Motorkáři předali poslední dar z výtěžku motosrazu

tabletyČtyři tablety Lenovo Miix 3 8 předala v neděli 25. října parta motorkářů z Bigbangu Luková Rodinnému Integračnímu Centru, které se tak stalo v pořadí již třetím příjemcem daru z výtěžku srpnového motosrazu. Tablety budou využívány jako pomůcka pro přímou terénní práci v rodinách s dětmi s poruchami autistického spektra především ve východní části Pardubického kraje - hlavně na Lanškrounsku a v regionu Orlickoústecka.


K čemu budou věnované tablety konkrétně sloužit? "Tablety budou využívány jak dětmi s autismem, tak sociálními pracovníky. V péči máme i děti, které vůbec nemluví a tablety budou moci používat například jako prostředek pro komunikaci s okolím. Nejen komunikační programy s obrázkovými a zvukovými výstupy, ale také programy výukové a relaxační pomohou dětem poznávat okolní svět... Začínáme také pracovat s metodou videotréninku, která pomáhá dětem s nápodobou, ukazuje jak si hrát, jak kooperovat ve hře, jak provádět základní sebeobsluhu apod. Takže jim nahrajeme určitou činnost po jednotlivých krocích, dítě se na to dívá a učí se hře a sebeobsluze tím, že kopíruje to, co se děje na tabletu. Zároveň je možné dítě také tabletem nahrávat u určitých činností a chování, což je pro dítě důležité jako pozitivní zpětná vazba, která vede k pozitivnímu posilování dalších interakcí a vzorců chování u konkrétního dítěte," vysvětlila sociální pracovnice kontaktního místa RIC v Lanškrouně Jaromíra Staňková, která tablety od Jirky Šípka z Motobigbangu převzala.

"Chtěli bychom, aby na každém tabletu bylo nahráno něco jiného, a ty tablety budou mezi dětmi třeba po měsíci kolovat," doplnila Eva Vetchá.


Na Lanškrounsku je v péči Rodinného Integračního centra nyní 15 rodin s jedním, případně dvěma dětmi s autismem. Dále pracovníci dojíždí do deseti rodin ze spádových měst zhruba z okruhu do 30 minut dojezdu, tj. Česká Třebová, Ústí, Litomyšl. Takže spádová zóna terénních pracovníků představuje v tento okamžik (konec října) asi 25 rodin.

Parta motorkářů předala také stoleček vlastnoručně vyrobený z vyleštěného a nalakovaného pístu lokomotivy, jehož dražba na motosrazu vynesla slušnou částku. Po ukončení dražby začali ostatní motorkáři na stolek spontánně pokládat další bankovky, takže nakonec bylo shromážděno 16 100 Kč, přičemž vydražitel stoleček na srazu ponechal. Zjednodušeně by se tedy dalo říct, že tablety byly zakoupeny z výtěžku za stolek, plus k tomu motorkáři něco přidali.

Celkový výtěžek srpnového motosrazu v Lukové dosáhl 102 tisíc korun. Dvakrát 42 tisíc korun bylo již předáno dvěma rodinám v Lanškrouně, tyto peníze pomohly při péči o těžce postiženého jedenáctileho Jarouška Fenyka a pětiletého Honzíka Karcha, který trpí poruchou autistického spektra, viz. http://www.lanskrounsko.cz/cz/zpravodaj/5344-sveho-konicka-motorky-spojili-s-dobrocinnosti

Motosrazy v Lukové jsou rok od roku oblíbenější, možná i proto, že nabízejí zajímavý celodenní program pro rodiny. Letos dorazilo kolem 200 strojů z celé republiky, takže poděkování za velkorysé dary místním handicapovaným dětem patří všem, kteří do Lukové přijeli.


Marie Hrynečková



http://www.lanskrounsko.cz/cz/zpravodaj/5279-motorkarsky-sraz-v-lukove

 

 

Rodinné Integrační Centrum o. s. – služby pro rodiny s dětmi s poruchou autistického spektra

Rodinné Integrační Centrum o.s. (dále RIC) vzniklo v květnu 2005 jako 2. organizační jednotka Sdružení pro ranou péči a od 1. 6. 2006 funguje jako samostatné občanské sdružení. RIC poskytuje 2 sociální služby dle zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách, jejichž cílovou skupinou jsou rodiny s dětmi s poruchami autistického spektra.

Dále v rámci své činnosti realizuje aktivizační služby a integrační aktivity pro rodiny se zdravými dětmi a dětmi se speciálními potřebami (rodičovské skupiny s hudební, pohybovou a výtvarnou činností).

Sociální služba registrována v roce 2012 s názvem „Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi s poruchou autistického spektra“ (PAS) ve věku od 1 roku do 18 let byla jedinou službou tohoto typu v Pardubickém kraji. Z důvodu velkého zájmu, růstu klientů a již nedostačující kapacity služby byla od 1. 1. 2015 zřízena nová registrovaná sociální služba „Raná péče pro rodiny s dětmi s poruchami autistického spektra“ pro rodiny s dětmi ve věku od 1 roku do 7 let.

Sociálně aktivizační službu (SAS) pro rodiny s dětmi s poruchou autistického spektra upravila cílovou skupinu dětí na věkovou skupinu od 8 do 18 let. Tyto dvě sociální služby spadají v rámci RIC do Centra zPASti, které bylo zřízeno v roce 2015 za podpory Pardubického kraje a Magistrátu města Pardubice.

Rodinám s dětmi s PAS je poskytována komplexní odborná pomoc a podpora. Pracovníci RIC denně dojíždí do rodin v Pardubickém kraji (terénní forma). Klienti mohou využít také ambulantní formy služby, která je poskytována jeden den v týdnu (v Pardubicích – úterý, v Lanškrouně – pátek).

Od června roku 2015 bylo v Lanškrouně zřízeno za souhlasu města Lanškroun kontaktní místo poskytování obou sociálních služeb, jelikož rodin s dětmi s PAS v rámci Ústecka – Orlicka přibývalo. Kapacita služby RP pro rodiny s PAS činí na 2,0 úvazky - 35 rodin – z toho 13 rodin je z Ústecko-Orlicka a z nich je 8 rodin z Lanškrouna.

Do zaplnění kapacity zbývají v tuto chvíli 3 rodiny s dětmi s PAS. Kapacita služby SAS pro rodiny s dětmi s PAS na 1,5 úvazku je stanovena na 30 rodin – z toho 11 rodin je z Ústecko-Orlicka a z nich je 11 rodin z Lanškrouna. Do zaplnění kapacity zbývají v daný okamžik 3 rodiny s dětmi s PAS.

Ing. Mgr. Hana Janiková, MBA, ředitelka RIC o.s.