Jindřich Štyrský (1899-1942)

Narodil se v Dolní Čermné, kde také prožil své dětství. To ale v roce 1905 pokazila smrt jeho nevlastní sestry, se kterou měli velmi silný vztah. Tato ztráta výrazně ovlivnila jeho život a pozdější výtvarnou tvorbu.

Studoval nejprve gymnázium v Hradci Králové, potom pražskou Akademii výtvarných umění. Byl velmi aktivní v uměleckém světě, od roku 1923 byl členem Devětsilu, v letech 1932–1942 členem Spolku výtvarných umělců Mánes.

Jeho rané umělecké práce vznikly částečně pod vlivem kubismu, hlavním stylem se pro něj ale později stal surrealismus. Během letního pobytu roku 1922 se seznámil s Marií Čermínovou (1902–1980), která později začala používat pseudonym Toyen. Jako umělecká dvojice úzce spolupracovali. Společně se pak stali členy Devětsilu a v letech 1925–1928 žili v Paříži. Tam také založili svůj vlastní směr, české odvětví surrealismu – artificialismus (přechod mezi poetismem a surrealismem/přemostění mezi realitou a abstrakcí). Po návratu do Prahy byl šéfem výpravy Osvobozeného divadla. Roku 1934 se spolu s Toyen, Bohuslavem Broukem, Vítězslavem Nezvalem či Karlem Teigem stal spoluzakladatelem Skupiny surrealistů v ČSR v Praze.

Na pozvání pařížských surrealistů odjeli v roce 1935 znovu do Paříže. Tam ale Štyrský vážně onemocněl, pravděpodobně na stejnou srdeční chorobu jako jeho sestra. Z ní se během svého pobytu zotavil jen dočasně.

„Mým očím je stále nutno házet potravu. Polykají ji nenasytně a surově. A v noci ve spánku ji tráví,“ napsal čtyři roky před svou smrtí Jindřich Štyrský a postihl tak svou neustálou potřebu tvořit, kterou se rád nechal unášet.

Zemřel v roce 1942 v Praze.

Umělecký přínos
Štyrský nejenže vytvořil rozsáhlé soubory, pocházející z let, kdy se vlastní surrealistická fotografie teprve formovala, ale svůj příspěvek do oblasti fotografie chápal programově jako surrealistický.

Důvody, proč Jindřich Štyrský stále přitahuje pozornost, na rozdíl od řady svých generačních vrstevníků, z nichž se staly pouhé dějinné příklady spjaté s vlastní dobou, jsou mnohé. Jeho různosměrný odkaz zůstal tak otevřený, že působí až do dnešních dnů. Upoutává nejen šíří svých postupů, ale také svým životem, který je mnohdy opředen legendami.

Zdroj: www.wikipedia.org

Štýrského obraz se v Paříži na konci roku 2023 vydražil za 92 milionů korun
Surrealistický obraz Trauma zrození od Jindřicha Štýrského se v Paříži vydražil v přepočtu za 92,3 milionu korun. V případě Štýrského, který se v roce v roce 1899 narodil v Dolní Čermné, jde o nejdráž prodaný obraz. Dosavadní rekord z jeho tvorby držel obraz Utonulá, který se v roce 2017 prodal za 24,3 milionů korun.

Cena přesahující 90 milionů korun je u českého umělce velice výjimečná. Tím vůbec nejdražším obrazem je Tryskání II od Františka Kupky, který se v roce 2021 v Londýně vydražil za 230 milionů korun. Rekord českých aukcí drží Staropražský motiv od Bohumila Kubišty prodaný v roce 2022 za 123,6 milionu korun. Částka, kterou kupující v pařížské aukci za Štýrského obraz zaplatil, překonala cenu nejdražšího obrazu jeho umělecké souputnice Toyen, jejíž obraz Cirkus se v roce 2021 prodal za necelých 80 milionů korun.