Střecha nad ležáckými sklepy ohrožovala okolí

sklepyNa Pivovarském náměstí probíhá v těchto dnech likvidace staré střechy nad ležáckými sklepy. Její stav totiž statik prohlásil za havarijní s tím, že v případě zřícení by mohla ohrozit okolí. Práce by měly být hotovy do konce listopadu včetně provizorního zakrytí objektu, jež odolá náporu sněhu v zimních měsících.


Pivo se v lanškrounském pivovaru vařilo do roku 1999, tj. téměř tři sta let. Revitalizace bývalého pivovaru začala v roce 2004. „Proběhla částečná demolice a částečné zprovoznění bývalého pivovaru k účelům jiným,“ uvedl místostarosta Bohumil Bernášek. „Část z toho se podařila velice dobře, fungují tam restaurace, obchody, fit centrum. Jedna věc se bohužel nepodařila. Město vede momentálně soudní spor o čp. 560, kde soukromý vlastník přislíbil vznik malého pivovaru. Svému slibu nedostál a dům celé náměstí hyzdí.“ Další polorozpadlou stavbou jsou právě ležácké sklepy, jež jsou ve vlastnictví města. Havarijní stav střechy nyní řeší lanškrounská firma VA-PA specializovaná na výškové práce. Objekt bude zakryt provizorní střechou s životností cca 5 let.
Místostarosta zmínil, že v příštím roce bude město muset částečné opravit také průčelí ležáckých sklepů, aby nekazilo dojem celého náměstí.
Před časem se uvažovalo, že by na místě sklepů bylo vybudováno vzdělávací centrum. Byla dokonce podána žádost o dotaci, která však nedopadla. „Pokud by se měly budovy ležáckých sklepů zdemolovat, v každém případě by město čekaly nemalé výlohy,“ dodává B. Bernášek.


Marie Hrynečková