Dobrý večer, je pátek 15.1.2021. Dnes má svátek Alice, zítra Ctirad.

170624 krizDvě stě let starý barokní kříž byl doslova "vysekán z roští" v Žichlínském poldru, zrestaurován a přemístěn asi o půl kilometru blíž k Lanškrounu.

"O kříži jsem věděl dlouho z vyprávění jednoho kamaráda. Že v těch místech někde je... a tak jsem ho hledal. Na poldru často běhám a bylo mně líto, že tam chátrá něco, co vybudovali naši předci. 

 Náhoda tomu chtěla, že jsme se zrovna v tom období setkali s Radimem (Vetchým), tak jsem mu o tom povídal. Jeho to zaujalo a vlastně mu můžeme vděčit za to, že vše dokázal dovést až do konce. Jsem šťastný za to, že se to podařilo," líčil příběh objeveného kříže Pepa Skalický v pátek 23. června při příležitosti jeho opětovného posvěcení.

Před křížem se sešli starostové Lanškrouna a Rychnova na Moravě, místostarosta Žichlínku, zástupce Povodí Moravy a další hosté včetně tanečníků souboru Letnička z Popradu. Děkan Zbigniew Czendlik předtím, než kříž posvětil, podotkl: "Symbolické je, že kříž stojí v poldru, který má funkci zachraňovat. Ten kříž je pro nás orientačním bodem. Ne na našich cestách, ale na těch životních cestách. Takže věřím, že patří k této krajině a tady zůstane navěky."

Kříž byl umístěn v těsné blízkosti vzrostlého jilmu habrolistého. Starosta Rychnova přislíbil, že obec vbrzku vybuduje v tomto místě malé posezení, aby si kolemjdoucí mohli ve stínu stromu odpočinout.

Kříž z roku 1800 byl původně umístěný v lokalitě Žichlínského poldru v katastru obce Rychnov na Moravě, na pozemku ve vlastnictví Povodí Moravy, s.p.. To v roce 2016 kříž bezplatně přenechalo Městu Lanškroun, které financovalo demontáž, přemístění kříže, restaurování a montáž. Nový základ pro kříž nechala na své náklady provést Obec Žichlínek.  

Marie Hrynečková

 

Foto:

1 - Původní stav kříže. V historii nebyly takovéto kříže umisťovány bez důvodu a nahodile. Vždy byly určitým způsobem svázány s místem svého osazení. Přesný důvod k vybudování tohoto kříže není znám.

2 až 5 - Zrestaurovaný kříž. Na soklu je německý nápis, který v překladu znamená: "Tento kříž dal zhotovit Andres Klecker s přáteli. Ó, člověče, pohleď na svého Spasitele, kolik utrpení pro Tebe snáší."

6 - Atmosféru malé slavnosti pomohl navodit soubor Letnička z Popradu, který hostoval na Čermenských slavnostech.

8 - Zleva: Josef Skalický, který kříž objevil, místostarosta Žichlínku Milan Schembera, zástupce Povodí Morava pan Spáčil, starosta Rychnova Milan Hána, starosta Lanškrouna Radim Vetchý a děkan Zbigniew Czendlik.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.

Komentáře   

+1 #2 bubeník 2017-06-27 17:49
Starý, hodnotný věci se bouraj a nový zrůdy se stavěj. Máme na to. Zatím.
+4 #1 babička 2017-06-25 09:48
Hezká zpráva pro nedělní ráno !!!!!!! To, co tu zůstává po našich předcích, bychom měli uchovávat a chránit. Snad se dočká podobné chvíle a "objevení" i kříž poblíž "vyšperkovaných " budov firmy SOMA, ukrytý a částečně znehodnocený mezi stromy.