Lathife je čím dál víc atraktivní pro mladou generaci

lathifeMultiartový amatérský festival Lathife, který o rozšířeném víkendu (od pátku do pondělí) zcela ovládl nejen lanškrounský zámek, ale zasahoval např. i do kostela sv. Václava a Apollo music clubu, zaznamenal na devatenácti produkcích přes 2700 diváků. Pro návštěvníky byla připravena divadelní vystoupení, zpěvohra, živé koncerty, ale také improvizační show, pohádka, pantomima, autorské čtení a loutkohra.

V prostorách zámku si zároveň mohli návštěvníci prohlédnout práce tří lanškrounských umělců – výtvarnice Hany Kozubové, fotografa Radka Lepky a Michaela Holase, který představil obrazy tvořené kombinovanou technikou. Pozornost při příchodu na zámek upoutávala monumentální tvorba Anety Filipové z Hradce Králové a ve druhém poschodí sochy Martina Žáka z Bratislavy (Lanškrouští ho znají z Hlínafestu) a Sebastiana Wojnara ze Šebkovic.

A jaké diváky festival přitahuje? „Letos bych řekla, že jsou o hodně mladší, než byli v prvních ročnících,“ uvedla Hana Kozubová. „Kromě lanškrounských skalních milovníků divadla je tu 70 až 80 procent opravdu mladé generace. Jsou to lidé z Lanškrouna a okolí, ale přijedou i známí herců, kteří tady hostují např. z Brna, z Prahy, zkrátka lidé, kteří jezdí na festival. Tráví tady delší dobu, spí u známých, prostě udělají si z toho krásný víkend.“

Duchovními otci Lanškrounského theatre festivalu jsou Šimon Knápek a Martin Blažek. Oba herci už sice žijí v Praze, ale v Lanškrouně mají pořád kořeny a v rolích klaunů prováději diváka programem. Letošní pátý ročník Lathife jejich představy naplnil nejen co do počtu diváků. „Zkoušeli jsme nové prostory a nový přístup k divadlu jako takovému. Podařilo se nám sehnat představení, která nebylo možné odehrát na sále, nevyzněly by tam, vyžadovaly speciální přístup a atmosféru. To se podařilo ve staré Mlíkárně (místnosti za Apollem), kde byly jednak větší prostory než v Apollu a do toho prostředí se tyto alternativní formy hodily. Mělo to perfektní odezvu,“ vysvětlil Šimon.

Marie Hrynečková

Foto:
1 - práce výtvarnice Hany Kozubové
2 - fotografie Radka Lepky, který je v současné době studentem Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědné fakulty Slezské univerzity v Opavě
3 - z tvorby Michaela Holase
4 - monumentální tvorba Anety Filipové
5 a 6 - práce sochařů Martina Žáka a Sebastiana Wojnara
7 a 8 - představení Averoš v režii J. Střechy předvedli herci Divadelního spolku Škeble z Lanškrouna
9 a 10 - Reverzní dveře z Brna v představení Já jsem Lucien
11 a 12 - v autorském čtení Petra Bočka a Miloslava Zubíka byla představena nově vydaná kniha Nápady šíleného pedagoga a také již dříve publikované knihy hororů
13 a 15 - klauni Šimon a Martin, na záběru č. 15 i s nejmladším účastníkem festivalu, kterému je pouhých 11 měsíců
16 až 18 - Divadlo Ve středu pobavilo zpěvohrou Nejkrásnější válka