Ing. Jiřího Martinka z registru vozidel jsme se zeptali, jaký je v Lanškrouně zájem o značky na přání?
Zájem byl hlavně zpočátku po Novém roce. Prakticky se využilo těch prvních 14 dní, nedávno jsme měli jednu na motorku a teď je ještě jedna rezervovaná.
Jak tomu rozumět – rezervovaná?
Pán si ji rezervoval a ještě neměl vozidlo. Není to tak, že by si značku někdo objednal jen tak. Musí být ke konkrétnímu vozidlu, musíme doplnit VIN, s konkrétním jménem nebo firmou a pak se to nechá vyrobit.
Tam už žádný zádrhel nehrozí?
Pokud náhodou není shoda. Když někdo řekne, jakou chce značku na přání, zadám ji, proběhne to databází a vyjede, jestli už byla vydaná. Pokud nebyla, můžeme ji objednat.
Jaká jsou pravidla pro vytvoření textu na značce?
Nemůže být samotný text složený pouze z písmen. Musí vždy obsahovat alespoň jedno číslo, takže se to řeší tak, že se místo O dávají nuly. Kromě toho je pár písmen vynechaných jako W, G, O... jsou to ty, které by se zaměňovaly s číslem, např. G za 6, O za nulu apod.
A co se týká počtu znaků?
Na osobní vozidlo musí být 8 znaků, to je právě ta zvláštnost. Normálně je klasická značka tři plus čtyři znaky, ale na přání je tři plus pět. Na motorku je normálně dva plus čtyři, ale na přání je to dva plus pět.
Znamená to, že je vyplněná ta mezera?
Mezera vyplněná není, ale znaky jsou naskládané blíž u sebe. Formát musí být takový, aby odpovídal standardu značky, kromě toho počtu znaků.
Mohl byste uvést jaké konkrétní značky byly v Lanškrouně vydány?
V lednu se vydalo prvních šest. Dávali si tam většinou svoje křestní jména, třeba: 111 HANA1 a podobně. Pak tam máme jednu číselnou řadu ze samých jedniček, ta se nám povedla.
To mě překvapuje, že nebyla obsazená...
No, když to řeknu popravdě, tak já jsem si 4. ledna přivstal a zadával jsem to v 5 ráno. Byl jsem ale beztak až dvacátý v pořadí. Pak tam bylo BAD BLOOD (zlá krev). Na motorku si dali NO LIMIT a také OU SORRY. Pak tady máme jednoho pána, ten má Camaro, tak si to dal podle názvu auta a doplnil jedničkami. Až bude to vozidlo chtít prodat, tak ho bude muset prodat bez značky. Protože značka na přání je vlastnictvím majitele té značky. Spíš se jedná o to, aby o ni nepřišel. Hodně se kradou.
Samostatně tu značku prodat nemůže?
S autem přechází registrační značka zatím v případě dědictví. Prodat ji nelze.
Takže, kolik je zatím v Lanškrouně vydaných značek na přání?
V Lanškrouně jich máme dohromady 8, což je relativně dost. V Ústí, když jsme se nedávno bavili, tak jich měli pět, šest, v České Třebové měli dvě nebo tři, v Žamberku taky pár kusů, V době, kdy jsme jich měli 7, tak v Pardubicích jich měli 17. Nejvíc jich je v Praze a okolí, tam se dávaly hodně na firemní auta, aby o nich měli lepší přehled.
S poděkováním za zajímavé informace z registru vozidel
Marie Hrynečková