Příjemnou noc, je středa 24.4.2019. Dnes má svátek Jiří, zítra Marek.

140516-rozhledna1V blízkosti poutního kostela na Mariánské hoře byla zahájena stavba rozhledny, která se buduje v rámci projektu Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis. Účelem tohoto projektu je vytvoření nové turistické atrakce na česko – polské hranici. V naučné stezce Putování po rozhlednách bude celkem 9 výškových staveb, některé budou zrekonstruovány jiné vybudovány, stejně jako ta v Horní Čermné.V březnu proběhlo výběrové řízení na realizaci rozhledny, jejíž výstavba byla zahájena na tzv. příčné cestě, která vede do Nepomuk. Hlavním konstrukčním materiálem, který bude na stavbu použit, je dřevo, kamenný sokl a ocelové točité schodiště. Turisté budou koukat do okolí z výšky 18,8 metrů a budou mít výhled na všechny světové strany - na Orlické hory, Jeseníky, Bystřické hory, Suchý vrch, Lanškroun a jeho okolí. Současně bude vybudováno zázemí pro turisty v podobě dřevěného přístřešku pro posezení se skladem materiálu.

U rozhledny bude i informační tabule s historií místa a kódem, který sbírají turisté v rámci putovní hry. Během té musí navštívit minimálně pět rozhleden, z toho dvě na polském území, a zapsat si příslušný kód daného místa. Cena tohoto projektu je kolem 3,5 milionů korun. Obec Horní Čermná bude financovat 10% nákladů, zbytek pak bude hrazen z evropských fondů. Rozhledna by měla být dokončena v srpnu tohoto roku, takže si snad najde své návštěvníky během Lanškrounské kopy či pouti na Mariánské hoře.


Pavlína HajzlerováMísta rozhleden v rámci projektu Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis:
Česká republika - Rozhledna Maxova bouda Rýchory, Rozhledna Stachelberg, Teplice nad Metují – Skály, Horní Radechová – Slavíkov, Žernov, Horní Čermná
Polsko – Nowa Ruda, Radków, Kudowa Zdrój

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.