Lázek

Vrch Lázek, ležící asi 8 kilometrů východně od Lanškrouna, je se svými 714 metry nejvyšším vrchem Zábřežské vrchoviny. Zde stojí stejnojmenná rozhledna.

210110 lazek1Minulost rozhledny
Rozhledna má zajímavou historii. První byla postavena roku 1912 metrů, její dřevěná věž byla vysoká 15 metrů a součástí byla též zastřešená vyhlídka a malá veranda v přízemí. Bohužel musela být po úmyslném poškození již po pouhých šesti letech provozu stržena. Roky byl Lázek bez rozhledny, avšak Klub českých turistů inicioval zrod nové. Na její vybudování byla uspořádána veřejná sbírka a veškeré snažení bylo korunováno úspěchem v podobě pětipatrové a dvacet metrů vysoké dřevěné rozhledny se střechou krytou šindelem a s 87 schody vedoucími k vyhlídkové plošině ležící ve výšce 17 metry. Slavnostně byla otevřena v srpnu roku 1933. S rozhlednou byla postavena také chata, která byla pojmenována po iniciátorovi stavby, Františku Reichlovi. Během 2. sv. války Lázek obsadila německá armáda a odstartovala tak éra, kdy dlouho nebyl běžně přístupný. Po válce totiž chata sloužila pro rekreační účely a zastávala roli školského zařízení. Od roku 1995 je v soukromém držení a ačkoliv je uvedena v informačních zdrojích pevná otevírací doba, je třeba počítat s tím, že vzhledem k faktu soukromého vlastnictví toto nemusí vždy platit.

Cesta na Lázek
K rozhledně Lázek se dostanete autem po asfaltové cestě odbočkou ze silnice Tatenice – Cotkytle, asi 1 km za obcí Cotkytle se dáte doprava. Pokud půjdete po svých, pak můžete vyrazit po zelené turistické značce z Lanškrouna (asi 8 kilometrů), nebo vyjít z obce Cotkytle po červené, případně po žluté, která vede přes Lázek a spojuje Herbortice s Drozdovem.

Zdroj: www.region-orlickehory.cz