Na podzim bude v Lanškrouně otevřeno Lapidárium

Na podzim bude v Lanškrouně otevřeno Lapidárium

Sklepení městského muzea se dosud pro veřejnost otevíralo jedenkrát v roce. Na Mikuláše v něm totiž bývalo peklo a čerti tady zpovídali děti, zda byly celý rok hodné. To se letos změní, protože v prostorách vznikne Lapidárium.


Rekonstrukce sklepa o rozměrech 17,2 m² má začít v květnu. Během stavebních úprav bude cihelné zdivo očištěno a opískováno. Kamenné portály a podlaha budou očištěny od řas. Do obvodových stěn budou ukotveny obloukové osvětlovací lampy s LED pásky, které zvýrazní klenby a osvětlí exponáty. Při vstupu do Lapidária je nyní umístěna mříž, ta bude doplněna skleněnou výplní.


V Lapidáriu bude umístěno šest exponátů, jež byly nalezeny v Lanškrouně nebo jeho okolí. Ředitelka muzea Marie Borkovcová prozradila, že čtyři z nich patří do sbírek muzea a dva největší exponáty, jež pocházejí z Erxlebenovy lékárny, jsou prozatím umístěny v jedné z garáží městského úřadu.

 

Vystaveny budou tyto kamenné prvky:

Pamětní deska s nápisem Franz Jacob Pernikarz
Jedná se o pamětní desku z pískovce s vyrytým nápisem Franz Jacob Pernikarz a s uvedením roku 1781. Deska o rozměrech 66 x 80 cm se ztratila v 90. letech 20. století při bourání „Pernikářova domu", č. p. 159/II. Byla umístěna nad jeho vchodem. Připomíná významného textilního faktora Franze Jakoba Pernikarze, který od výrobců kupoval plátno a prodával ho velkým plátenickým obchodníkům v bohatších oblastech severních Čech. Vlastnil dům na předměstí, zemědělské pozemky, statek na žichlínském předměstí, řeznický krám a byl nájemcem vrchnostenské vinopalny. Když se Pernikarzovi v roce 1791 zakalilo větší množství vína, obrátil se na svého přítele F. Sperlinga a jeho prostřednictvím se seznámil s Christianem Polykarpem Erxlebenem.

Žernov
Dalším předmětem je žernov - mlýnský kámen z hradu Lanšperka z období středověku. Žernov sestával ze sady dvou mlecích kamenů tvaru válcovitých disků. Spodní kámen (ležák) byl pevný, horní kámen (běhoun) byl na spodní kámen zabroušen a na ležáku se otáčel podél osového čepu. Mlýnek se roztáčel ručně, pomocí dřevěného kolíku zasazeného do otvoru na obvodu běhounu.

Stoupa
Třetím prvkem je kamenná stoupa ze 17. - 18. století sloužící k drcení obilovin, především ječmene a pšenice. Nalezena byla na ulici Sokolské v Lanškrouně.

Exponáty z bývalé Erxlebenovy lékárny
Erxlebenova lékárna Na Valech byla postavena v roce 1794 chemikem a botanikem Christianem Polykarpem Erxlebenem, který se oženil s dcerou lanškrounského podnikatele F. J. Pernikáře. Tento památkový objekt byl zbourán v roce 1991. V Lapidáriu bude vystaven pískovcový portál z Erxlebenovy lékárny s monogramem majitele na středu archivolty z 19. století a dále pískovcové ostění s květinovým festonem, které bylo umístěno kolem okna Erxlebenovy lékárny.

Základní kameny z pomníku věnovanému Petru Jelitovi
Posledním vystaveným exponátem bude několik základních pískovcových kamenů z pomníku věnovaného arcibiskupovi a diplomatu Karla IV. Petru Jelitovi. Tyto kameny byly přivezeny z okolních obcí. Petr III. zvaný Jelito pocházel z německé rodiny, narodil se kolem roku 1330 v Třešnovci na Lanškrounsku. Po studiích v Praze, Boloni, Perugii a Římě, kde získal doktorát práv, byl roku 1355 jmenován biskupem churským, roku 1368 biskupem litomyšlským a roku 1372 arcibiskupem magdeburským. Odtud přešel v roce 1381 do Olomouce. Založil a dotoval klášter augustiniánů v Lanškrouně.

 

Lapidárium vznikne v rámci projektu nazvaného „Kamenné pozůstatky z historie nás Čechy a Poláky spojují". Připravilo jej město Lanškroun ve spolupráci s polským partnerským městem Dzierżoniów a je realizován za podpory Euroregionu Glacensis. Předpokládané výdaje na vybudování Lapidária v Lanškrouně dosahují 800 000 Kč, dotace činí 85 %, tj. cca 640 000 Kč

Text a foto: Marie Hrynečková
Podklady: web Městského muzea Lanškroun