Zvlášť když to jde přímo v Lanškrouně. Na lyžích do cukrárny je název nejnovější výstavy v galerii Městského muzea Lanškroun. Otevřela ji sobotní vernisáž a potrvá až do 27. března. Uvidíme tam spoustu historických lyží, sněžnic, saní, bruslí a vedle toho nejrůznější pomůcky na výrobu cukrářského zboží a také recept na Pumpernickel (Lanškrouský perníček).
Je to neobvyklé spojení dvou nesouvisejících témat: historie zimních sportů na Lanškrounsku, a historie cukráren a cukrářského řemesla. Ale na druhou stranu – o to víc lidí si zde najde skutečně zajímavé dojmy a poznatky.
Vernisáže se v sobotu 23. ledna odpoledne zúčastnilo asi 100 lidí, také starosta města pan Mgr. Radim Vetchý a místostarosta pan Ing. Bohumil Bernášek.
Všechny přítomné přivítala ředitelka muzea paní PaedDr. Marie Borkovcová. Lanškrounsko má díky své zeměpisné poloze blízko k zimním sportům a muzeum už řadu let sbírá rozličné zimní sportovní vybavení. Nyní se je podařilo propojit se zapůjčenými exponáty a tak máme příležitost si na výstavě živě představit, jak se v zimě sportovalo v minulém století.
„Můžeme obdivovat nádherné historické unikáty ze soukromé sbírky pana Milana Slonka, jehož předkové vyráběli speciální lyže v Novém Městě na Moravě,“ uvedla Dr. Borkovcová, „a máme tu také zachycenu historii lyžařských oddílů v Lanškrouně včetně působení lyžařských trenérů, jako např. Jindřicha Reslera, Josefa Adamce, Františka Bartoně a pana Františka Nohejla v 70. a 80 letech… Tématické panely jsou rovněž věnované zimním sportům na starých pohlednicích z let 1890 – 1915 ze sbírky Karla Uhlíře. Zimní lyžařská střediska v Čenkovicích a v Červené Vodě připomínají nápaditě instalované barevné fotografie Jiřího Vodičky…“
Přítomní hosté na vernisáži – dva někdejší trenéři lyžařského oddílu pánové Jindřich Resler a František Bartoň – byli odměněni za úspěšnou sportovní činnost starostou města panem Radimem Vetchým. Další trenér oddílu, pan Josef Adamec, který se nemohl zúčastnit vernisáže, poslal k prohlížení fotoknihu „Lyžák 1977 – 2015“.
Zajímavým příspěvkem se stal film, darovaný rodinou Copových. Zachycuje poválečný Lanškroun s důrazem na zimní sporty.
Firma Bratři Slonkové – výrobna nábytku a lyží v Novém Městě na Moravě, fungující už od 90. let devatenáctého století, se vedle historických výrobků prezentuje také reklamním letákem Zima 1931-1932. Velmi zajímavé jsou i pohledy na technologie výroby lyží, například jejich ohýbání.
A za pochvalu stojí i nápaditý způsob vystavení historických lyží na stojanu v ose galerie, vyrobeném místní firmou Dudycha. Díky tomu si můžeme bezpečně instalované lyže prohlížet doslova na dotek.
-----------
Druhou část výstavy, „Cukrárnu“ najdeme v zadní polovině galerie. Převážně se jedná o exponáty zapůjčené z fondů brněnského Letohrádku Mitrovských. Jsou to různé pomůcky a nářadí k výrobě cukrářských výrobků, pece na pražení kávy a její zásobníky a prodejní vybavení cukrářského obchodu.
Lanškrounským příspěvkem je například odkaz na kdysi slavnou lanškrounskou kavárnu Soukup (v dnešní budově Komerční banky) a tam servírovaný lanškrounský perníček, zde německy specificky nazývaný „Pumpernickel“, i když je to obecně název pro specifický chléb. Vyráběl jej cukrář Josef Chládek z Rudoltic. – Kdo měl štěstí, získal na vernisáži recept na jeho přípravu.
-----------
Hudebním zážitkem z vernisáže bylo vystoupení flétnového souboru Tutti Flauti ze Základní umělecké školy Jindřicha Pravečka v Lanškrouně, vedeného Janou Novou.
O občerstvení na vernisáži se postaraly dvě firmy: Pekařství a cukrářství SÁZAVA s.r.o., reprezentované pány Daliborem Matějíkem a Jiřím Kollertem (cukrářské výrobky), a firma HaS Lanškroun s.r.o. s přítomným jednatelem panem Karlem Hrodkem (tato firma nabídla nejoblíbenější lyžařský nápoj). Muzeum těmto sponzorům upřímně děkuje a oceňuje jejich nápaditý příspěvek k atmosféře vernisáže.
-----------
Již po třinácté vydalo v roce 2015 Městské muzeum Lanškroun svůj vlastivědný sborník Lanškrounsko. Tentokrát plnou polovinu ze 44 stran zaujímá tématika „Zimní sporty“. Tato publikace o formátu A4 je k dostání v hale muzea a je velmi vhodným doplňkem výstavy.
-----------
Máme ještě dva měsíce na návštěvu nynější zimní výstavy. Takže co teď? Naplánovat si návštěvu. Muzeum má otevřeno v úterý až pátek dopoledne od 9:00 do 11:30 a odpoledne od 13:00 do 16:00 hodin, v sobotu a neděli od 13:00 do 17:00 hodin.
Text: Jiří Kohout
Foto: Radek Lepka
Související weby:
Popis výstavy http://www.muzeumlanskroun.cz/wp-content/uploads/2012/10/Na-ly%C5%BE%C3%ADch-do-cukr%C3%A1rny.pdf
Bratři Slonkové – výroba lyží http://www.slonek.cz/index.php?ln=cz&id=99&cat=c&typ=static
https://www.lanskrounsko.cz/en/bulletin/5681-kdo-by-nechtel-na-lyzich-do-cukrarny#sigProId501950a600