Příjemnou noc, je úterý 4.8.2020. Dnes má svátek Dominik / Dominika, zítra Kristián.

Mariánská horaDvěstěpadesát zpěváků se sešlo v pravé poledne v pondělí 27. prosince na Mariánské hoře osm kilometrů severně od Lanškrouna. Velká účast vzhledem k pracovnímu dni. Po zpívání přešlo asi 80 lidí do Národního domu v Horním Třešňovci a tam poobědvali a bavili se do pozdního odpoledne.

Je to tradiční vánoční výlet startující v 10 hodin dopoledne od Dělnického domu. Letos už podevatenácté. Trasa 8 kilometrů do mírného kopce se šla pěkně, neboť jen slabě mrzlo a na zemi ležela několikacentimetrová vrstva nového prašanu.
Ne všichni zvolili tuto pěší trasu. Například z Ostrova přijelo sedm jezdců na koních, a ti, jimž se hůře chodí, přijeli k poutnímu kostelu Panny Marie ve dvaceti autech.
Zpívání koled po svém podporoval i obecní úřad v Horním Třešňovci.
Už po desáté hodině, když jsme se na trase dostali na doslech od Horního Třešňovce, nám do kroku zněly vánoční písně z reproduktorů obecního rozhlasu šířící se daleko do polí.
A před kostelem už stál staronový starosta obce, Jiří Marek, a neformálně se vítal se spoustou známých.
Asi hodinové zpívání mělo svůj vžitý průběh.
Na začátku pan kostelník rozžehl svíce a Jarmila Beranová uvítala všechny příchozí. Marie Kolomá pak přečetla povídku a návazně zahájila zpívání a organizovala jeho průběh Jiřina Vosátková.
Zazpívali jsme z rozdaných čtyřstránkových zpěvníků šestnáct koled.
Bylo imponující vnímat, že v tomto zdánlivě tak ateistickém národě jsou spousty lidí, jimž koledy vrostly do srdce a rádi je s vervou zpívají. Za zvuků varhan a hudebníků z turistické kapely Šlapák,
Nádherně opravený a udržovaný kostel podtrhoval duchovní rozměr zpívání.
I závěr se držel tradice, několik koledníků s bílými rouchy a čelenkami, mezi nimi Tomáš Krejča s manželkou Hanou, rozdávalo na závěr přáníčka do nového roku. Sbírka při východu připadla na obnovu kostela.
Jakoby symbolicky na nás při východu z kostela Panny Marie zasvítilo slunce.
Teplota se udržovala pod nulou a před námi byl asi kilometr sestupu do Horního Třešňovce do tamního Národního domu. Jeho provozovatelé výborně zorganizovali rychlé vydávání tří jídel od servírovacího pultu i roznášení nápojů. Fotografie ukazují, jak zdařile se rozběhla zábava, za zvuku písniček hraných našimi muzikanty.
--------
Před námi jsou v blízkých termínech další dvě turistické akce:
Už ve čtvrtek 30. prosince vyrazíme v 10 hodin od Magdalénského kostela na nevelkou vycházku okolo Lanškrounských rybníků s posezením v restauraci Koupaliště.,
A po novoročním obědě, ve 13 hodin 1. ledna, se od Dělnického domu odchází na Albrechtice a do Sázavského údolí k Drtiči na Novoroční výlet Čtyřlístek, s neformálním doporučením vzít sebou nějaké víno na svařák, a také baterku pro návrat domů „pod hvězdičkami“.


Text: Jiří Kohout
Foto: Josef Marek-Bažiňák, Emil Parent, Hynek Brýdl a Jiří Kohout

 

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.