Koncert ke Dni vzniku samostatného československého státu

koncertKulturní centrum Lanškroun uvádí v úterý 27. října od 19:30 hod. v sále lanškrounského zámku Slavnostní koncert ke Dni vzniku samostatného československého státu.

IRVIN VENYŠ – klarinet
Irvin Venyš je právem řazen k nejvýraznějším umělcům mladé české generace. Je držitelem mnoha ocenění ze světově uznávaných soutěží - Pražské Jaro, Pacem in Terris Bayreuth, EBU New Talent, Paříž, Zurich, Madeira.

Tato ocenění opakovaně obhajuje na prestižních festivalech - Festival Mitte Europa, Pablo Casals festival v Prades, Mozart der Europaer Mannheim, Pražské Jaro atd. - a pódiích celé řady zemí - Japonsko, Německo, Francie, Španělsko atd.

Pozoruhodný je přesah jeho hudebních aktivit, od klasického klarinetového repertoáru přes extrémně náročné skladby 20. a 21. století - české a světové premiéry - Osvaldo Golijov, Betty Oliveiro, Isang Yun, Jan Dušek - Koncert pro klarinet a orchestr, N-Tech etc.- až po folklór. Všechny tyto vlivy jsou snadno rozpoznatelné v jeho nezaměnitelné interpretaci. Spolupracuje s předními světovými sólisty a dirigenty - Heinz - Jörg Schellenberger, Radovan Vlatkovič, Zakhar Bron, Peter Czaba, Igor Ardašev, Libor Pešek, Ralph Gothoni, Elina Vahala, Michel Lethiec, Hagai Shaham, Andre Cazalet a Jean - Louis Capezzali atd.

Za zmínku stojí i rozsah jeho hudebního vzdělání. Absolvoval Konzervatoř v Brně ve třídě prof. B. Winklera, posléze Hudební akademii múzických umění v Praze u profesorů Jiřího Hlaváče a Vlastimila Mareše, na níž ukončil v roce 2011 studium doktorského cyklu (PhD) a působí zde jako externí pedagog a roční stáž na Conservatoir Supérieur de Musique et de Danse v Paříži v prestižní třídě Michela Arrignona. V poslední době nahrával například pro Český Rozhlas, Českou Televizi, Mitteldeutsche Rundfunk, Arco Diva, či NAXOS. Na kompaktních discích uvádí jak klasický klarinetový repertoár, tak skladby inspirované folklórem i jazzem.

 

 

 



MARTIN KASÍK – klavír

Martin Kasík (1976) – vítěz jedné z nejprestižnějších světových soutěží Young Concert Artists Competition v New Yorku 1999 – se věnuje klavírní hře od 4 let. Studoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě pod vedením Mgr. Moniky Tugedliebové a AMU v Praze ve třídě prof. Ivana Klánského. Je vítězem mnoha domácích i mezinárodních soutěží, mj. soutěže Pražského Jara 1998, držitelem ceny Davidoff Prix 2000 pro nejlepšího českého interpreta do 28 let v oblasti klasické hudby a Ceny Harmonie pro nejúspěšnějšího mladého umělce za rok 2002.

Koncertoval v řadě prestižních koncertních sálů Evropy (Sál Berlínské filharmonie, Wigmore Hall v Londýně, Gewandhaus Lipsko, Tonhalle Zürich, Concertgebouw Amsterdam, De Doelen Rotterdam, Finlandia Hall Helsinky, Auditorio di Barcelona aj.), Spojených států amerických (Weill Recital Hall at Carnegie Hall, Alice Tully Hall a Avery Fisher Hall v New Yorku, Kennedy Center Washington aj.), Japonska (Tokyo Suntory Hall), Tai – Wanu (Philharmonic Hall) Singapuru (Singapore Victoria Concert Hall).

Jako sólista vystupoval mj. s Chicago Symphony Orchestra, Minneapolis Symphony Orchestra, DSO Berlin, Tonhalle-Orchester Zürich, Stuttgarter Philharmoniker, Rotterdams Philharmonisch, Helsingin kaupunginorkesteri. Pravidelně spolupracuje s Českou filharmonií a Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK, se kterými podnikl turné po USA a Japonsku.

V roce 2008 se stal Martin Kasík prezidentem Chopinova festivalu v Mariánských Lázních. Od roku 2009 vyučuje na pražské konzervatoři. Jako podagog působí rovněž na Akademii múzických umění v Praze. Martin Kasík vydal 12 CD ve spolupráci se společnostmi Supraphon a ArcoDiva.

 

 

 

 

Program koncertu je koncipovaný jako průřez zástupců národů, jež vznik naší republiky nejvíce ovlivnily.

Johannes Brahms Sonáta pro klarinet a klavír Es-dur č.2 Op.120 

(1833-1897)
Allegro amabile
Allegro appassionato
Andante con moto

Claude Debussy První Rapsodie pro klarinet a klavír
(1862 – 1918)

Fryderik Chopin Scherzo b – moll op. 31
(1810 – 1849)

Přestávka --------------------------------------------------------------------------------------


Jörg Widmann Fantasie pro klarinet solo
(1973)

Bohuslav Martinů Sonatina pro klarinet a klavír, H. 356
(1890-1959)
Moderato. Allegro
Andante
Poco allegro


Josef Páleníček Malá suita pro klarinet a klavír (věnováno Milanu Kostohryzovi)
(1914 – 1991)
Allegro con Brio
Andante rapsodico
Toccata