Lanškroun

Vypuštěný rybník přilákal ptačí obyvatele

Vypuštěný rybník přilákal ptačí obyvatele

14. 09. 2021 431x

Nové hnízdící ptačí druhy přilákal Krátký rybník, protože zůstal letos vypuštěný kvůli opravě hráze. Mezi jeho nové obyvatele patří kulík říční. Už v poslední březnový den mohli lidé vidět první tři jedince. ...

Lanškrounsko

Hasiči likvidovali následky nehody motocyklisty i převráceného traktoru

Hasiči likvidovali následky nehody motocyklisty i převráceného traktoru

17. 09. 2021 290x

K převrácenému traktoru do Cotkytle vyjížděly 15. září pozdě odpoledne tři jednotky hasičů. Při cestě k zásahu ještě jednotka hasičů z Lanškrouna zasahovala u nehody motocyklisty, který havaroval v zatáčce z Lanškrouna na Mezilesí u „Laudonu“. ...

Pozvánky

18. září - Dny evropského dědictví v Lanškrouně

18. září - Dny evropského dědictví v Lanškrouně

18. 09. 2021 145x

V rámci Dnů evropského dědictví připravilo Městské muzeum Lanškroun na sobotu 18. září tradiční akci, kterou v 15 hodin zahájí na nám. A. Jiráska Trubači z Lanškrouna.

Orlickoústecko

LetadloPrvní veřejný letecký den uspořádala parta nadšenců, která si říká ZeroZero a každou volnou chvilku tráví na modelářském letišti v dolíčku mezi Lanškrounem a Lukovou. Veřejnost tak měla 22. května poprvé příležitost vidět, „jak to umí“ se svými modely. Největší rádiem řízený model měl rozpětí 5 metrů a nejmenší 12 cm.

„Nejvíce byly zastoupeny modely do 2 metrů,“ říká Rosťa Sirový, který akci moderoval,“ což je takový standard do špatného počasí a silnějšího větru. Raritou byly obří modely větroňů o rozpětí kolem 5ti metrů a jejich motorových vlečných letounů o rozpětí okolo tří metrů. Tyto stroje jsou osazeny motory o obsahu  100 ccm a disponují výkonem okolo 12ti koňských sil. Za zmínku též stojí modely vrtulníků, se kterými se kromě standardních akrobatických obratů pustili někteří piloti při letu na zádech v několikacentimetrové výšce do sekání pampelišek a jetele v okolí přistávací dráhy“.
Své umění předvedli nejen místní, ale i jejich kolegové z České Třebové, Ústí nad Orlicí, Jehnědí, Litomyšle, Sloupnice a dokonce i z 90 km vzdáleného Červeného Kostelce. Letové ukázky zpestřily dálkově ovládané modely pozemních vozidel  - aut, motorek a tanků.
ZeroZero Model Show se těšila značné přízni diváků, kteří oželeli hokej se Švédy, nicméně během odpoledne se mnozí nechávali alespoň telefonicky informovat o stavu utkání. Kvůli nepřízni počasí nedošlo k plánovanému vyhlášení nejhezčího modelu a nejhezčí letové ukázky. „Velkou chválu by jistě sklidily maketové modely Mgr. Ivo Toncra z Lanškrouna a obří modely z klubu FALEMO Červený Kostelec,“ věří R. Sirový. Zároveň lituje, že kvůli rozmaru počasí se nemohli zúčastnit piloti skutečných letounů a motorových rogal z Ústí nad Orlicí, Jehnědí a Lanškrouna, kteří svou účast také přislíbili.
Show probíhala střídavě v přestávkách mezi deštěm do nočních hodin. Piloti předváděli své stroje nasvícené LED diodami a neonovými trubicemi i za úplné tmy a deště. Vše bylo zakončeno malým ohňostrojem, ovšem již bez účasti veřejnosti.


Text: Marie Hrynečková
Foto: Milan Hrubý - Studio555, Lanškroun

 

Lanškroun z pohledu modelu: