TESLA Lanškroun opět ožila při setkání elektrokonstrukce „Plyšanu“

setkaniTýmy lanškrounské TESLY stále drží pospolu. Tentokrát se sešli pracovníci elektrokonstrukce někdejší strojírny, které jsme říkávali „Plyšan“, působící v období 1958 až 1992. Není divu, že některým z nás už nabíhá osmdesátka. Do restaurace Karolina přišlo v pátek 17. října víc jak 40 konstruktérů, kresliček a administrativních pracovnic. Nejvzdálenější Ing. Tomáš Vácha přijel z Přerova. Ten v elektrokonstrukci pracoval do roku 1976.

Setkání začalo ve 14 hodin a vytrvalci odcházeli před půlnocí.
Formální část programu trvala jen krátce.
Petr Matoušek uvítal všechny přítomné a popsal přípravu a program setkání.


Tomáš Vácha zavzpomínal na svých 14 let v elektrokonstrukci a vyprávěl o svých dalších osudech. Závěrem vzpomněl na ty z našeho týmu, kteří už nadobro odešli. Jejich památku jsme uctili minutou ticha.


Následovala úvaha Jiřího Kohouta o historii střediska Mechanizace a automatizace a o tom, proč se díky této tradici mohlo strojírenské podnikání v Lanškrouně v nové době tak úspěšně rozvinout. Vzpomněl řady vedoucích pracovníků a zvláštní pozornost věnoval panu Ing. Oldřichu Černohousoví. Ten nastavil strojírně tak perspektivní zaměření, že jeho stopy nacházíme ještě dnes. A to se stal vedoucím provozu v pouhých 27 letech a jeho kariéra byla při změně politických poměrů přerušena již po sedmi letech.


Další část setkání již sestávala z hovorů ve skupinkách a jeho významným zpestřením se stala podvečerní exkurze do provozů společnosti SOMA engineering. Ta působí v prostorách původního střediska Mechanizace a automatizace, mnohonásobně rozšířených a zdokonalených, a hlásí se k jeho odkazu. Řada mladých konstruktérů z TESLY v dnešní společnosti SOMA engineering dále pracuje. Exkurze se zúčastnilo asi 15 zájemců.


Panu Tomášovi Váchovi jsme předali knihu „TESLA Lanškroun 1946 – 1989 Vzpomínky pamětníků“ s věnováním a podpisy všech účastníků.

Společnost HaS Lanškroun věnovala účastníkům univerzální kalendáře s vyobrazeními historických předmětů, a to i rádií a radiosoučástek z firemní sbírky.


Vypadá to, že vznikne další tradice – dohodli jsme se, že se opět sejdeme po roce, na třetí pátek v říjnu 2015.

Velký dík za zorganizování setkání, jež zcela zaplnilo prostory restaurace Karolina, patří iniciátorům, zejména Jindřichu Přibylovi z České Třebové, a organizátorům, mezi nimiž odvedl největší kus práce Petr Matoušek.
Na přání několika elektrokonstruktérů přišli i někteří konstruktéři strojaři.


Z akce jsme pořídili množství fotografií, fotografovali manželé Zlámalovi, Miroslav Böhm a Jiří Kohout, a také vznikl zvukový záznam dvou zahajovacích proslovů. Dohodli jsme se, že dáme dohromady brožurku s informacemi o setkání a zajímavostmi z historie. Ta se bude nejspíš rozesílat elektronicky, tisk by byl příliš složitý a nákladný.


Restauraci v penzionu Karolina náleží poděkování za velmi příjemné prostředí a za přívětivou obsluhu.

Text: Jiří Kohout
Foto: autor, Alena Zlámalová a Vlastimil Matyáš