Veřejná diskuse ke kulturnímu domu

160323-diskuseV pondělí vpodvečer zaplnili sál lanškrounského zámku občané reagující na pozvánku uveřejněnou ve Speciálu Listů Lanškrounska, která jim přišla do poštovních schránek. Ta vyzývala k veřejné diskusi o kulturním domě v Lanškrouně.

 

 

Jménem iniciátorů výzvy uvedla Pavla Kusá, proč k této veřejné diskusi dochází. Předeslala:

„Cíl máme společný – kulturní dům, který tady byl desítky let před námi a teď je bohužel v takovém stavu, že potřebuje zásadní rekonstrukci."

Poté vysvětlila důvody svolání veřejné diskuse:

"Evidujeme tři základní chyby, proč jsme v situaci, ve které se nacházíme a které vedly ke vzniku iniciativy:

- Zadání rekonstrukce kulturního domu není dostatečně zpracované my říkáme, že není vůbec zpracované. Víme, že se v minulém období scházely kulturní komise, aby diskutovaly nad tím, jak by kulturní dům měl vypadat. Pro nás zadání, které dává smysl, je dokument o minimálně šedesáti, sto stránkách, který zohledňuje všechny aspekty výstavby kulturního domu. Od nákladového aspektu, kolik to bude stát, kolik bude stát pro normální občany ten sál pronajmout, zvážení toho, jaká je situace v Lanškrouně a okolí a co všechno má ten kulturní dům splňovat, za jakých podmínek. Součástí toho je i položkový rozpočet. Všechno se dá zpracovat před tím, než se pustíme do výběru toho, kdo by mohl udělat první návrh. A půjdeme do projektové dokumentace, a budeme vědět za prvé, že to máme dobře vymyšleno a za druhé, že to uděláme s nejlepšími náklady, jakých můžeme dosáhnout. To je první cíl.

- Druhý cíl. Nerozumíme, proč byla zadána a nechána vypracovat pouze jedna architektonická studie. Je přece daleko lepší pracovat se dvěma možnostmi a vybírat co je dobré na jedné i na druhé. Mezi sebou ty možnosti nechat soutěžit a ve výsledku vybrat nejlepší možné.

- A v neposlední řadě se pozastavujeme nad tím, proč, když byla předvedena první architektonická studie a na ni byly jak pozitivní, tak negativní reakce, proč neexistoval ještě předtím, než se podepíše smlouva, kde by atelier arch. Vlachynského musel reflektovat všechny připomínky občanů, kteří mají zájem o to, jak bude kulturní dům vypadat. Tohle se nestalo. A my jsme ještě předtím, než byla podepsaná smlouva a lidé z této iniciativy apelovali na vedení města, aby se celý proces pozastavil nebo zpomalil, a nebyli jsme vyslyšeni. To jsou tři základní cíle, které chceme dneska diskutovat.“

 

 

Diskusi moderoval městský architekt Přemysl Kokeš a zapojilo se do ní kolem dvaceti občanů.

Za vedení města byl přítomen pouze starosta Radim Vetchý, který upozornil na to, že stačilo avizovat termín konání veřejné diskuse ve větším předstihu a rada města mohla být přítomna kompletně. Termín však kolidoval s valnou hromadou Technických služeb Lanškroun, kde radní konali své pracovní povinnosti.

Pořadatelé  byli  původně připraveni na to, že se z vedení města nikdo nezúčastní a ocenili, stejně jako návštěvníci, fakt, že starosta na akci nakonec přišel. Měl však nelehkou úlohu a několikrát se odvolal na to, že na konkrétní dotaz by měl odpovědět architekt Vlachynský. „Možná došlo k nějakým chybám v komunikaci mezi vedením města a občany, ale rada považuje ty kroky, které učinila za legitimní a logické,“ reagoval na kritiku pořadatelů týkající se Prohlášení rady města, které bylo rovněž rozesláno všem obyvatelům Lanškrouna.

„Rozumím některým z výtek, které tady zazněly a budu se snažit na ně odpovědět,“ řekl Radim Vetchý. V závěru přislíbil, že bude jednat s radou i architektem Vlachynským o zapracovaní vznesených připomínek signatářů výzvy i občanů.

Většina dotazů i připomínek tématicky směřovala k bodům, jež pojmenovala Pavla Kusá v úvodu. Vyskytl se ale také například návrh (Dušan Šlahora) postavit kulturní dům v jiné, důstojnější lokalitě. To je ale v naprostém rozporu s výsledkem ankety, v níž se občané vyjádřili, že si přejí zachovat kulturní dům na stávajícím místě.

V závěru tříhodinové diskuse pořadatelé vyzvali přítomné občany k podepsání připravené petice, která bude posléze předána radě města.

Marie Hrynečková

1 - František Teichmann a Pavla Kusá
2 - architekt Přemysl Kokeš
5 - starosta Radim Vetchý
6 až 15 - diskutující: Mojmír Králík, Ladislav Verner, Tomáš Janouch, Stanislava Švarcová, pan Navrátil, Jirka Hurych, Zbigniew Czendlik, Jiří Skála, Jan Šebrle, Jaroslav Kužel
16 - text petice