Pozvánky

21. červen - Bohemians Praha vs. Růža Team

21. červen - Bohemians Praha vs. Růža Team

05. 06. 2024 813x

Milanovi kamarádi u příležitosti jeho padesátin ve spolupráci s Fotbalovým oddílem Lanškroun pořádají utkání Bohemians Praha Internacionálové vs. Růža Team. Účast přislíbili například Karol Dobiáš nebo Antonín Panenka. Tak přijďte. 21. června od 17 hodin ...

Orlickoústecko

Lázně (ducha) Litomyšl léčí laskavou legrací

Lázně (ducha) léčí laskavou legrací

27. 04. 2024 798x

Zahájení lázeňské sezóny (27. dubna) změní vždy nedalekou Litomyšl k nepoznání. Program nabízí desítky akcí, jednu zajímavější než druhou.

LetadloPrvní veřejný letecký den uspořádala parta nadšenců, která si říká ZeroZero a každou volnou chvilku tráví na modelářském letišti v dolíčku mezi Lanškrounem a Lukovou. Veřejnost tak měla 22. května poprvé příležitost vidět, „jak to umí“ se svými modely. Největší rádiem řízený model měl rozpětí 5 metrů a nejmenší 12 cm.

„Nejvíce byly zastoupeny modely do 2 metrů,“ říká Rosťa Sirový, který akci moderoval,“ což je takový standard do špatného počasí a silnějšího větru. Raritou byly obří modely větroňů o rozpětí kolem 5ti metrů a jejich motorových vlečných letounů o rozpětí okolo tří metrů. Tyto stroje jsou osazeny motory o obsahu  100 ccm a disponují výkonem okolo 12ti koňských sil. Za zmínku též stojí modely vrtulníků, se kterými se kromě standardních akrobatických obratů pustili někteří piloti při letu na zádech v několikacentimetrové výšce do sekání pampelišek a jetele v okolí přistávací dráhy“.
Své umění předvedli nejen místní, ale i jejich kolegové z České Třebové, Ústí nad Orlicí, Jehnědí, Litomyšle, Sloupnice a dokonce i z 90 km vzdáleného Červeného Kostelce. Letové ukázky zpestřily dálkově ovládané modely pozemních vozidel  - aut, motorek a tanků.
ZeroZero Model Show se těšila značné přízni diváků, kteří oželeli hokej se Švédy, nicméně během odpoledne se mnozí nechávali alespoň telefonicky informovat o stavu utkání. Kvůli nepřízni počasí nedošlo k plánovanému vyhlášení nejhezčího modelu a nejhezčí letové ukázky. „Velkou chválu by jistě sklidily maketové modely Mgr. Ivo Toncra z Lanškrouna a obří modely z klubu FALEMO Červený Kostelec,“ věří R. Sirový. Zároveň lituje, že kvůli rozmaru počasí se nemohli zúčastnit piloti skutečných letounů a motorových rogal z Ústí nad Orlicí, Jehnědí a Lanškrouna, kteří svou účast také přislíbili.
Show probíhala střídavě v přestávkách mezi deštěm do nočních hodin. Piloti předváděli své stroje nasvícené LED diodami a neonovými trubicemi i za úplné tmy a deště. Vše bylo zakončeno malým ohňostrojem, ovšem již bez účasti veřejnosti.


Text: Marie Hrynečková
Foto: Milan Hrubý - Studio555, Lanškroun

 

Lanškroun z pohledu modelu: