Počet použitých stříkaček, jež si drogově závislí mění u terénních pracovníků, v Lanškrouně klesá.

drogyZajímavé informace o drogové scéně v Lanškrouně poskytl v minulém týdnu na tiskové konferenci Tomáš Janků z organizace Laxus, jež se zaměřuje kromě jiného na pomoc osobám trpícími závislostmi (uživatelé drog, gambleři…). Podle statistik v Lanškrouně už čtvrtým rokem klesá počet použitých injekčních stříkaček, jež si drogově závislí vyměňují u terénních pracovníků za nové.

Zatímco v roce 2012 bylo vyměněno téměř 13 tisíc injekčních setů, v loňském roce to bylo necelých 9 tisíc.

strikacky

 

Tomáš Janků uvedl, že typickým klientem programu je muž ve věku devětadvaceti let, se základním či středoškolským vzděláním, který bere několik let pervitin. Uživatelé opiátů (heroin, opium), nových syntetických nebo jiných drog – kromě celoplošně rozšířené marihuany – jsou naprostou menšinou. Tito uživatelé drog jsou často registrovaní na úřadě práce nebo si přivydělávají příležitostnými brigádami. Stává se také, že mají dluhy, ale ne takové, se kterými by se už nedalo nic dělat. Většinou je ještě lze řešit.


V diskusi o drogové závislosti se novináři dozvěděli odpovědi na následující otázky:


Jak se obvykle člověk k droze poprvé dostane?

Podle zkušeností terénních pracovníků se k droze člověk dostane nejčastěji přes kamarády. Doba experimentování s drogou je různě dlouhá. Je to fáze, kdy člověk drogu užívá rekreačně, jen na diskotéce nebo nějaké párty a přes týden ji vůbec nepotřebuje. Než se stane pravidelným uživatelem, může to někdy trvat i dva, tři roky. Teenager se vrátí z diskotéky, kde pil alkohol, druhý den se z toho vyspí, takže rodina nemusí dlouhou dobu vůbec nic tušit.

 


Kde mohou rodiče mající podezření, že jejich dítě bere drogy, najít pomoc?

Právě pro tyto rodiče, případně pro abstinující uživatele drog, je určeno ambulantní centrum (pro Lanškrounské například ve Svitavách), kde jim v případě podezření, že jejich potomek bere drogy, poradí, jak se zachovat, případně jak provádět testy. Na ambulantní centra ve Svitavách a v Pardubicích (někteří klienti nechtějí navštěvovat centrum v blízkosti bydliště) se v loňském roce obrátilo přes 50 osob z Lanškrounska. Z toho třicet jich projevilo zájem o léčbu či podporu v abstinenci.

 


Jak terénní pracovníci klienty vyhledávají?

Vyhledávání klientů je jednou ze základních funkcí programu organizace Laxus. To znamená, že se terénní pracovníci pohybují po městě v lokalitách, kde se vyskytují potenciální klienti a skupinky těchto lidí aktivně oslovují. Představí se jim, poskytnou informace, letáky, kontakt na mobilní telefon, ukáží, co všechno s sebou mají. Stává se, že tito lidé k nim později začnou docházet. Program je pravidelný, takže klienti vědí, že terénní pracovníci jsou v Lanškrouně každý týden v pondělí a ve čtvrtek. Proto se většinou dopoledne ozvou a domluví se na setkání. Podobně jako v dobách před deseti a více lety platí, že terénní pracovníci mají tajné označení, podle kterého je klienti poznají.

 


Kolik přibližně stojí jedna dávka?

Uvádí se kolem 2 tisíc korun za gram nebo dávku, nicméně to je oficiální zprůměrovaná částka. Většinou to ale probíhá tak, že existují malé samozásobitelské skupinky, které si drogu mezi sebou rozdělují a samozřejmě s ní také obchodují. Takže se vlastně nedá říct, kolik dávka stojí, protože čím dál jste od zdroje, tím víc je ta droga nečistá a cena je zavádějící. A navíc, jiné množství spotřebuje člověk, který je těžce závislý a jiné člověk, který bere drogy de facto rekreačně.

 


Jak to funguje, když se terénní pracovník dostane k informacím o varně, či drogových dealerech?

Pokud se terénní pracovník dozví hodnověrným způsobem, že probíhá nějaká trestná činnost, tak se musí chovat stejně jako kterýkoliv občan ČR. Musí to nahlásit policii. Nicméně, terénní pracovníci nesuplují práci policie a tudíž po těchto věcech nepátrají a většinou se je nedozvídají.

 


Zasahují nějak terénní pracovníci, když vidí, že je na tom klient zdravotně velmi špatně?

Snaží se pro něj zajistit nějakou vhodnou lékařskou péči. Jednají s ním o jeho vztahu s obvodním lékařem, v případě, že se tam bojí jít sám tak mohou jít s ním. Nabízejí službu týkající se infekčních chorob a AIDS - jsou schopni udělat na ulici orientační testy z kapilární krve (píchnutí do prstu) na žloutenku typu C a na HIV. Tomáš Janků poznamenal, že zatím u žádného klienta HIV nezaznamenali. Testy na žloutenku typu B nejsou schopni v terénních podmínkách dělat a klienty většinou odkazují na infekční oddělení nemocnic.

 


Dochází k úmrtím klientů programu?

V Lanškrouně se to zatím nestalo, ale obecně jeden, dva klienti ročně zemřou. Většinou na následky násilných činů anebo na celkové selhání organismu, protože tělo dlouhodobým užíváním drog extrémě strádá.


Marie Hrynečková

 

 

 

O Centru terénních programů Pardubického kraje

Centrum terénních programů Pardubického kraje poskytuje sociální a adiktologické služby uživatelům drog v jejich přirozeném prostředí na území Pardubického kraje za účelem minimalizace rizik spojených s užíváním drog a ochrany veřejného zdraví. Terénní pracovníci aktivně vyhledávají uživatele drog a spolupracují s nimi na stabilizaci jejich sociální situace a zdravotního stavu. Klienty podporují ke změně životního stylu. V Pardubickém kraji působíme již desátým rokem. V současnosti Centrum terénních programů Pardubického kraje poskytuje pravidelně služby ve dvanácti městech: Polička, Svitavy, Litomyšl, Moravská Třebová (obce spadají do regionu Svitavska); Česká Třebová, Ústí nad Orlicí, Letohrad, Lanškroun a Žamberk (region Ústeckoorlicka); Chrudim a Chrudimsko, Přelouč (region Chrudimska) a Pardubice. Mimo uvedená města poskytovali pracovníci Centra terénních programů Pardubického kraje v prvním pololetí roku 2015 služby i v obcích Hlinsko a Vysoké Mýto.

 

 

O organizaci Laxus
Laxus z.ú. je profesionální organizace s dlouholetou tradicí v poskytování odborných služeb, zaměřených na závislostní a další rizikové chování. Praxe v oblasti drogových služeb nás naučila, že se vyplatí problémům předcházet a při jejich řešení věnovat pozornost jednotlivcům, rodinám i jejich okolí. Proto pracujeme s uživateli nelegálních a legálních drog, gamblery, osobami v konfliktu se zákonem, s rodinami a osoby blízkými uživatelům drog, s dětmi a mládeží, ale i s odbornou veřejností. Naším cílem je sociální a zdravotní stabilizace klientů, zvýšení kompetencí klientů k řešení náročných životních situací, posílení a podpora funkčního rodinného prostředí, zvýšení odolnosti klientů vůči různým formám rizikového chování. Podílíme se i na ochraně veřejného zdraví a spolupracujeme s odbornou veřejností na zvyšování kvality poskytovaných služeb. V neposlední řadě aktivně ovlivňujeme odborné i právní prostředí neziskového sektoru v ČR.

 

 

Kontakt:
Bc. Tomáš Janků, vedoucí centra: +420 774 626 301, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Zdroj: tisková zpráva MÚ