Eduardův pramen

Vydatný pramen pitné vody, vyvěrající ze země u hráze dnešního Slunečního rybníka, byl znám odedávna. Říkalo se mu Vápenný pramen, protože byl upraven z bělošedých opukových kamenů.
Roku 1861 jej náročným způsobem přestavěli lanškrounští ostrostřelci a nazvali po svém hejtmanovi Eduardu Erxlebenovi - Eduardovým pramenem.


Pověst o prameni: Před třicetiletou válkou žil v Ostrově bohatý a lakomý sedlák. Své bohatství prý ukryl v Eduardově prameni. Po smrti musel potopený poklad hlídat v podobě trpaslíka. Vysvobodit ho může jen ten, kdo peníze využije na humanitární účely.

Zajímavost
Vyvěrá v údolí lesa Obora pod Slunečním rybníkem. Jeho původní název byl Vápenný pramen. Později byl pojmenován po bývalém veliteli střeleckého spolku, purkmistru a lékárníkovi Eduardu Norbertu Erxlebnerovi, který proslul i jako významný botanik. Na lavičce u pramene prý často odpočíval.

Před třicetiletou válkou žil v Ostrově bohatý a lakomý sedlák. Své bohatství prý ukryl v Eduardově prameni. Po smrti musel potopený poklad hlídat v podobě trpaslíka. Vysvobodit ho může jen ten, kdo peníze využije na humanitární účely.

Zdroj: www.lanskroun.eu