Modrý den v Lanškrouně

modraModrá barva je barvou komunikace. Oblasti, ve které mají lidé s poruchami autistického spektra největší obtíže. Čím více bude veřejnost seznámena s projevy autismu, tím více se bude snažit pochopit, vcítit se, podpořit a porozumět všem, kteří s tímto handicapem žijí. Modrý den v Lanškrouně proběhne 1. dubna 2016. V 9 hod. je sraz na nám. J. M. Marků, odkud půjde Modrý průvod s balónky městem.

 

Rádi bychom, stejně jako loni, zapojili do průvodu základní a mateřské školy. Na 9.30 je naplánováno „Focení v modrém“ v areálu Zámeckých zahrad a v 10 hod. začíná v Kulturním centru Lanškroun „Modré dopoledne“. Širokou veřejnost a školy srdečně zveme na hudebně-kulturně-vzdělávací pořad, který se bude zabývat tematikou autismu. V „modrém“ vystoupí např. taneční kroužek „Sluníčko“, Jirka Hurych a Simona Oláhová, zhlédnout můžete dokumentární film „Merlijn se už školy nebojí“ a zaposloucháte se do Vzkazů s názvem „Co nám dělá radost“ od osob s autismem a od jejich nejbližších.

Podporu osobám s autismem vyjádříte v tyto dny modře laděným oblečením či doplňky. Budeme rádi, když se v noci z 2. na 3. dubna připojíte ke kampani Rozsviťme se modře a rozsvítíte své domácnosti, budovy a organizace modrým světlem.
Modrý den v Lanškrouně pořádá již podruhé Rodinné centrum Dětský svět a Kulturní centrum Lanškroun.

Za Rodinné centrum Dětský svět, z. s. Lanškroun
Mgr. Vladislava Hanyšová, koordinátorka služeb RC Dětský svět

 

 

 

 

Kampaň „Mám svůj svět, ale mám Vás rád“

Hlavním smyslem kampaně „Mám svůj svět, ale mám Vás rád“, která je pořádána ke Světovému dni porozumění autismu, jenž připadá na 2. dubna 2016, je zvýšit a rozvinout povědomí o problematice poruch autistického spektra (PAS). Hlavními organizátory této kampaně jsou Rodinné Integrační Centrum a Lentilka – Dětské rehabilitační centrum v Pardubicích. Záštitu nad kampaní převzali Mgr. Miluše Horská, PharmDr. Jiří Skalický, Ph.D., MUDr. David Kasal, Ing. Pavel Šotola, Ing. Roman Línek, Ing. Jana Pernicová, Ing. Martin Charvát a Mgr. Jakub Rychtecký.

Letos se koná již 4. ročník s podtitulem – „Co nám dělá radost“. Kampaň probíhá během měsíce dubna na celém území Pardubického kraje a široká i odborná veřejnost se může účastnit akcí, které představí a přiblíží svět autismu. Na 1. dubna 2016 je naplánován Modrý den s ČSOB Pojišťovnou v Pardubicích. Dne 18. 4. proběhne ve Společenském sále radnice, ve statutárním městě Pardubice konference s názvem „Směrem z PASti – aneb autismus v praxi“. Svoji účast na konferenci přislíbili např. Mgr. Romana Straussová z CTA (Centrum Terapie Autismu) Praha, Ing. Milena Němcová, koordinátorka platformy Naděje pro autismus nebo např. Michal Roškaňuk, iniciátor projektu Adventor.

Pozvání v rámci kampaně přijal pan PhDr. Hynek Jůn, Ph.D., který 29. 4. v prostorách sídla Rodinného Integračního Centra v Pardubicích pohovoří na téma „Terapie problémového chování u lidí s poruchami
autistického spektra“. Paní PaedDr. Věra Čadilová představí 12. dubna stále žhavé téma, kterým je „Překonávání obtíží při začleňování žáka s PAS do kolektivu třídy“.

Skutečné počty osob s PAS nejsou dosud známy, protože v ČR neexistují oficiální data evidující osoby s poruchami autistického spektra. Střízlivý odhad, se kterým pracují organizace a odborníci, uvádí, že výskyt v populaci je zhruba 1%, tj. 100 000 osob v České republice. Nejnovější oficiální zpráva z USA ze srpna 2014 uvádí prevalenci 1:68, v případě chlapců dokonce 1:42.

Na Lanškrounsku (cca 23 000 obyvatel) by tedy podle nejstřízlivějšího odhadu mělo žít s tímto handicapem 230 osob, pokud bychom vzali v potaz nejnovější statistická data USA ze srpna 2014, bylo by to až 340 osob.


Za Rodinné Integrační Centrum, kontaktní místo Lanškroun
Mgr. Jaromíra Staňková – sociální pracovnice