Show leteckých modelů

LetadloPrvní veřejný letecký den uspořádala parta nadšenců, která si říká ZeroZero a každou volnou chvilku tráví na modelářském letišti v dolíčku mezi Lanškrounem a Lukovou. Veřejnost tak měla 22. května poprvé příležitost vidět, „jak to umí“ se svými modely. Největší rádiem řízený model měl rozpětí 5 metrů a nejmenší 12 cm.

„Nejvíce byly zastoupeny modely do 2 metrů,“ říká Rosťa Sirový, který akci moderoval,“ což je takový standard do špatného počasí a silnějšího větru. Raritou byly obří modely větroňů o rozpětí kolem 5ti metrů a jejich motorových vlečných letounů o rozpětí okolo tří metrů. Tyto stroje jsou osazeny motory o obsahu  100 ccm a disponují výkonem okolo 12ti koňských sil. Za zmínku též stojí modely vrtulníků, se kterými se kromě standardních akrobatických obratů pustili někteří piloti při letu na zádech v několikacentimetrové výšce do sekání pampelišek a jetele v okolí přistávací dráhy“.
Své umění předvedli nejen místní, ale i jejich kolegové z České Třebové, Ústí nad Orlicí, Jehnědí, Litomyšle, Sloupnice a dokonce i z 90 km vzdáleného Červeného Kostelce. Letové ukázky zpestřily dálkově ovládané modely pozemních vozidel  - aut, motorek a tanků.
ZeroZero Model Show se těšila značné přízni diváků, kteří oželeli hokej se Švédy, nicméně během odpoledne se mnozí nechávali alespoň telefonicky informovat o stavu utkání. Kvůli nepřízni počasí nedošlo k plánovanému vyhlášení nejhezčího modelu a nejhezčí letové ukázky. „Velkou chválu by jistě sklidily maketové modely Mgr. Ivo Toncra z Lanškrouna a obří modely z klubu FALEMO Červený Kostelec,“ věří R. Sirový. Zároveň lituje, že kvůli rozmaru počasí se nemohli zúčastnit piloti skutečných letounů a motorových rogal z Ústí nad Orlicí, Jehnědí a Lanškrouna, kteří svou účast také přislíbili.
Show probíhala střídavě v přestávkách mezi deštěm do nočních hodin. Piloti předváděli své stroje nasvícené LED diodami a neonovými trubicemi i za úplné tmy a deště. Vše bylo zakončeno malým ohňostrojem, ovšem již bez účasti veřejnosti.


Text: Marie Hrynečková
Foto: Milan Hrubý - Studio555, Lanškroun

 

Lanškroun z pohledu modelu: