Příjemnou noc, je úterý 4.8.2020. Dnes má svátek Dominik / Dominika, zítra Kristián.

141009-krizkovaniVelká obliba takzvaného kroužkování, pomocí něhož mohli voliči ve sněmovních volbách zamíchat pořadím na stranických kandidátkách, by mohla řadu lidí svést k tomu, aby se podobným způsobem pokusili protlačit své kandidáty i v nadcházejících komunálních volbách.
Problémem ovšem může být, že křížkování v komunálních volbách nefunguje stejně jako preferenční hlasy ve volbách do sněmovny.

Aby hlas nezmizel
„V těch komunálních volbách panuje takový velký mýtus, že voliči mohou přímo volit jednotlivé kandidáty. Jsou to opravdu hlasy pro politické strany," varoval politolog Tomáš Lebeda.
Princip křížkování u jmen jednotlivých kandidátů v komunálních volbách dokonce někteří odborníci označují za „podvod na voliče." Pokud chcete, aby vámi napsaný křížek u konkrétního jména na kandidátce byl vaším hlasem pro tuto, a ne jinou osobu, musíte dodržet pravidla stanovená zákonem.
Pokusme se vysvětlit, v čem onen voličův postup spočívá. A nejlépe na konkrétním příkladu. Představme si obec, kde se volí do sedmičlenného zastupitelstva.
Volič v této obci má k dispozici maximálně sedm hlasů, jinými slovy sedm křížků, které může uplatnit.

Jeden nebo sedm
Může zvolit křížek jeden, a to například ve čtverečku před názvem strany, a skončit tak svou volbu. Vybrané straně jde na konto sedm hlasů, a to každému kandidátovi podle pořadí, jak jsou zapsáni na hlasovacím lístku.
Volič však také může vzít svých sedm hlasů a rozprostřít je po všech kandidátkách bez ohledu na příslušnost svých vybraných kandidátů k volební straně. Udělené hlasy mají význam, pokud strana, za niž označený kandiduje, překročí hranici pěti procent.

Kandidáti i strana
Je možné zakřížkovat jednotlivé kandidáty i volební stranu. Pokud volič například označí tři kandidáty, zbudou na označenou volební stranu čtyři hlasy. Započítávají se od začátku kandidátní listiny. Samostatný hlas v označené straně se nezapočítává.

Když zbudou hlasy
Pokud někdo označí stranu, která má pět kandidátů, zbývají mu dva hlasy, které může využít pro zaškrtnutí kandidátů z jiných stran.

Strana bez hlasu
Jestliže někdo označí sedm jednotlivých kandidátů z různých stran a k tomu zakřížkuje jednu stranu, způsobí, že na označenou volební stranu žádný hlas nezbude. Jednotliví kandidáti mají přednost.

Postrčte kandidáta
Ale co když volič chce volit vybranou stranu, ale nesouhlasí s tím, jak strana postavila kandidátku, a chce postrčit dopředu svého vyvoleného třeba z posledního místa na seznamu?

V tom případě musí udělat křížek ke kandidátům, kterým chce dát hlas, ale nedělat křížek ve čtverečku u názvu této strany.
Pokud křížek i přesto udělá, má smůlu. I když totiž přidělí křížek ke jménům posledních tří kandidátů, budou se počítat hlasy prvním třem na kandidátce. Jeho hlasy pro jména zespodu kandidátky tak přijdou tam, kde je chce strana, nikoli ten, kdo křížkuje.

S křížky obezřetně
I politologové nabádají k opatrnému přístupu ke křížkování. Lidé by si podle nich měli uvědomit například to, že pokud volič zakřížkuje pouze jednoho kandidáta, dává straně jen jeden hlas. Při zakřížkování celé strany ale straně dává tolik hlasů, kolik má kandidátů do zastupitelstva.

 

Zdroj: Orlický deník

Jak funguje systém do obecních zastupitelstev (Katedra politologie FSS MU):

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.

Komentáře   

-1 #3 jura 2014-10-11 21:59
ad Maruš) Když je někdo zaujatý, hůl (na starostku) si vždycky najde....

ad Karlík) Taky jsem si pročetl návod jak volit. Zdá se mi naprosto srozumitelný. Trochu mne zneklidňuje myšlenka, kam výsledek voleb posunují lidé, kteří nejsou schopni pochopit elementární význam textu. Pro pořádek: není to o věku voliče. Ale o samostatnosti, autonomním způsobu uvažování, zodpovědnosti za sebe sama. Volit by měli občané, ne ovčané....
+14 #2 Maruš 2014-10-09 15:41
Dnes prisel do schranek letak Neslibujeme-pra cujeme. Na titulni strance se chlubi pani starostka tim, ze neslibuje a pracuje. Zajimalo by me, kdo platil tento letak i distribuci. Chlubi se investicnimi akcemi mesta jako by je prosadila, vymyslela a realizovala sama s cleny ODS. Nehorazna drzost!!! To je jako nepodporil nikdo jiny ze zastupitelu? Pani starostko, tohle neni prace, tohle je hodne uboha kampan, ktera nema obdoby. Lide nebudte hloupi.
+3 #1 Karlík 2014-10-09 13:12
Díky za jednoduché a jasné vysvětlení!
Včera mě volal můj příbuzný (cca 80let), jestli musí z celé plachty vystřihnout naši kandidátku, když nám chce dát svůj hlas, nevím, jak důkladně četl návod, ale asi mu nebyl docela jasný. Jarda Karlík VPM Lanškroun.