost, že když jim člověk jednou peníze dá, tak si to mezi sebou řeknou a potom neustále obtěžují.
Je to tak. Já bych jim třeba koupil rohlík, ale je pravda, že chtějí peníze, aby si mohli koupit třeba cigarety.
Stěžuje si veřejnost na prohrabování popelnic a kontejnerů, kde bezdomovci svojí přítomností občany odrazují od jejich použití?
V poslední době ani ne, ale my to preventivně kontrolujeme. Z kontejnerů by neměli vytahovat papír, kterým si přilepšují. To je vlastně majetek města.
A jak je to s přehrabováním popelnic?
Pokud tam nedělají nepořádek, tak je to de facto nepostižitelné.
Myslíte si, že mezi „lanškrounskými“ bezdomovci jsou tací, kteří by byli schopni za odměnu vykonat nějaké nárazové práce, jako např. odházení sněhu?
Nevím, jestli jsou schopni, ale setkal jsem se s lidmi, kteří jim nabízeli práci, aby si přivydělali a oni vyloženě odmítali. I já jsem například domlouval jednomu pánovi, který je vyučený autoklempíř a pracoval v Kvasinách, kde ho propustili. Následně za rok zase přibírali, tak jsem mu říkal, ať se tam přihlásí. Ale nemá zájem, protože pije. To je právě problém, že bezdomovci jsou převážně alkoholici.
Takže i když jim člověk dá nějaké peníze, tak si za ně jídlo pravděpodobně nekoupí.
Myslím si, že si koupí raději laciné víno a popíjejí.
Setkáváte se s tím, že v obchodech kradou?
Určitě ne víc, než běžná populace. Že by vyloženě kradli, tak v tomto s nimi problémy nejsou. Možná se někdy stane, že vezmou nějaký rohlík, ale to výjimečně. Že je někdo bezdomovec ještě neznamená, že je zloděj.
Myslíte si, že dětem od bezdomovců hrozí větší nebezpečí než od běžných občanů?
Myslím si, že nehrozí.
Bezdomovce vídám nejčastěji se srocovat na vlakovém nádraží, na lavičce u prodejny Hruška a supermarketu Albert. Víte o dalších místech, kde se shlukují? A můžete s tím něco dělat? Je smutné, že kvůli nim si lidé v těchto místech na lavičky raději už ani nesedají…
Je to tak jak říkáte. Na vlakovém nádraží, u Hrušky. U Alberta posedávají na lavičkách, ale vědí, že tam pít alkohol nesmějí, protože tam platí vyhláška o zákazu požívání alkoholu vzhledem k tomu, že tam je větší pohyb dětí – kino, cukrárna atd.
Sezení na lavičkách jim zakázat nemůžeme, není k tomu opora v zákoně. Kdyby budili například veřejné pohoršení, tak je můžeme vykázat. Ale pokud jen sedí a nepolehávají, tak s tím nic dělat nemůžeme.
Vidíte do budoucna nějaké řešení? Nebo občanům nezbývá než tuto skupinu lidí prostě tolerovat a zvyknout si s nimi žít?
S bezdomovci je to opravdu těžké, protože dnes působí v každém městě, někde v menším, někde ve větším počtu. Jsou to různí lidé a my proti nim můžeme zakročit jen v případě, že se dopouštějí nějakého přestupku - budí veřejné pohoršení, rozhazují odpadky, popřípadě páchají trestný čin. Jak říkám, problém s bezdomovci je v každém městě, občas se přemístí do jiné lokality a je to problém takřka neřešitelný.
Existuje v Lanškrouně nějaká další instituce, která se problematice bezdomovců věnuje?
Spolupracujeme s odborem sociálních věcí a zdravotnictví při MÚ a jsme v kontaktu s vedoucí Centra sociálních služeb Evou Ježkovou a když je nějaký problém, tak ho společně řešíme nebo si vzájemně sdělujeme informace.
Dalším člověkem, který je s bezdomovci v kontaktu, je vedoucí Centra sociálních služeb na Havlíčkově ulici Eva Ježková:
Kolik lidí bez střechy nad hlavou vyhledává služby vašeho Centra?
Za první pololetí letošního roku nás navštívilo 17 klientů, kteří vykonali 130 návštěv. Např. za rok 2014 využilo naši službu opakovaně cca 15 klientů.
Co si před pod takovou „návštěvou“ máme představit?
Klienti naši službu využívají především z důvodu osobní hygieny, příp. ošacení. Při návštěvách se zaměřujeme také na sociální poradenství, které je základní a velmi důležitou činností Nízkoprahového denního centra. Radíme klientům, na jaké sociální dávky mají nárok, kam se obrátit se žádostmi o ně apod. Důležité je, aby byli vůbec vedeni v evidenci Úřadu práce.
Vždycky jsem si myslela, že vás vyhledávají hlavně kvůli možnosti hygieny…
Ano, dá se říci, že nejčastějším důvodem, proč za námi klienti chodí, je právě možnost hygieny.
Dostávají například i boty..?
Ano. Ovšem, zda v našem „sortimentu“ jsou, je závislé na sbírkách šatstva, kterou pořádáme v Centru sociálních služeb každý první čtvrtek v měsíci od 9:30 – 15:30 hod.
Nevede to k tomu, že darovanými věcmi potom plýtvají? Pochybuji, že by o ně nějak pečovali a například prali prádlo.
Docházelo k tomu, proto jsme začátkem letošního roku zavedli ceník za ošacení. Ceny jsou spíše symbolické (např. 5,- Kč za tričko). Stalo se, že přišel klient 3x za týden a chtěl tři mikiny. Zjistili jsme, že si věci odnášejí za účelem dalšího prodeje. Zavedení poplatku má tedy trošku „výchovný“ efekt.
Platí toto zpoplatnění bezvýhradně?
Ne. Nový klient (ten, který u nás nikdy nebyl), má jednorázově vše zdarma. Klienti, kteří naše zařízení navštěvují opakovaně, mají zdarma 1 sprchu za týden. Další v týdnu stojí 10,- Kč. Stávající klienti nejsou zcela bez příjmu – pobírají sociální dávky, popř. invalidní důchody.
Situace samozřejmě závisí na individuálním posouzení pracovníka. Informovali jsme sociální odbor, že pokud je navštíví člověk v těžké životní situaci, který se potřebuje nutně osprchovat nebo potřebuje ošacení, kontaktují nás a my mu služby poskytneme zcela bez poplatku.
Máte dojem, že jsou ochotni si nějaké peníze přivydělat prací?
Jak kdo. Někteří si na svůj způsob života zvykli, rezignovali. Někteří nám sděluji, že „na černo“ chodí na brigády. Samozřejmě vědí, že takhle je to špatně. Ale je to pro ně možnost aspoň nějakých peněz. Z toho, co nám sami říkají, se na práci ptát chodí.
Osobně bych vítala, kdyby osoby bez přístřeší měly možnost dostat za práci nocleh, příp. jídlo. Prostě si to odpracovat. My jsme v Centru měli klienta, který nám zde v zimě odházel sníh z chodníku. Dostal za to ošacení. Myslím, že právě tyhle „protislužby“ mají smysl.
S poděkování Stanislavu Popeláři, Radimu Vetchému a Evě Ježkové za jejich odpovědi
Marie Hrynečková
http://www.lanskrounsko.cz/cz/zpravodaj/5042-lanskroun-ocima-deti
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/5177-u-popelnic-jsou-bezdomovci-s-odpadky-nepujdu#sigProIded6aab0603