Přírodní koupaliště potřebuje rybník s čistou vodou

koupalisteZ historie víme, že lanškrounské koupaliště v minulosti žilo pestrým životem a intenzivně se využívalo k rekreaci. Bývaly doby, kdy se zde za víkend koupaly až 2 tisíce lidí ze širokého okolí a celou louku naproti přes silnici na Jakubovice, kde je dnes lukostřelnice, zaplňovala parkující auta. Základem úspěchu byla čistá voda ke koupání.

V současnosti je stav jiný. V létě se často stává, že voda se zelená, a tak se přestává hodit ke koupání, či rekreaci.

Představitelé Lanškrouna pánové starosta Radim Vetchý a radní Mgr. Oldřich Strnad vstoupili do jednání s Botanickým ústavem AV ČR Brno - oddělení experimentální fykologie a ekotoxikologie. Na prvním jednání přímo u rybníků byl na konci minulého týdne přítomen pan prof. Ing. Blahoslav Maršálek CSc. Jeho velkým úspěchem je čistá brněnská přehrada.

 



Zadání pro jednání bylo jednoduché:

Jak přírodní cestou dosáhnout kvalitní vody ke koupání a tím obnovit zašlou slávu našeho koupaliště?

V nejbližší době bude probíhat jednání s rybáři, kterým Dlouhý rybník patří, a s odborníky na čištění vody z Botanického ústavu AV ČR Brno.

O našich výsledcích vás budeme informovat. Věříme, že vše proběhne úspěšně a těšíme se spolu s vámi, že napravený stav poznáme pohledem na hladinu vody Dlouhého rybníka a tedy i lanškrounského koupaliště v krátké době.

Uvidíme, jaká bude zvolená metoda čištění. Bylo by skvělé, kdyby se úspěch dostavil ještě letos, ale i napřesrok by bylo dobře. Hlavní je, abychom spolehlivě věděli, jak na to, a abychom se neprodleně pustili ve spolupráci s Rybářstvím Litomyšl do díla.

 

Text: Oldřich Strnad, Jiří Kohout
Foto: archiv KČT Lanškroun (první tři obrázky)
Jiří Krejča
(z akce KČT Lanškroun „Děti na vodě 2015“ pro děti ze Zvláštní školy speciální Lanškroun)

 

 


Pan prof. Ing. Blahoslav Maršálek, CSc.
je vedoucím oddělení Experimentální fykologie a ekotoxikologie Botanického ústavu AV ČR. V roce 2011 obdržel spolu s panem prof. Ing. František Pochylým, CSc. v soutěži Česká hlava 2011 Cenu ministra životního prostředí.
Tato cena jiím byla udělená za vývoj flexibilní destratifikační technologie pro řízení kvality vody ve vodních nádržích.

V podrobném zdůvodnění se tehdy v roce 2011 uvádělo, že „ oba laureáti pokračují na vývoji dalších prostředků pro nechemickou likvidaci sinic. V letošním roce bylo provozně odzkoušeno další zařízení, které na základě principu kavitace způsobí u sinic popraskání měchýřků a jejich likvidaci. Zároveň zasažené sinice vydávají signál ostatním, že nejsou vhodné podmínky pro rozmnožování. Zařízení bude na Brněnské přehradě instalováno také v příštích letech. V laboratorních podmínkách je dále úspěšně ověřen princip tzv. umělé hladiny umožňující okysličování vodní masy ve velkých hloubkách. Principy jsou autorsky chráněny a vytváří základ pro další nechemické metody omezení rozvoje toxických sinic v nádržích, které jsou využitelné celosvětově, protože sinice jsou problém téměř globální.“

 

Související odkazy:

http://orlicky.denik.cz/zpravy_region/koupani-na-rybnik-dlouhy-zapomente-20150718.html

http://voda.tzb-info.cz/vlastnosti-a-zdroje-vody/8175-potlacovani-masoveho-rozvoje-sinic-na-prehrade-brno

http://www.ekomonitor.cz/sites/default/files/filepath/prezentace/13_marsalek.pdf

http://taborsky.denik.cz/zpravy_region/koreny-trav-profesora-vydesily-20140909.html