Na lyžích do cukrárny

lyzeOd 23. ledna do 27. března je pro návštěvníky Městského muzea Lanškroun připravena atraktivní výstava o historii zimních sportů na Lanškrounsku a historii cukráren a cukrářského řemesla. Vernisáž se bude konat v sobotu 23. ledna v 15 hodin v galerii muzea. Hudební program: flétnový soubor Tutti Flauti ZUŠ J. Pravečka.

 


Orlické hory a podhůří jsou vyhledávaným místem pro oddych a načerpání nových sil. Přírodní podmínky umožňovaly rozvoj zimních sportů, lyžování, bruslení a sáňkování. Budovaly se a budují tréninková střediska mládeže, lyžařské areály v Čenkovicích, v poslední době také v Červené Vodě. Ve sbírkách muzea se nachází bohaté zimní sportovní vybavení. Nebudou chybět ani nádherné historické unikáty ze soukromé sbírky pana Milana Slonka, jehož předkové vyráběli speciální lyže v Novém Městě na Moravě.


Na výstavě mohou návštěvníci zhlédnout i další unikátní výstroj ze soukromých sbírek, ale také doplňky jako obuv, vázání, vosky a další potřeby. Je zde také zachycena historie lyžařských oddílů v Lanškrouně, úspěšné působení lyžařských trenérů jako např. Jindřicha Reslera, Josefa Adamce, Františka Bartoně a dalších včetně výsledků lyžařských oddílů na závodech. Další tematické panely jsou věnovány zimním sportům na starých pohlednicích z let 1890-1915, zimnímu Lanškrounu na fotografiích a pohlednicích ze sbírky Karla Uhlíře a rodinným fotografiím. Zimní lyžařská střediska budou připomenuta na netradičních velkoformátových barevných fotografiích Jiřího Vodičky, které zhotovil Radek Lepka. Návštěvníci výstavy mohou zhlédnout film, který natočil Jaroslav Cop. Pro dětské návštěvníky je také připraveno tematické dřevěné pexeso.


Část výstavy je věnována vývoji cukrářského řemesla, sladkostí a historii cukráren. Dobu zašlých časů připomíná stylizovaný interiér historické cukrárny, obchodu i výrobny, zásobníky na kávu, dózy plné bonbonů a zákusky vytvořené podle časopisů z 30. let 20. století. Seznámíte se s ukázkami mnohdy již zapomenutých cukrářských nástrojů, jako jsou raznice a formy na bonbony nebo tvořítka dříve oblíbených sněhových koulí. Obdivovat můžete dobové bonboniéry i reklamní materiály. Návštěvníci získají také přehled o historii čokolády, marcipánu, perníku, zmrzliny nebo dortů, stejně jako o vývoji cukrářského řemesla. Tyto exponáty jsou zapůjčeny z Letohrádku Mistrovských v Brně.


Budeme se těšit na vaši návštěvu.


Marie Borkovcová, ředitelka městského muzea