Lanškrounsko

V Rudolticích už jsou vánočně naladěni

V Rudolticích už jsou vánočně naladěni

26. 11. 2023 614x

V selském stavení v Rudolticích jsme se o tomto víkendu opět přenesli do dávných dob, kdy zdejší obyvatelé slavili Vánoce skromnými pokrmy.

Pozvánky

2. až 4. prosinec - Vánoční prodejní výstavka

2. až 4. prosinec - Vánoční prodejní výstavka

13. 11. 2023 272x

Zveme vás na Vánoční prodejní výstavku prací členů místní organizace Lanškroun Svazu tělesně postižených Lanškroun, která se bude konat od 2. do 4. prosince v Domově pro seniory.

Orlickoústecko

Srážka vlaků v České Třebové

Srážka vlaků v České Třebové

03. 12. 2023 3694x

Dnes v 5:53 byla na tísňovou linku oznámena srážka dvou nákladních vlaků za stanicí Česká Třebová. Dle prvotních informací o počtu zraněných se mělo jednat o 2 osoby. Na místo vyrazila profesionální jednotka z Ústí nad Orlicí a jednotka správy železnic Če...

170515 sborSobotní koncert Lanškrounského smíšeného sboru v kostele sv. Václava byl ve znamení obdarovávání. Sbor, co by oslavenec, obdarovával posluchače zpěvem. Sbormistryně Vlaďka Jetmarová přebírala od starosty Radima Vetchého dort zdobený notovým zápisem a měla uhodnout z jaké je písně.... mimochodem, za to bylo starostovi nabídnuto vyzkoušet si roli dirigenta.

Nejstarší sboristé Věra Vychytová a František Černý dostali po květině. Květiny předával také děkan Zbigniew Czendlik, pro něhož je datum koncertu - 13. květen - osobně velmi významné. Před 28 lety byl právě v tento den vysvěcen knězem. Další květiny a další dort, tentokrát s marcipánovými postavičkami zpěváků a dirigentky, předali sbormistryni společně zpěváci sboru...

Chvíle veselé, úsměvné a vtipné vystřídaly i momenty vážné a dojemné - slova básně přednesené Stáňou Švarcovou, vzpomínka rodiny na bývalého člena sboru Antonína Fialy... a za srdce vzala i skladba P. Collinse s českým textem Vlaďky Jetmarové Duše. Tu musel sbor opakovat.

Program koncertu gradoval a došlo na milé oživení písničkou Pavla Nováka Malinká. "Znám z domu svou maličkou, je v přízemí holičkou," zpíval sbor, když mezi zpěváky překvapivě vběhla malá kadeřnice. A pak už následovaly přídavky, děkování, dlouhý potlesk ve stoje a přesun na zámek, kde oslavy pokračovaly rautem.

Marie Hrynečková

Více o sboru čtěte na:

http://www.lsps.cz

https://www.lanskrounsko.cz/cz/6938-lss-slavi-ctvrt-stoleti

 

Foto:

2 a 3 - Děkan Zbigniew Czendlik byl prvním gratulantem.
4 - Vzpomínka na Antonína Fialu.
5 a 6 - Sboru blahopřál také starosta Radim Vetchý.
12 - Jednotné oblečení členů sboru se v průběhu let několikrát měnilo. To současné všem moc sluší!
15 - Na flétnu hrála Jana Nová.
19 - František Černý a Věra Vychytová dostali květinu.
20 a 21 - Zpěváci sboru vytvořili špalír, aby sbormistryni předali růže a dort.
22 až 23 - "Zvon osmkrát zaklinká, k nám přijde má malinká", spustil sbor písničku Pavla Nováka... a objevila se i "Malinká".
25 - Koncert moderovala Stáňa Švarcová.
31 - Se sborem příležitostně vystupují: Vítek Moštěk (akordeon), Martina Bártová (housle), Maruška Minářová (varhany) a Simona Oláhová (kytara).